2007'den Bugüne 83,877 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Özürlü mü Defolu Mu
MAKALE #9482 © Yazan Psk.İlknur PEDER | Yayın Ağustos 2012 | 3,676 Okuyucu
ÖZÜRLÜ MÜ DEFOLU MU…??

Özürlü kelimesinin türk dil kurumu sözlüğündeki anlamı:

• Özürlü: Özrü olan,kusuru olan, defolu, engelli.
• Engelli: Engeli olan, mânialı,vücudunda eksiklik ya da kusuru olan.

Tanımlara bakacak olursanız özürlü kelimesi defolu anlamına gelmektedir. Peki yeni doğan bir bebek ya da 35yaşında kaza geçirmiş bir insanın vücudunda olan herhangi bir eksiklik ya da kusur nedeniyle o bebek ya da o insana defolu deme hakkımız doğar mı?


Defolu kelimesi ticari mallar için kullanılır eğer üretim sonrası bir eksiklik, bozukluk ya da arıza olur ise o mala defolu mal denir. Ancak insanın defolusu olmaz. Kim kendisine defolu mal denilmesinden hoşlanır? Sanırım hiç kimse.


Diğer bir husus ise özürlü kelimesinin karşıladığı anlamlardan birisi olan kusuru olan cümlesidir.Tek başına bu cümle de yetersiz bence. Engelli kelimesinin karşıladığı anlamlarda verildiği gibi olursa amenna. Yani vücudunda eksiklik ya da kusuru bulunan denilir ise. Çünkü yine yukarıda verdiğim örneği hatırlayalım yeni doğan bir bebek ya da 35 yaşında bir insanın vücudunda meydana gelen bir eksiklik o insanın kusuru mudur? Kusur insanın kendi iradesi sonucu ortaya çıkan olay yada durumda söz konusu olur. O halde tek başına kusuru olan dersek de olmaz.


Kulak tırmalayan bir tını var bu “özürlü” kelimesinde. Sanki doğuştan ya da sonradan farklı olmak, farklı görünmek bir “özür”, bağışlanması ya da hoş görülmesi gereken bir kusur imişçesine. Onun yerine “engelli” kelimesini kullanmak çok daha doğru geliyor bana. Böyle söyleyince “engellilik hali” o kişiye has bir “kusur” çağrıştırmıyor; toplumun ve sistemin engelli vatandaşın önüne çıkardığı engebeleri, sınırları, önyargıları hatırlatıyor. Özürlü denildiğinde bireye,engelli denildiğinde ise o bireyin içinde var olmaya çalıştığı topluma ve kültüre odaklanıyor kelime.


Benim doğuştan kollarım ve sağ bacağım yok.Doğduğumdan beri kendimi bildiğimden beri böyleyim.Çocukken ilk başlarda farkında değildim farklı olduğumun.Sonra ben yürürken durup bana bakanlar,ben parkta oyun oynarken neşeyle dolanırken ellerini çenelerine dayayıp vah vah tüh tüh diyen teyzeler amcalar sayesinde farklı olduğumu fark etmeye başladım.Derken benim için kullanılan bir sıfatı fark ettim.…Kocaman amcalar teyzeler benden bahsederken özürlü diyorlardı.Biraz büyüyünce öğrendim özürlü ne demek,


Özürlü : özrü olan. eksiklik, sakat ya da kusuru olan, defolu. Demekmiş.Özürlünün anlamını sözlükten ilk okuduğumda o kadar kötü hissetmiştimki kendimi anlatamam.Okuduğuma inanamayıp bi daha bi daha okumuştum.Çocukluğumdan beri benim için söyleyip durdukları özürlü kelimesi kusuru olan,defolu demekmiş meğer.


Meseles adece kullanılan kelime değil ki..kelimeler bilinçaltımızı,bakış açımızı dile getiriyor.Ben özürlü sıfatının acıtıcılığını tüm gerçekliğiyle yaşadım yıllarca.Kendimi ‘ özürlü ‘ olarak gördükçe yapabileceklerimi de yapamaz oluyordum.Kendime inancım kalmıyordu.Yapamazdım,başaramazdım çünkü özürlüydüm…


Bunu unutmam zaten mümkün değildi her an herkesçe hatırlatılıyordu özürlü,defolu olduğum.


Örneğin;ilkokula başlama yaşına gelmiştim.Yaşıtlarım okula başlamıştı.Babam bir gün eve geldiğinde çok hüzünlüydü.Annemle arka odaya geçtiler.Hissettim benden dolayı üzgün olduğunu.Usulca arkalarından gidip kapının arasından izledim onları.Annem,’ almadılar mı ‘ dedi.Babam hıçkırarak ağlamaya başladı.İki tane ilkokula beni kayıt ettirmeye gitmiş.Müdürler,senin kızın okuyupta ne yapacak ne gerek var hem okulda onu itekler hor görürler.düşer falan boş ver sen kızını okula kayıt ettirmeyi demişler.


Böylece okul hayatım başlamadan bitmişti çünkü ‘ özürlüydüm’. Oysa ben daha 5yaşımdayken annem öğretmişti bana okumayı ayağımla yazı yazmayı.Aradan yıllar geçti okula gidemediğim çocukluğum boyunca en iyi arkadaşlarım kitaplar oldu.18 yaşıma geldiğimde yasal olarak dışarıdan ilkokul bitirme sınavına girme hakkım olunca haftalarca sınava çalıştım.5 tane sınıfın kitaplarınıezberledim.ve sınava gireceğim okula gittim.Okul müdürü sen sınava girmesen de olur dedi.Ben çok çalıştım sınav için deyince çok mu istiyorsun sınavı o zaman şu duvardaki yazıyı oku dedi.Okudum,’ bravo 5 pekiyi veriyorum sana dedi.


18yaşındasınız haftalarca çalışmışsınız ve böyle bir durumla karşılaşmışsınız ne hissedersiniz? Özürlü olduğunuzu hissedersiniz.Onca çalışmış olsanız bile başaramayacağınız beklendiği için müdür bey size bir lütufta bulunmuştur.


Yaşadığım sayısız acı olay ve yılların ardından bu ‘ özürlü ‘ durumu kabullenmek zorunda olmadığımı fark ettim.Ben özürlü,defolu,kusurlu değildim. Hele hele ‘ özürlü ‘tavırlara muhatap olmak zorunda hiç değildim.


Ben bir engelliyim.Evet bir çok konuda yardıma ihtiyacım var,engellerim var.Ve bu hep olacak.Ama özürlü değilim. Ben elinden geldiğince hayatını doğru ve güzel şekilde tadıyla yaşamaya çabalayan,üreten,kendi çapında başkalarının hayatına güzellikler katmaya çalışan bir insanım,vatandaşım,kadınım,eşim, psikoloğum,ve engelliyim…


Hep birlikte kafalarımızdaki özürlü halden ,bizden farklı olana uzaylı muamelesi yapmaktan umarım kurtuluruz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Özürlü mü Defolu Mu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.İlknur PEDER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.İlknur PEDER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İlknur PEDER'in Yazıları
► Kıbrıs’ta Özürlü Olmak Psk.Zehra Ayça AYSEN
► Aileler ve Özürlü Çocukları Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,762 uzman makalesi arasında 'Özürlü mü Defolu Mu' başlığıyla benzeşen toplam 7 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Öteki Ağustos 2012
► Erotik Boğulma Ağustos 2012
► Kabullenmek Ağustos 2012
◊ Bir Tutam Özen Ağustos 2012
◊ Keyifli ve Sağlıklı Ağustos 2012
◊ Sevgiye Evett Ağustos 2012
◊ Eyvah! Çocuğum Küfür Ediyor ÇOK OKUNUYOR Temmuz 2010
◊ Zamanda Yürümek Temmuz 2010
◊ Kendimize Çelme Takmak Temmuz 2010
◊ Sınav Kaygısı Temmuz 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:46
Top