2007'den Bugüne 86,786 Tavsiye, 26,941 Uzman ve 19,230 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Nedir Bu Uçak Korkusu? Bu Korku Nasıl Yok Edilir?...
MAKALE #912 © Yazan Dr.İbrahim BİLGEN | Yayın Nisan 2008 | 27,546 Okuyucu
Anksiyete(huzursuzluk); nedeni bilinmeyen, içten gelen, belirsiz, korku, kaygı, sıkıntı, kötü bir şey olacakmış endişesi ile yaşanan bir bunaltı duygusudur. Yaşamı tehdit eden ya da tehdit şeklinde algılanan bir çeşit alarm duygusudur. İçten ya da dıştan gelen tehlikeler ya da tehlike beklentilerine karşı yaşanan bir tepkidir. Çok hafif bir gerginlik ve tedirginlikten panik derecesine varana kadar değişik yoğunluklarda olabilir.Anksiyetenin, patolojik(hastalıklı) özellikleri yanı sıra uyuma dönük (bize yararı olan) işlevi de vardır. Hayalinizde yolda karşıdan karşıya geçerken üzerinize doğru korna çalarak bir kamyonun gelmekte olduğunu canlandırın. Eğer hiç bir anksiyete duymuyorsanız büyük olasılıkla ezilirsiniz. Ama muhtemelen kaçma-savaşma tepkiniz idareyi ele alacak ve sizin daha güvenli bir yere kaçmanızı sağlayacaktır. Bu hikayenin ana fikri çok basittir- anksiyetenin amacı organizmayı korumaktır, zarar vermek değil. Bu durum çok beklenildik bir şeydir. Çünkü doğada varolan bir canlıda, onu tehlikeler karşı koruyucu bir mekanizmanın geliştirilmemiş olması (ve bu koruyucu mekanizmanın ona zarar verici olması da aynı şekilde) saçma olurdu. Yani bugün insanlar korkmasaydı herhalde karşıdan karşıya geçerken çok sayıda insana araba çarpar ve hiçde istemediğimiz sonuçlara neden olabilirdi. Peki bu uçak korkusu nedir... Son zamanlarda danışanlarım arasında sıkça başvuru nedeni olarak uçak korkusu ile karşılaşmaktayım. Çok iyi bir iş adamı, bir iş görüşmesi yapacak ve sonucunda büyük ihtimalle çok büyük paralar kazanacak ama görüşme yeri Çin ve Avustralya. Ne yaparsınız? Gitmezmisiniz?, İşi mi kabul etmezsiniz?, yoksa bu korkuya katlanıp 12 saatlik bir uçak yolculuğuna katlanırım mı dersiniz? Karar sizin ama araba ile gitmeyi düşünüyorsanız benden size tavsiye yakınınızda bir harita varsa Avustralya’nın nerede olduğuna bir kez daha bakın.
Sonuçta korkularımıza neden olan her zaman otomatik düşüncelerimizdir. Kimi uçak korkusu olan cam kenarı ister, kimisi dışarı bakamaz. Esas korkulan, bir pilota güvenmek zorunda kalmak, ayrıca göremediğiniz ve içeride nelerin olduğundan haberinizin olmadığı bir pilot kabininin varlığıdır.Belirsizlik herkesin korkusudur. Ama kontrolü başkalarına bırakamayan kişiler, ki bu kişiler, sizlere çok yabancı değillerdir, bu kişiler otobüs yolculuklarında yolu izleme adı altında en önden yer ararlar, sürücü koltuğu yanında oturduklarında sizden önce frene basarak halıyı aşındırırlar, iş konusunda başkalarına pek güvenemezler, her işi kendileri kontrol ederler bu arada bu kişiler çok dürüst ve çok da dakik dirler. İşte bu kişiler, uçak korkusu için en büyük adaydırlar. Bir pilota hemde hiç güvenmediğin belkide yüzünü bile görmediğin bir kişiye canını teslim edeceksindir. Yani daha çok korkulan şey, hayatında pekde yapmadığı bir şeyi yapmak zorunda kalmasıdır. Başkasına güvenmek zorunda kalınması ve kontrolün başkasına verilmesidir. Uçak korkusu olan bir kişi uçağa bindiğinde herkesten daha fazla gergindir. Her olayı yanlış yorumlayarak korkusunu arttırır. Ufacık bir sallamayı uçağın düşeceği şeklinde yorumlamaktadır. Uçaktaki bir klimadan akan su damlasını, uçağın eski bir uçak olduğu şeklinde yorumlamaktadır. Ama sonuçta bizler uçağa bindiğimizde pekde bilgilendirilmiyoruz. Ancak felaket olduğunda neler yapılacağı konusunda bilgilendiriliyoruz. Vallaha bence bunları bilmek doğru ama, o duruma geldiğimde şahsen dua etmeyi tercih ederim. En büyük korku kaynağı belirsizlik olduğuna göre bence uçak firmaları bizleri uçak ve pilot hakkında bilgilendirmelidir. Her koltuğa uçağın güvenliği ile ilgili bilgileri anlatan broşürler koymalıdır.
Yakın zamanlarda yaptığım bir uçak yolculuğunda pilot, sık sık bizlere bağlanıyor ama alışılmışlığın dışında ve anlaşılır bir ses tonu bizlere yol hakkında bilgi veriyordu. Her insanda olan uçak korkusu kadar, uçak korkusu olan bir insan olarak bile bir anda rahatladığımı hissettim. Esasında pilot sakin bir ses tonu ile sağımızdaki, solumuzdaki geçtiğimiz yerlerin nereler olduğunu yada adaların isimlerinin neler olduğunu anlatmak istemiyordu.Esasında anlatmak istediği şey şuydu “ Her şey yolunda korkacak bir şey yok bakın ben ne kadar sakinim ve her şey öyle yolunda ki sizlere çevreyi anlatabiliyorum”. Herhalde hava durumunun ne olacağı, uçağın sallanıp sallanmayacağı, az yada çok günümüz teknolojisinde önceden bilinebilir diye düşünüyorum. Uçağın bu ortamlara gireceği yerlerde ses tonu sakin bir kişi bu uygulamaları yaptığında bence kendi adına da toplum adına da çok önemli bir iş yapmış olacaktır. Tedavisi mümkün olan bu korkuyu sizlere ilerleyen günlerde yazmaya devam edeceğim.Sevdikleriniz ile birlikte mutlu bir Pazar günü geçirmeniz dileğiyle.
Sağlıcakla Kalın...
Bu yazı sabah gazetesinde de yayınlanmıştır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Nedir Bu Uçak Korkusu? Bu Korku Nasıl Yok Edilir?..." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.İbrahim BİLGEN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.İbrahim BİLGEN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İbrahim BİLGEN Fotoğraf
Dr.İbrahim BİLGEN
İstanbul
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.İbrahim BİLGEN'in Makaleleri
► Hemoroid Nedir?Nasıl Tedavi Edilir Op.Dr.Ramazan Tarık ÜNSAL
► Vajinusmus Nedir Nasıl Tedavi Edilir Dr.Mehmet Levent SOYLU
► Dış Gebelik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Op.Dr.Bülent ATASEVER
► Guatr Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Prof.Dr.Metin ÖZATA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,230 uzman makalesi arasında 'Nedir Bu Uçak Korkusu? Bu Korku Nasıl Yok Edilir?...' başlığıyla benzeşen toplam 71 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aşk ve Sadakatsizlik Mayıs 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:03
Top