2007'den Bugüne 91,517 Tavsiye, 28,079 Uzman ve 19,894 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Su İçsem Yarıyor Diyorsanız
MAKALE #9145 © Yazan Uzm.Dyt.Başak KEFELİ | Yayın Haziran 2012 | 5,159 Okuyucu
Gerek sağlığımız için, gerekse de aynadaki görüntümüz için zayıf olmayı isteriz. Ancak bazen kilo kaybetmek veya zayıf olmak tahmin ettiğimiz kadar kolay olmayabiliyor. Deli gibi spor yapmak veya son derece az beslenmek bile kilo vermenizi sağlayamıyorsa sorunun kökünü bulmak gerekiyor. Eğer siz de su içsem yarıyor diyenlerdenseniz bu yazı tam sizin için.

Yemek yemek hem zihnimize hem de bedenimize keyif veren bir durum. Hele birde a’dan z’ye kurulan aile sofralarına alışıksanız yemek yemek işte o zaman başka bir keyif. Ancak kenarda köşede sürekli beyninizi kemiren bir kilo sorununuz varsa ve bu müthiş lezzetlerden uzak kalsanız dahi kilo veremiyorsanız bunun mutlaka bir nedeni vardır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir insülin direnciniz veya hipotoridiniz mevcutsa, veya önemli derecede vitamin mineral yetersizlikleriniz bulunuyorsa kilo vermek sizin için işkence haline gelebilir. Atmanız gereken en doğru adım ise sadece beş dakikanızı ayırarak detaylı kan tahlili yaptırmak olmalıdır. Sonuçlarınızı önce bir hekime ardından da bir diyetisyene gösterin ve yıllardan beri size eziyet eden kilo probleminizin asıl sebebini görün.

HİPOTROİDİNİZ VARSA ÖDEMİNİZ VARDIR!


Boynumuzun önünde bulunan troid bezinin az çalışması hipotroidi olarak tanımlanır. Genelde ailesel geçişi oldukça yoğun olan bir rahatsızlıktır. Eğer ailenizde özellikle anne, teyze, anneanne veya babanızda bir troid problemi varsa erken dönemden itibaren düzenli kontrolünün yaptırılması önerimdir. Bunun dışında sıklıkla karşılaşılan bir diğer durum ise doğum sonrasında gerçekleşen hipotroididir. Yani gebeliğinizin öncesinde bir troid rahatsızlığınız olmamasına rağmen gebelik sonunda hipotroidi çıkma riskiniz yüksektir. Dolayısı ile bir türlü veremediğiniz doğum kilolarınız var ise troid hormonlarınızı gözden geçirmenizde fayda vardır. Eğer kanınızda troid bezini etkileyen hormon olan “TSH” değeriniz yüksek seyrediyorsa bolca ödem biriktiren bir vücudunuz vardır. Yani evet siz su içseniz bile ağırlığınız ödem yüzünden artıyordur. Böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız telaşlanmanıza gerek yok. Çünkü hipotroidi çözümü son derece basit olan bir rahatsızlıktır. Endokrin doktorunuzun belirlediği dozda alınan düzenli ilaç takviyesi 1 ay gibi bir zamanda hormon seviyenizin normale çekilmesini sağlayacaktır. Bu dönemde bir diyetisyenden alacağınız yardım ile de su içsem yarıyor cümlesi sizin için mazi olacaktır.

İNSÜLİN DİRENCİNİZ VARSA GÖBEĞİNİZ VARDIR!


Son yıllarda görülme oranı hızla artan bir diğer sağlık problemi de insülin direnci. Eğer direnciniz varsa vücudunuz size hızla kocaman bir göbek inşaa etmeye çalışır. Çünkü yedikleriniz yağ veya karbonhidrat hiç fark etmez, direkt olarak karın bölgenize bir güzel yapışır. Dolayısı ile aslında ben düzenli besleniyorum ama göbeğim sürekli büyüyor cümlesini sıklıkla duyarız. Ailenizde şeker hastalığı öyküsü varsa, stresli bir hayatınız, uzun süre kendinizi aç bırakmalarınız pek düzenli olmayan bir beslenme düzeniniz varsa ve bütün bunların yanında kontrolsüzce büyüyen bir göbeğiniz de mevcutsa potansiyel bir insülin direnci riskiniz var demektir. Yapmanız gereken şey ise yine 5 dakikanızı ayırarak kan tahlili yaptırmaktır. Tahlil sonuçları her şeyi gösterecektir. Eğer insülin direnciniz varsa ilaç tedavisinin yanı sıra bir diyetisyenden destek almak, hem fazlalıklarınızdan kurtulmanıza hem de direncinizin kırılmasına büyük destek sağlayacaktır.

KANSIZKEN ZAYIFLAMAK ZOR!


Türkiye’nin yarısı kansızlık çekiyor dersek aslında yanılmış olmayız. Özellikle reglileri uzun süren kadınlar, kırmızı et ile arası iyi olmayanlar, çok çay içenler, emziren kadınlar ve ailesel kansızlık öyküsü olanlar demir yetersizliği açısından riskli gruplarımızdır. Kanımızdaki demir miktarının düşük olması ise zayıflamaya bir engel. Kansızlık metabolizmayı yavaşlatan bir durumdur. Dolayısı ile demir yetersizliğiniz varsa ve kilo vermek istiyorsanız ilk yapmanız gereken kansızlığınızı tedavi ettirmek olmalıdır. Aksi taktirde uzayan zayıflama programları canınızı sıkabilir.

Kilo sorununa çözüm yolları ararken tek yapmamız gereken şey yemeyi içmeyi kesmek değildir. Yapılan detaylı tahliller sonucunda vücudumuzun eksikliklerinin iyice tespit edildikten sonra diyet programı başlatılmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Su İçsem Yarıyor Diyorsanız" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Başak KEFELİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Başak KEFELİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Başak KEFELİ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Başak KEFELİ
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi18 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Başak KEFELİ'nin Yazıları
► Saçlarım Dökülüyor Diyorsanız; Çinkoya Dikkat! ÇOK OKUNUYOR Dyt.İpek AĞACA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,894 uzman makalesi arasında 'Su İçsem Yarıyor Diyorsanız' başlığıyla benzeşen toplam 9 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Gluten İçeren Besinler Ağustos 2022
► Hamilelikte Beslenme Ağustos 2012
◊ Ürik Asit Yüksekliğinde Ne Yapılmalı? ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2012
◊ Çocuklarda Gece Sütü Önemli ÇOK OKUNUYOR Haziran 2012
◊ Kilo Alamıyor Musunuz? Haziran 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:51
Top