2007'den Bugüne 86,786 Tavsiye, 26,941 Uzman ve 19,230 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İlişkiyi Düzeltme Stratejileri:Özür Dileme
MAKALE #8357 © Yazan Psk.Dnş.Kemal TUNCER | Yayın Şubat 2012 | 8,776 Okuyucu
Özür dilemenin,anlaşmazlıkların ortadan kalkmasında büyük payı vardır.Alınan duygusal yaraları hafifletir,olumsuz duyguları iyileştirir ve iyileşmeyi hızlandırır.Peki bu mucizeler nasıl gerçekleşir?Özür dilemek olanları kabul etmektir.Olası bir yara karşısında duyulan pişmanlığı dile getirir.Açılan yaranın kasıtlı olmadığını,ama iyi niyetle yapılan bir şeyin olumsuz ve beklenmedik bir sonucu olduğunu ifade eder.Özür dilemek çok şey başarır.Etkin bir biçimde özür dilemek çok önemlidir.Sorunlu çiftler özür dilemenin gücünün farkına varırlarsa ilişkilerinde epey bir mesafe almış olurlar.Etkin bir özür dilemek beş aşamadan oluşur:1.Pişmanlığınızı dile getirin.2.Sorumluluğunuzu kabul edin.3.Kasıtlı hareket etmediğiniz konusuna açıklık getirin.4.Koşullarınızı açıklayın.5.Verdiğiniz zararı onarın.

Şimdi bu aşamalara ayrıntılı bir şekilde bakalım.

1.Pişmanlığınızı dile getirin:Verdiğiniz zarar konusundaki pişmanlığınızı dile getirin.Eğer ses tonunuz içtenliğinizi ifade ederse,duyduğunuz pişmanlık,karşınızdaki insanın çektiği sıkıntıyı işittiğinize açıklık getirecektir.

2.Sorumluluğunuzu kabullenin:Yaşanan olaydaki payınızın ayrıntılarıyla altını çizerek sorumluluğunuzu kabul edin.Örneğin,'işten eve gelirken kuru temizleyiciye uğramayı unuttuğum için özür dilerim.'Her ne kadar hiç kimse 'gaf yaptım'demekten hoşlanmasa da,bu tür bir ifadeyi içtenlikle dile getirmenin çok büyük bir gücü vardır ve yaşanan olumsuzlukları ortadan kaldırır.Özür dilerken yakarmanız gerekmez.Tam tersine,yapılan bir hatayı dolaysız bir şekilde kabullenmek çok onurlu bir davranıştır.

3.Kasıtlı hareket etmediğiniz konusuna açıklık getirmek:Karşınızdaki insana isteyerek zarar vermediğinizi açık bir şekilde dile getirin.'Yarın ipek gömleğini giymen gerektiğini biliyordum ve kuru temizleyiciye uğramak niyetiyle işten çıktım,ama nasıl olduysa unuttum.Çok yorgundum sanırım.'Karşınızdaki insanı isteyerek incitmediğinizi dile getirmenin iyileştirici özelliği çok büyüktür.Eğer biri sizi kasıtlı olarak incitirse,bizi tekrar aynı biçimde incitmesine engel olabilmek için kendimizi savunmak amacıyla öfkeleniveririz.Oysa,karşımızdaki insanın bizi isteyerek incitmediğini öğrenince rahatlarız.

4.Koşullarınızı açıklayın:Neden sizce ne idiyse,onu açıklayın.'Yeni müdüre kafam takılmıştı.O kadar zor bir insan ki.İşyerinde herkes çok gergin,herkesin neşesi kaçtı.'Eğer karşınızdaki insanı kasıtlı olarak incitmediyseniz,ne oldu?Alternatif açıklamanız olaya iyice açıklık kazandırır.Bunlar bahane değildir,sadece koşullarınızı açıklayan ifadelerdir.

5.Verdiğiniz zararı onarın:Sorunu halletmeye çalışın ya da verdiğiniz zararı telafi etmeyi önerin.'Gömleğini bu akşam ben yıkayıp ütüleyeyim istersen.Belki kuru temizleyici kadar başarılı olamam,ama elimden geleni yapmaya çalışırım'.

Evet özür dilemek kolay bir şey değildir,çünkü özür dilerken pek çok aşamadan geçmeniz gerekir;ancak bu aşamalar çok da vakit almaz ve ilişkileri düzeltme becerisine bakarsak bu kadar çabayı da göze almamız gerekir.Örnek verecek olursak,sokakta hızla yürürken eli kolu dolu yaşlı bir beye çarpıp,elindekilerin yere düşmesine neden olursanız,nasıl özür dileriz?Bu durumda beş aşama şu şekilde devreye girer:

1.Pişmanlığınızı dile getirin:'Çok üzgünüm.'
2.Sorumluluğunuzu kabullenin:'Size çarptım.'
3.Kasıtlı hareket etmediğiniz konusuna açıklık getirin:'İstemeden oldu.'
4.Koşullarınızı açıklayın:'Bir toplantıya yetişmem gerekiyordu,geç kaldım.Sanırım bu yüzden dikkat edemedim.'
5.Verdiğiniz zararı onarın:'İyi misiniz?Paketlerinizi toplayayım.İnşallah kırılan dökülen bir şey yoktur.'
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İlişkiyi Düzeltme Stratejileri:Özür Dileme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Kemal TUNCER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Kemal TUNCER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kemal TUNCER Fotoğraf
Psk.Dnş.Kemal TUNCER
Denizli (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
Psikolojik Danışman & Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi58 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Kemal TUNCER'in Yazıları
► Özür Dilemek.. Öznur SİMAV
► Neden İlişkiyi Bitiremiyoruz? Psk.Gülşah PINAROĞLU
► Neden Zor Bir İlişkiyi Sürdürmek? Psk.Dnş.Buket ALKAŞ
► Öss’ de Son Bir Ay Stratejileri Psk.Dnş.Mehmet CEYLAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,230 uzman makalesi arasında 'İlişkiyi Düzeltme Stratejileri:Özür Dileme' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aşk Olsun... Aralık 2020
► Benim Hayatım Aralık 2020
► Çocuk ve Kitap Ekim 2017
► Çocuk ve Şiddet Ocak 2017
► Mutluluğun Resmi.. Nisan 2016
◊ Çöktüremiyeceksiniz Ocak 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:06
Top