TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
DEYİMLERE KONU OLAN BEL

Abdullah AĞAR Fotoğraf
Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR
İstanbul
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 11 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 2234,

* Yayın Tarihi : 15-02-2012 - 11:27 (1800 gün önce),

* Ortalama Günde 1.24 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4306 , Kelime Sayısı : 556 , Boyut : 4.21 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR hakkında söyledikleri:
abdullah hocaya annemle birlikte geldik onun kolunda ağrıları vardı, benimde geçirdiğim bir kaza sonucu ayağımda kasılmalar vardı.. daha öncesinde farklı yerlere 30 seans, başka bir yere 20 seans gitmiştim.. ordaki yaklaşımla abdullah hocanın yaklaşımı çok farklıydı ve bu beni mutlu etti.. nörolojik bir hasta olmama rağmen beni uzun soluklu değil kısa bir programa aldı.. yaptığı tedavide 2 şeyi yaptık

1-) 4 seansta beni tedavi etti
2-) 4 seansta bana kendi fizyoterapistim olmayı öğretti..

bana hep diyordu ben 4 yılda tüm hastalıkları öğrendim, sen 4 günde kendi hastalığını öğrensen yet... [DEVAMI..]

(esra sxx, Danışan, 14-08-2014)

Abdullah beyle sizin sayfanız aracılığıyla tanıştım, telefonla randevu alıp kızımla birlikte kendisini ziyaret ettik.. dirseğimin iç tarafına vuran ağrılarım vardı.. Kendisi boynuma ve koluma baktu ve 5 seanslık bir tedaviyle bu sıkıntıdan kurtulabileceğimi söyledi. Tedaviye başladık. ilk seans ağrılarımda ciddi rahatlama olunca ona olan güvenim arttı ve 4. seanstan sonra ağrılarım tamamen geçince 5 seans olarak planladığımız tedaviyi 4. seansta kesti ve tedavi sonrası dikkat etmem gereken şeyleri anlattı ve dediklerine dikkat ederek yaşıyorum ve halen çok iyiyim. kendisine çok teşekkür ediyo... [DEVAMI..]
(fatma sxx, Danışan, 14-08-2014)

Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
DEYİMLERE KONU OLAN BEL

Bel bağlamak, beli bükülmek, belini doğrultmak, belini kırmak, bel vermek gibi deyimleri günlük hayatımızda kullanıyoruz.

Bizler vücuttaki bir yapı ya da organımızın kıymetini o bölgenin ağrımasıyla ya da hastalanmasıyla anlıyoruz. Bundan dolayı vücudumuzun en önemli bölgesinin bel olduğunu düşünüyorum. Çünkü yapılan araştırmalara göre insanların %80 i yaşamlarının belli dönemlerinde bel ağrısı yaşıyorlar. Yani neredeyse bel ağrısı yaşamamış, bu ağrıyı tatmamış kimse yok.

Bel bölgesi 5 kemiğin birbiriyle eklem yapmasıyla oluşmuştur. Bu kemiklerin arasında rahat hareket edebilmemizde önemli rolü olan diskler bulunur. Omurilikten çıkan sinirler her iki bel kemiğinin arasındaki açıklıktan geçerek lumbal pleksus diye adlandırdığımız sinir ağlarının bir kısmını oluştururlar.

Bel ağrısı deyince akla bel fıtığı gelmektedir. Fakat bel fıtığı bel ağrılarının yalnızca %20 sini oluşturur.

Bel ağrısına sebep olan bazı rahatsızlıklar; doğuştan bel açıklığı (spina bifida), lumbalizasyon-sacralizasyon(L5 bel kemiğinin sağrı kemiğine katılması ya da S1 sağrı kemiğinin bel kemiğine katılması), spinal stenoz(kanal darlığı), faset sendromu( eklemlerin birbirine temasıyla rahatsız etmesi), bel fıtığı, bel ekleminin kireçlenmesi, travmalar, trafik kazaları, osteoporoz (kemik erimesi), spondiloliztesiz( bel kayması), fibromyalji( yumuşak doku romatizması), ankilozan spondilit (Ahmet Mete Işıkara hastalığı), myofasial ağrı (kas zarının ağrısı) gibi hastalıklar belde en çok gördüklerimizdir.

Ağrısı bele yansıyan rahatsızlıklar; mide bağırsak hastalıkları, aort atardamarının balonlaşması, rahim, yumurtalık,testis, mesane, safra kesesi, böbrek ve mide gibi organların hastalıkları da bel ağrısı yaparlar.

Geçmişte yaşadığımız daha aktif ve sportif yaşamı teknoloji nedeniyle terk ettik ve beslenmemiz kötüleşti. Dolayısıyla eski insanlara nazaran daha çok ağrı ve problem yaşıyoruz. Allah her organı kendine uygun şekilde ve programda çalışmak üzere yaratmıştır. Bize düşen görev bunları gerektiği gibi kullanmak ve korumaktır.
Bel ağrımız olduğunda ağrı kesici kullanmak, belirtileri sadece geçici olarak baskılamaktan başka hiç bir işe yaramaz.

Çok oturarak çalışan kişiler ara sıra ayağa kalkıp gerinme hareketleri yapın. Ayakta çalışan kişiler öne eğilme-kalkma hareketleri yapın, ara sıra herhangi bir yere yaslanın. Bunlar vücudu koruma teknikleridir. Ara ara yapacağınız bazı pozisyon değişiklikleriyle meslek hastalıklarından korunabilirsiniz.

Haltercileri hayranlıkla izliyorum. O kadar ağırlık kaldırıyorlar, bellerinden hemen hemen hiç problem yaşamıyorlar. Bunun sebebi sadece bel kaslarının güçlü olması değil, aynı zamanda nasıl kaldırmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Halterciler gibi yükü kendimize iyice yaklaştıralım ve çömelelim, özellikle kol ve bacak kaslarımızı kullanıp kaldıralım.
Disk bir kere zarar gördüğü zaman, hiç kimse onu eski haline getiremez. Sadece sinire yapılan bası kaldırılır.

Yattığımız zaman yatağın her tarafı eşit bir şekilde temas edicek şekilde olmalı, bundan dolayı üzeri yumuşak bir şeyle kaplanmış sert yataklar uygundur. Fakat bunu bazı kişiler hayli abartıp betonda-yerde yatmaktadırlar ve çok ciddi kas tutulmaları ve daha bir çok problem ortaya çıkmaktadır.

Yastık, omuz başı ve boyun arasındaki mesafeyi geçmeyecek yükseklikte yarı yumuşak yastıklar tercih edilmelidir.

Yumuşak ve alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Topuk yükseldikçe belin eğimi artar

Belimiz için en iyi egzersiz yüzme, yüzme, yüzme. Özellikle sırt üstü yüzme
Ünlü bir Alman doktor hastasına bazı egzersizler veriyor. 2 dakika ayakta duracaksın, sonra 3 saniye öne eğilip tekrar ayağa kalkacaksın, ardından yere uzanacaksın ve oturacaksın.. bu hareketleri tekrarlayacaksın, bu hareketleri müslümanlar her gün namazın içinde yapıyorlar diyor.

Yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre; 10 yaşından itibaren düzenli olarak namaz kılan insanlarda bel ağrısı görülme oranı %2.

10 yaşından itibaren düzenli olarak namaz kılmayanlarda ise bel ağrısı görülme oranı %88.

Aynı araştırmanın başka bir parametresi ise namaz kılanlarda kamburluk görülme oranı %0 yani düzenli namaz kılmak kamburluğu tamamen önlüyor.

Son olarak gençlerde bel-sırt ağrısının fazla olmasının nedeni kaslardaki zayıflıktır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

DEYİMLERE KONU OLAN BEL ile İlgili Kavramlar : bel ağrısı, bel fıtığı, belimiz, bel rahatsızlığı, belde ağrı
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"DEYİMLERE KONU OLAN BEL" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) Ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates İle Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları Ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı Ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme Ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Cihan CİCİK
 • Gebelik Döneminde Egzersiz , Fzt.Cihan CİCİK
 • Romatoid Artritte (İltihaplı Eklem Romatizması) Fizyoterapi , Fzt.Cihan CİCİK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  00:23
  Top