2007'den Bugüne 82,017 Tavsiye, 26,002 Uzman ve 18,206 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarda Konuşma Gecikmesi
MAKALE #9376 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ağustos 2012 | 4,934 Okuyucu
Çocuklarda konuşma gecikmesine dikkat!

Çocuğunuzun gelişimini düzenli aralıklarla kontrol ettirmeniz ve gelişimini takip ettirmeniz ilerde oluşabilecek birçok problemin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Anne babalar 0-3 yaş döneminde çocuklarının gelişimlerinin normal olup olmadığını genelde aynı yaştaki çocukların gelişimiyle karşılaştırarak anlamaya çalışır. Karşılaştırdıkları çocukların gelişimi çocuklarından gerideyse kendi çocuklarının gelişiminin geri olmasına rağmen normal veya ilerde gibi görebilir, aynı şekilde karşılaştırdıkları çocukların gelişimi çocuklarından ilerdeyse kendi çocuklarının gelişiminin geride olduğunu düşünebilirler. Bu sağlıklı bir değerlendirme yöntemi değildir.

Çocuğunuzun gelişiminin normal olup olmadığını çevrenizdeki aynı yaştaki çocukların gelişimiyle kıyaslayarak öğrenemezsiniz. Çocuğunuzun gelişiminin ne düzeyde olduğunu ancak çocuğunuzu uzman bir pedagog kontrolünden geçirerek öğrenebilirsiniz.


Genelde anne babalar çocuklarındaki eksikliği görmeme eğilimindedirler. Çocuk biraz büyüsün öğrenir, biraz büyüsün konuşur diyerek uzman kontrolünü geciktirirler. Özellikle konuşma gecikmesi bunların başında gelir. Fakat konuşma geçi,kmesi erken fark edilmediği için erken tanı konulamaz. Özellikle çevrenizdeki yakınlarınızın bu durumu ciddiye almamanız konusunda size destek olması pedagoga gitmenizi geçiktirir. Bazende büyükler sizin kendi çocukluğunuzla kıyaslar: ' Sen de küçükken çok geç konuştun. Endişelenme yakında konuş" gibi sözler sizin zaman kaybetmenize neden olur. Konuşma geçikmesi sadece bir konuşma geçikmesi bir sorun değil, daha ciddi problemlerinde belirtisi olabilir. Bu nedenle konuşma geçikmesi kesinlikle hafife alınmamalıdır.


Konuşma gecikmesinin en belirgin özelliği aslında çocuk kendi yarattığı bir dilde iletişim kurduğunu düşünür. Gerçekten de çocuk anne babası gibi yakın çevresine bu dilde basit ihtiyaçlarını anlatabilir. Fakat yakın çevresi dışındaki kişiler çocuğun çıkardığı bu sesleri, değişik heceleri anlayamaz. Çocuk daha fazla beden dilini kullanır. Anne babayı elinden çekiştirerek odadan odaya götürür, istediği şeylere işaret eder. İlk zamanlar anne baba çocuğunun dilinden anladığı için konuşma gecikmesini bir sorun olarak görmeyebilir. Daha doğrusu bu durumun bir konuşma gecikmesi durumu olduğunu anlayamayabilir. Genelde anne babanın çevresindekiler de "endişe etme, biraz daha büyüsün konuşur" diyerek anne babayı yanlış yönlendirir. Bu nedenle anne babalar konuşma gecikmesi gibi ciddi bir durumda çocuklarını uzman bir pedagog kontrolünden geçirmeyi ihmal ederler.


Konuşma gecikmesi kendi başına bir gecikme de olabilir, gelişim geriliğinin belirtisi de olabilir. Yani konuşma gecikmesi yanında çocuğun diğer gelişim alanlarında da problemler olabilir. Örneğin sosyal gelişim alanında iletişim becerilerinde eksiklik olabilir. Arkadaşlarıyla oynamayı tercih etmeyebilir. Aynı zaman konuşma gecikmesi asperger sendromu, otizim gibi ciddi bir psikiyatrik bozukluğun belirtisi de olabilir. Bu bozuklukların erken teşhis edilmesi ve tedavisine erken başlanması tedavinin başarısı açısından çok önemlidir.


Kısacası çocuklardaki konuşma gecikmesi ihmal edilmemeli ve zaman kaybetmeden çocuğun gelişim kontrolü uzman bir pedagog tarafından yapılmalı ve gelişimi takip edilmelidir.

Çocuğunuzdaki konuşma gecikmesini ihmal etmemeniz dileğiyle,
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Konuşma Gecikmesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Sevil YAVUZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi174 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Yazıları
► Çocuklarda Konuşma Gecikmesi Psk.İlay AKTOPRAK
► Çocuklarda Gecikmiş Konuşma Psk.Rümeysa Selma KORKUT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,206 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Konuşma Gecikmesi' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:12
Top