TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
KADINLARDA KEMİK ERİMESİ

Abdullah AĞAR Fotoğraf
Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR
İstanbul
Uzman Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 11 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi VarTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1945,

* Yayın Tarihi : 15-02-2012 - 11:34 (1798 gün önce),

* Ortalama Günde 1.08 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3432 , Kelime Sayısı : 425 , Boyut : 3.35 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR hakkında söyledikleri:
abdullah hocaya annemle birlikte geldik onun kolunda ağrıları vardı, benimde geçirdiğim bir kaza sonucu ayağımda kasılmalar vardı.. daha öncesinde farklı yerlere 30 seans, başka bir yere 20 seans gitmiştim.. ordaki yaklaşımla abdullah hocanın yaklaşımı çok farklıydı ve bu beni mutlu etti.. nörolojik bir hasta olmama rağmen beni uzun soluklu değil kısa bir programa aldı.. yaptığı tedavide 2 şeyi yaptık

1-) 4 seansta beni tedavi etti
2-) 4 seansta bana kendi fizyoterapistim olmayı öğretti..

bana hep diyordu ben 4 yılda tüm hastalıkları öğrendim, sen 4 günde kendi hastalığını öğrensen yet... [DEVAMI..]

(esra sxx, Danışan, 14-08-2014)

Abdullah beyle sizin sayfanız aracılığıyla tanıştım, telefonla randevu alıp kızımla birlikte kendisini ziyaret ettik.. dirseğimin iç tarafına vuran ağrılarım vardı.. Kendisi boynuma ve koluma baktu ve 5 seanslık bir tedaviyle bu sıkıntıdan kurtulabileceğimi söyledi. Tedaviye başladık. ilk seans ağrılarımda ciddi rahatlama olunca ona olan güvenim arttı ve 4. seanstan sonra ağrılarım tamamen geçince 5 seans olarak planladığımız tedaviyi 4. seansta kesti ve tedavi sonrası dikkat etmem gereken şeyleri anlattı ve dediklerine dikkat ederek yaşıyorum ve halen çok iyiyim. kendisine çok teşekkür ediyo... [DEVAMI..]
(fatma sxx, Danışan, 14-08-2014)

Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
KADINLARDA KEMİK ERİMESİ

KADINLARDA KEMİK ERİMESİ

Bu hafta menapoz sonrası birçok kadının risk altında olduğu, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz dan bahsedeceğim.

Osteoporoz, özellikle kadınlarda görülen, kemiklerin daha hassas, gözenekli ve giderek kırılgan haline gelmesine yol açan bir hastalıktır.

Eğer tedavi edilmez ve gerekli tedbir alınmazsa -çoğunlukla belirti vermeden- ani kemik kırıklarıyla karşılaşabiliriz. Her kemik osteoporozdan etkilenebilir fakat kemik kırıkları en çok kalça ve bel omurunda olmaktadır.

Osteoporozlu hastanın birçok ekleminde şiddetli ağrılar başlar, yürümesi güçleşir, yardımsız yürüyemez. Kadınlar erkeklere göre 4 kat daha fazla osteoporoza yakalanma riskine sahiptir.

Kimler risk altındadır?
Osteoporuzu etkileyen bir çok risk faktörü vardır. Bu risk faktörleri;

YAŞ: yaş ne kadar artarsa osteoporoz riski o kadar artar. Yaş arttıkça kemik yoğunluğu azalır, kemikler daha kırılgan hale gelir.

CİNSİYET: kadınlarda osteoporoz gelişme riski daha yüksektir. Kadınlar daha az kemik yoğunluğuna sahiptir ve menapoz dönemindeki metabolik değişiklikler kemik yoğunluğunu azaltır.

IRK: Beyaz ırkta ve asyalı kadınlarda görülme oranı fazladır

KEMİK YAPISI VE VÜCUT AĞIRLIĞI: Küçük kemikli ve zayıf kadınlarda risk yüksektir.

YAŞAM TARZI: Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, çok az kalsiyum tüketimi, çok az egzersiz yapılması osteoporoza yol açar.

İLAÇLAR VE HASTALIKLAR: Kortizon ve benzeri ilaçlar, steroidler, endokrin bozukluklar ve romatoid artrit gibi hastalıklar osteoporoz riskini arttırır.

GENETİK: Annelerinde osteoporoz olan kadınların osteoporoza yakalanma ihtimali daha yüksektir.

ERKEN MENAPOZ: Menapoz, osteoporozun gelişimine katkıda bulunan birinci faktördür. Menapoza girmiş bir kadında osteoporoz bulunabilir veya zamanla ortaya çıkabilir.

Osteoporozu nasıl tespit edebiliriz?

Kemik kütle ölçümü (Kemik yoğunluğu testi) osteoporoz olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan bir testtir. Bu test güvenilir ve ağrısızdır. Bazıları sadece birkaç dakika sürer.
Bu test;
· Kırılmalar olmadan osteoporuzun belirlenmesini,
· Gelecekte kırılmaya maruz kalma riskini,
· Kemik kaybı varsa bunun hızının belirlenmesini sağlar. Ayrıca tedavi yapılıyorsa tedavinin gidişatını gösterir.
Osteoporozu nasıl önleyebiliriz?
Öncelikle risk faktörlerini göz önünde bulundurup, değiştirilebilir olanları olumlu yönde değiştirmemiz gereklidir.
Yaş,cinsiyet,ırk,vücut tipi,genetik gibi etmenleri değiştiremeyiz. Fakat sigara ve alkolden uzak durabiliriz. Yaptığımız egzersiz miktarını arttırabiliriz. Kullandığımız ilaçlara dikkat edebiliriz.

Vücut tipimiz küçükse, annemizde osteoporoz varsa ve erken menapoza girdiysek hiç geç kalmadan bu hastalıktan korunmaya yönelik düzenlemeler yapmalıyız.
Hamilelik döneminde eğer annenin vücudundaki kalsiyum yeterli miktarı değilse, bebek annenin kemiklerinden kalsiyumu alır ve kendi kemik gelişimini sağlamak amacıyla kullanır. Bu kez anneden osteoporoz gelişmeye başlar, dişleri dökülür. Bu yüzden özellikle hamilelik döneminde bol kalsiyum içeren besinler almamız gerekir.
Kalsiyum içeren süt ve yoğurt gibi besinleri bol bol tüketmeliyiz. Kalsiyumun yeterli emilimi için D vitamini gereklidir. Güneşi daha az göreceğimiz şu kış günlerinde bol bol güneşe çıkmalı ve ondan istifade etmeliyiz.
Düzenli yürüyüşler, hafif egzersizler kemik gücünü arttırmakta yardımcıdır.


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"KADINLARDA KEMİK ERİMESİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Fzt.Abdullah AĞAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) Ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates İle Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları Ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı Ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme Ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Rehabilitasyonu , Fzt.Cihan CİCİK
 • Gebelik Döneminde Egzersiz , Fzt.Cihan CİCİK
 • Romatoid Artritte (İltihaplı Eklem Romatizması) Fizyoterapi , Fzt.Cihan CİCİK
 • Osteoporozda (Kemik Erimesi) Fizyoterapi Uygulamaları , Fzt.Cihan CİCİK
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:39
  Top