2007'den Bugüne 83,498 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,616 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yaşamın Esası İlişki
MAKALE #8655 © Yazan Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ | Yayın Mart 2012 | 3,384 Okuyucu
İYİ BİR İLİŞKİNİN ESASLARI

Yaşamın esası ilişkiler üzerine kuruludur.İlişkiler sadece ihtiyaçların karşılandığı yapılar değil aynı zamanda doyurucu yaşantının temeldir.İyi bir ilişki bireyin kendisini tanımasından,kendi özelliklerini bilmesinden geçer.Bu özellikleri anlamak bireyin ihtiyaçlarını anlamasını, isteklerinin farkında olmasını ,ihtiyaçları doğruştusunda bir ilişki kurmasını sağlar.İyi ilişkilerin kriterleri evrensel olmakla birlikte bireylerin kendilerinin kattıkları bir takım özelliklerle şekillenir ve inşa edilir.İyi ilişkiler her iki tarafın ihtiyaçları,arzuları ve özelikleri ile bezenmiştir.Ve bireylerin ortak çalışmalarının ,yatırımlarının ürünü olup zengin bir karışımdır.İlişkileriniz ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu, size ait özelikleri barındırıyor mu? Yoksa içinde bulunduğunuz ilişkide başkasının ihtiyaç ve arzularını mı yaşıyorsunuz?


1)
İLİŞKİ HER İKİ TARAFIN KATKIDA BULUNMA ŞANSININ OLDUĞU BİR YAPIDIR.

İlişki, içindeki bireylerin özeliklerinden kuruludur. Bir ilişki içerisinde yaşanan temel problemlerden biri de bencilliktir. Alan tarafın menfaatleri üzerine yapılanmış, bir diğerinin sürekli verdiği ilişkilerde belli bir süreç sonunda olumsuzluklar başlayacaktır. Biri almaya odaklanırken diğeri vermeye odaklanacak ve zamanla ilişkinin doğasına aykırı olan bir durum ortaya çıkacaktır.

2)
İLİŞKİ HER İKİ TARAFIN GEREKTİĞİNDE KENDİSİNİ DEĞİŞTİRMEYE HAZIR OLDUĞU BİR YAPIDIR.

İnsanlar ilişkilere her ne kadar kendi özelliklerini bildiklerini iddia ederek girseler de eksiklikler, doyumsuzluklar ve bazı bencil isteklerle girerler. Bireyler kimsenin mükemmel olmadığını bilme duygularıyla hareket ederek ve büyümenin ilişkiler içerisinde de gerçekleşebileceğini kabul ettikleri takdirde değişime hazırdırlar. Değişime hazır olunmadığı durumlarda da eleştirmek, suçlamak değişimin yerine geçer ve iyi ilişki kurma ve devam ettirme şansı kaybolur. Suçlamak, yargılamak yerine değişimi kabul eden bireylerin oluşturduğu ilişki güçlü, iç ve dış etkenlere dayanıklı ve kalıcı olur.

3)
İLİŞKİ HER İKİ TARAFINDA HATALARINI KABUL ETMEYE HAZIR OLDUĞU BİR YAPIDIR;

Hatalarını kabul etmek konusunda korkmayan bireyler,hatalarını savunma yapmadan ya da en az savunma ile itiraf ederler.Unutulmamalıdır ki köklü ve samimi ilişkiler savunmaların ve suçlamaların en az olduğu ilişkilerdir.Hatalarını kabul eden bireyler bu hataların düzeltilmesinde birlikte hareket eder,birlikte çalışır ve ortak çözüm üretirler.

4)
İLİŞKİ HER İKİ TARAFINDA KARŞISINDAKİNİ DİNLEMEYE HER ZAMAN HAZIR OLAN BİREYLERDEN OLUŞAN BİR YAPIDIR:

İyi bir ilişkide her iki tarafında iyi bir dinleyici olduğu ilişkidir. Dinlemek anlamaya hazır olmakla ilgilidir.Çünkü dinlemek her iki tarafında birbirine verebilmek adına fırsat yaratan bir durumdur.Karşı tarafı dinleme ,anlama ve nihayetinde vermeye hazır olmakla karateristiktir.Genelde kötü ilişkiler dinlemek yerine konuşmak,bağırmak,eleştirmek ve yargılama üzerine kuruludur.Yani almak üzerinedir.Bireyler genelde dinlemekten çok konuşmayı ve kendilerini dinletmek konusunda ısrar eder ve bunu dayatır üstelik kendisi dinlemek istemez.

5)
İLİŞKİ BİREYLERİN BİRBİRLERİNİ DESTEKLEDİĞİ BİR YAPIDIR;

‘Ne ekersen onu biçersin’ sözünden hareket ederek, ilişki içerisinde kendi ihtiyaçlarından önce karşısındakinin ihtiyaçlarına öncelik tanınması gereken bir durumdur. Neticede zaten her iki tarafında ihtiyacı aynı anda giderilmiş olur.Kendi ihtiyaçlarına bencilce odaklanmak hem ihtiyaçların tam anlamıyla giderilmesini engeller hem de karşı tarafı rencide eder.

6)
İLİŞKİ BİREYLERİN BİRBİRİNE KARŞI AÇIK VE DÜRÜST OLDUĞU BİR YAPIDIR;

Yanlış anlama ve yanlış anlaşılma temel ilişki sorunlarından biridir.Yanlış anlama ve anlaşılmalar bireylerin birbirlerine açık olmamalarıyla ilgilidir.İletişim açık ve dürüstlükten ne kadar uzaklaşırsa ilişki o kadar çıkmaza girer ve sorunlar çığ gibi büyür.

7)
İLİŞKİ BİREYLERİN BÜTÜNLEŞMESİNDEN OLUŞAN YAPIDIR;

Söyledikleri ve yaptıkları arasında tutarsızlığın olmadığı bireylerden oluşan ilişkiler i ilişkinin güven ayağını oluşturup ilişkinin zeminini güçlendirir ve sarsıntılara karşı dayanıklı kılar.Güvenin var olduğu ilişkilerde ilişki içinde ki bireylerin bütünleşmesini sağlar.Sağlıklı ayrılmaz ve birbirine saygılı bir iletişimin yolunu açarlar.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yaşamın Esası İlişki" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Fatih SÖNMEZ Fotoğraf
Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Psikolog
Uzman Psikolog / Ergen -Bireysel Sorunlar-Aile ve Çift Terapisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi79 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ'in Yazıları
► Yaşamın İlk Yılları Psk.Gözde EMİK AKSOY
► Yaşamın Bir Parçası Öfke Psk.Zeynep ÖZGÜVEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,616 uzman makalesi arasında 'Yaşamın Esası İlişki' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlilik Terapisi Ağustos 2019
► İlışki Danışmanlıgı Ağustos 2019
◊ Evlilikte Kilitlenme Nisan 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:27
Top