2007'den Bugüne 76,517 Tavsiye, 24,914 Uzman ve 17,133 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
İnguinal Herni (Kasık Fıtığı)
MAKALE #85 © Yazan Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) | Yayın Ağustos 2007 | 10,757 Okuyucu
En sık ilk 1 yaşta görülür. Sıklıkla ilk 1 ayda bulgu verir.
Çocukların %1-5’inde kasık fıtığı görülür. Prematürelerde bu oran %30’a kadar yükselebilir.
Hamileliğin ilk 7 ayında erkek bebekte testisler (yumurtalar) karın içindedir, 7. aydan 9. aya kadar her iki kasıkta bulunan kasık kanalından geçerek skrotuma yani torbalara inerler. Bu iniş sonrası kanalın kapanmaması halinde fıtık oluşur.
Kasık fıtığı %60 sağda, % 30 solda, %10 iki taraflı olarak ortaya çıkar.
Ağlama, ıkınma ya da öksürme ile belirginleşen kasık şişliği şikayeti mevcuttur.
Erkek çocuklarda ilerlemiş durumlarda fıtık o yandaki skrotuma (torbaya) kadar uzanabilir.
Çocuklarda kasık fıtığında komplikasyon oranı yüksektir. %10-20 inkarserasyon yani sıkışma riski vardır. Bu durumda kasıktaki şişlik kaybolmaz, çocukta huzursuzluk, kusma ve gayta yapamama şikayetleri izlenir.
Tanı muayene ile konur.
Sıkışmış fıtıkta Ayakta direkt karın grafisi barsak tıkanıklığı bulgularını ve fıtık kesesi içine sıkışmış barsak kısımlarını değerlendirmek için yeterlidir.
Tek tedavisi cerrahi onarımdır ve Çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Elektif bir cerrahi hastalık olmasına karşın çocuklarda sıkışma ve buna bağlı komplikasyon riski yüksek olduğu için, tanı konduktan sonra kasık fıtığı bebeğin yaşına bakılmaksızın en kısa sürede cerrahi onarım ile tedavi edilmelidir. Bütün mesele ameliyatın işin ehli kişiler tarafından ve imkânları uygun hastanelerde yapılmasıdır. Yenidoğan ve çocuk uyutmaya alışkın anestezistlerin katkısıyla, çocuk cerrahisi uzmanlarınca yapılan bu tarz ameliyatların risk oranları sıfıra yakındır.
Zamanında yapılan ameliyatların hiçbir zorluğu yoktur. Ameliyat sonrası da yaşa uygun ağrı kesici ilaçların yardımıyla çok rahat geçer. İlk 1 yaş içindeki çocuklarda ameliyattan 3–4 saat sonra çocuk tamamen normal hayatına döner. Daha büyük çocuklar da 1–2 gün içerisinde normal oyun tempolarına dönerler. Ameliyattan 1 saat kadar sonra hastalar ilk beslenmelerini takiben evlerine gönderilir. Hem hastane enfeksiyonu riskini ortadan kaldırmak, hem de ev ortamında çok daha süratle ve moralli olarak iyileştikleri için, çocuklar kasık fıtığı ameliyatlarından sonra hastanede geceletilmezler. Bu uygulama, ülkemizdeki çocuk cerrahisi uzmanlarınca da yaklaşık 30 yıldan bu yana sorunsuz olarak gerçekleştirilmektedir. Çok özel durumlarda, hastanın başka ilave sorunları var ise (Doğumsal kalp hastalığı vb) hastanede bir gece yatırılması gerekli olabilir. Ancak bu bir istisnadır.
Sıkışmış fıtık tedavisinde ise acil cerrahi girişim uygulanır. Sıkışmış barsağın ilk 8 saatten sonra dolaşımı bozulmaktadır. Sıkışmaya bağlı dolaşımı bozulan ve çürüyen barsak kısmı varsa bu kısmın çıkarılması gerekir. Bu durumda hem cerrahi girişim zorlaşır, hem de cerrahi sonrası iyileşme dönemi uzar. Ayrıca erkek çocuklarda sıkışmış fıtık durumunda aynı taraftaki testiste (yumurtada) de dolaşım bozulmakta ve hastanın o taraftaki testisi de zarar görebilmektedir. Bu nedenle özellikle sıkışmış fıtıkta erken tanı ve uzman kişilerce yapılan acil cerrahi çok daha önemlidir.
Kasık kanalı kız bebekte de mevcuttur ve kızlarda da kasık fıtığı görülür.
Kasık fıtığı erkeklerde testislerin iniş mekanizması nedeniyle kızlardan 6-10 kat daha sık görülür.
Kızlarda kasık fıtığı içine giren organ yumurtalık ve tüp de olabilir. Bu nedenle cerrahi onarım çok daha özelliklidir, cerrahi girişim çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İnguinal Herni (Kasık Fıtığı)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)'ın Yazıları
► Çocuklarda Kasık Fıtığı Prof.Dr.İrfan Serdar ARDA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,133 uzman makalesi arasında 'İnguinal Herni (Kasık Fıtığı)' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tıbbi Açıdan Sünnet Ağustos 2007
► Bebekte İnmemiş Testis Ağustos 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:10
Top