TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kuru İğne Tedavisi - Kuru İğneleme

Teoman GÜNDÜZ Fotoğraf
Fzt.Teoman GÜNDÜZ
İzmir
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi72 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 12 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları MevcutTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 17929,

* Yayın Tarihi : 13-03-2012 - 12:11 (1805 gün önce),

* Ortalama Günde 9.93 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3660 , Kelime Sayısı : 435 , Boyut : 3.57 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Teoman GÜNDÜZ hakkında söyledikleri:
Kendim öğretmenim.Teoman Beyi televizyonda trt ana haberde gördüm. Araştırdım ve kendisine ulaştım. İlk olarak yanına gittiğimde beni uzunca bir değerlendirme seansına aldı. Görüntüleme raporlarına bakmadan c5 ve c6 fıtığı olduğumu ayrıca boynumda düzleşme olduğunu söyledi. Dediği gibi uzman hekim raporunda da öle yazıyordu.Şaşırmıştım. Emar gibi uygulamalarının gereksiz bir radyasyon ve maliyet olduğunu önemli birkaç vaka harici uygulanmasını gereksiz gördüğünü söyledi. Daha sonra 7 seans manuel terapi gördüm. Boynumdaki düzleşmenin belirgin olarak azaldığını ağrılarımının önemli bir kısmınd... [DEVAMI..]
(ibrahim cxx, Danışan, 21-12-2011)

Teoman GÜNDÜZ Beyi boyun rahatsızlığım ve sırt kaslarımın tutulması nedeniyle tanıdım.Televizyonda görmüştüm Teoman Beyi. Şiddetli boyun ve sırt ağrılarımdan dolayı manuel terapi aldım.İlk yaptığı değerlendirmede boyun fıtığı ve düzleşme olduğunu söyledi.Kürek kemiklerimin arasındaki kaslarda ve sırtta spazm olduğunu söyledi.Ve çeşitli uygulamarla geçen 8 seans aldım.boyun ağrılarımda ve omuz ağrılarımda belirgin bir azalma görüldü.Hatta zaman zaman baş ağrısı da yapıyordu ancak şu anda gayet iyi durumdayım.özellikle sırt bölgeme yaptığı bantlamalar her ne kadar acıtsa da çok faydasını gördüm.... [DEVAMI..]
(selcen öxx, Danışan, 19-12-2011)

Fzt.Teoman GÜNDÜZ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kuru İğne Tedavisi - Kuru İğneleme

Kuru İğne Tedavisi-Kuru İğneleme

Son zamanlarda en gözde tedavi yöntemlerinden biri olan kuru iğneleme metodu (intramusküler stimulasyon) aslında çok da yeni bir tedavi sayılmaz.Bundan yaklaşık 40-45 yıl önce uygulanmaya başlamış bir tedavi yöntemidir.Bu yöntem çeşitli hastalıklarda iğnelerin boyu ve kalınlığına farklılıklar gösteren ve sorunlu bölgedeki kaslara uygulanan direk kaslara batırılması şeklinde yapılan bir metottur.Halk arasında çoğunlukla kulunç olarak bilinen daha önceki makalelerimde de konusunu ele aldığım myofasial ağrı sendromunda kullanılsa da ağrılı kas spazmın olduğu bir çok rahatsızlıkta emniyet ve güvenli bir şekilde kullanılmaktadır.Buradaki temel amaç kollagen lifler vasıtası ile sertelmiş kasların içinde oluşmuş ağrılı trigger yani tetik noktalara uygulanan kuru iğne ile bu ağrılı noktaların gevşemesi ve çözülmesi ve bu kasların normal tonusuna yani normal gerginliğe ulaşılmasıdır.Bunlardan ötürü akupunktur metodundan farklıdır.Kuru iğnleme yöntemi anestezi altında da uygulanabilen bir yöntemdir.İlaç kullanılmadığı için ilaçların yan etkisinden korunma gibi bir avantajı da vardır.Kuru iğnelemenin tedavi başarısını artırmaya yönelik önce soğuk spreyle germe ile birlikte hemen ardından sıcak uygulama ile o bölgenin kasları gevşetilerek de uygulanabilir.
Peki hemen aklımıza gelen akupunktur yöntemi ile aynı yöntem midir diye sorabilirsiniz. Aslında kuru iğneleme metodu ile akupunkturun benzediği nokta ikisinde de iğne kullanılması nedeniyledir. Akupunktur metodunda iğne belirli noktalara uygulanıp 20 dakika beklenmektedir.Kuru iğneleme metodunda ise iğne spazm olan ya da spazma giden kaslara yapılır.Çok fazla beklenmez. Etkisini hemen gösterir. Kuru iğne tedavisinde iğne nöroanatomik yapıya göre çeşitli doku derinliklerine yapılır. Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları ve bu bozukluklara bağlı ağrıların tedavisinde kuru iğnelemede oldukça etkili bir yöntemdir

Peki kuru iğneleme metodu hangi hastalıklarda uygulanır?

Kuru iğne tedavisi, çoğunlukla 11-12 yaşından itibaren sebebi ne olursa olsun kassal spazm ve gerginiliği olan herkese uygulanabilir. Hastada bulunan diğer pek çok hastalık, bu tedavi için bir engel teşkil etmez.


İğneden korkan fobisi olan hastalara da uygulamak mümkün olmaktadır. Genellikle hasta iğne kaynaklı acı veya ağrıyı hissetmez. İğne, akupunkturda olduğu gibi çok uzun süre kalmaz, bazen birkaç saniye, bazen birkaç dakika sürer.


Kuru iğneleme herhangi bir kanamaya da sebep olmaz, dolayısıyla, kan görmekten ürken hastalar açısından da uygun bir yöntemdir. Hamilelere belli koşullarla uygulanabilir.


Kanser hastalarında, eşlik eden kas ve tendon ağrılarında da başarı ile kullanılır; ağrılarda ciddi azalmalar görülür. Çünkü kanserdeki ağrıların tümü kanserden dolayı değildir.


Kuru iğne tedavisinin kullanım alanı oldukça geniştir.
Gerilim tip ya da migren tipi baş ağrıları
Herhangi bir nedenden kaynaklı boyun ve sırt ağrıları
Omuz problemlerinde donuk omuzlarda
Bel ağrısı
Dirsek rahatsızlıklarında epikondil iltihaplarında
Masabaşı rahatsızlıklarında
Duruş bozukluğuna bağlı ağrılar
Fibromiyalji
Miyofasial ağrı sendromları
Tendinitler (el, dirsek, omuz, topuk, kasık)
Diz ağrısı (Kondromalazi patella)
Kalça ağrıları (Adduktor spazmı, kapsülit)
Topuk ağrıları
Siyataljiler
Spor yaralanmaları ve rehabilitasyonu
Çene eklemi ağrısı
Whiplash yaralanmaları (Travma sonrası omurga ağrıları)
Disk hastalıkları (bel, boyun, sırt)

Kuru iğneleme manuel terapiyle birlikte uygulanmalıdır.Diğer tedavi modeliteleri ile birlikte uygulandığında başarı oranı artacaktır.Haftada 1- 2 defa uygulanmalıdır.Toplam 10 seans kadar olmalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kuru İğne Tedavisi - Kuru İğneleme ile İlgili Kavramlar : kuru iğneleme, kuru iğne tedavisi, kuru iğneleme metodu, intramusküler stimulasyon
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kuru İğne Tedavisi - Kuru İğneleme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Teoman GÜNDÜZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Bel Fıtığı , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Lumbosakral Fıtık Hastalarında, Ekstansiyonda Traksiyonun Etkinliği , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Bel Tutulması ve Bel Ağrılarında Fizik Tedavi , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates ile Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:36
  Top