2007'den Bugüne 91,424 Tavsiye, 28,060 Uzman ve 19,895 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!



Artık Günümüz Çocukları Farklı , Baş Etmek Zor...
MAKALE #9491 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Ağustos 2012 | 5,595 Okuyucu
ARTIK GÜNÜMÜZ ÇOCUKLARI FARKLI , BAŞ ETMEK ZOR...

Bambaşka bir çağ yaşıyoruz. Çocuklar artık büyümüşte küçülmüş. Yaşı 3-4 te olsa onların sorularına cevap vermek anne-babaları zorlayabiliyor. Hangi soruya nasıl cevap vereceğim. Ya cevap verirken sıkıntımı anlarsa? Bu tür sorular genellikle cinsellikle ilgili sorular olup, çocuğun çevrede kimse var mı yok mu demeden sorduğu sorulardır. Herhangi bir sosyal alanda çekinmeden sorulur ve yanıt beklenir. Siz ne yapacaksınız? Yüzünüz kızarır, duymazlığa gelirsiniz, olmaz ; çocuğunuz size duyuruncaya kadar çaba sarfeder. Bu sefer duymayanlarda duyar. Çocuklar, bilgiye hemen ulaşmak ister, merakının hemen doyurulması gerekir. Yanıtınız yetersizse tekrar tekrar aynı soru sorulur.


Bunun dışında ölüm ve yaşamak ile ilgili sorularda aileleri bunaltabilir. Ölümden sonra hayat var mıdır? Melekler, cinler vb.

Çocuklar çünkü tüm uyaranlara açık bir yaşam içindeler. Televizyonlar evlerde tüm gün açık; hatta her odada, mutfakta televizyon var. Çocuğa göre program kaygısı olmadan. Gazeteler, sakınmasız ortada. Çocuk için, görmesi erken olan resimler, açık seçik günlük yaşamın içinde. Müzik kanallarındaki görselliği, cinsellikle öne çıkan klipler her an çocuğumuza bir şeyler yüklemekte. Erken olup olmadığına bakılmaksızın. Ya da yaş grubuna göre fantazi sayılacak doyumsuzluğa iten görüntüler. Erken uyarılan çocuklar.
Zaten hormonlu beslenme yoluyla çocuklar erken bluğa eriyorlar. Düşünce yapıları, sosyal gelişim yönünden çocukluğu yaşasalarda, bedensel yönden gelişmiş oluyorlar. Bu durum, çocuklarda zaten zor bir dönem olan ergenliği daha da zorlaştırıyor. Çocuk, bedeni ve duyguları arasındaki dengeyi kuramıyor.

İsteklerinde direnen, inatçı, isteği yapılmadığında krizlere giren çocuklar..Oyuncağı çok olan; ancak oynamayı bilmeyen çocuklar ve onunla oyun oynamayı bilmeyen anne-babaların yaşadığı evler...

Okul ile iletişim kuramayan, ayrılık fobisi yaşayan, derslerle başetmekte zorlanan ve psikolojik sorun yaşayan çocuklar.

Ergenlik dönemi, uzun sürmekte, yaşanan problemler ömrünüzün bir kısmını silip götürmektedir. Ergenlik çağını 20 yaşına kadar uzatan kaynaklar var. Kendini kanıtlama çabası, aykırı olma, duyguların aşırı uçlarda yaşanması, içe kapanma, sinirlilik gibi durumlarla karşılaşırsınız. Karşı cinsle ilişkiler ve bunları ergenin yaşamının merkezine koyması ve derslerden uzaklaşma, sınavlarla mücadele gibi durumlar ebeveyni zorlar.
Belli markalara takıntılı olma ve aile bütçesini zorlama durumu ailelere güç durumlar yaşatmaktadır. Bunu sevgi göstergesi olarak kabul eden çocuklar karşısında ne yapacağını bilemeyen ebeveynler...

Kendi aile şartlarını kabul etmeyen ya da etmek istemeyen, sanki zorunluluk gibi; arkadaşının herşeyine onunda sahip olma isteği. Aile bütçesi gibi kavramla hiç ilgilenmemiş, ona hep bulup buluşturulup alınmış, sonu gelmez istekler..Var mı yok mu demeden, arkadaşlarından geri kalmasın, onlar gibi herşeysi olsun anlayışı...
Tüm istekler karşılansada hep mutsuz, keyifsiz, yaşamdan, hiçbir şeyden zevk almayan, asık bir yüz ifadesi, her an patlamaya hazır, odasına kapanan, anne-babasını para makinesi olarak gören, başka hiçbir duygusal bağ kurmak istemeyen ergenler.
Sürekli almak isteyen, ama vermek nedir bilmeyen ve ebeveynlerini hizmetli olarak gören çocuklar,ergenler ve gençler... Hatta, anne-babalarını, kendi çocuklarının bakıcısı olarak gören ve onlara yaşam hakkı tanımayan gençler...

Abartılmış egolar, kendini olduğundan üstün gören ve çevresindekileri küçük gören, mesafeyi geniş tutan, sınıf ayrımı yapan ‘’cool’’ gençler...

Ya da ezik yetişmiş, kendine hiç özgüveni olmayan, girişimcilikten uzak duran, mahçup, yetenekleri mahçubiyetlerinin içinde ne yazık ki kaybolan ergenler... Her iki halde de aşılmayan duvar örülmüş, iletişimden uzak, kendi dünyalarında yaşayan, ulaşılamayan gençler...

Günümüz çocuklarına yeteri kadar ulaşabilmek ve onlarla başedebilmek için uzman desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Zaman farklı ve çocuklarımıza ulaşılamadığında güç pozisyonlar yaşamak her zaman için olası bir durum olmaktadır.

ÖZNUR SİMAV-PEDAGOG
ÇOCUK GELİŞİMİ-EĞİTİMİ-PSİKOLOJİSİ UZMANI
AİLE VE İLETİŞİM DANIŞMANI
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Artık Günümüz Çocukları Farklı , Baş Etmek Zor..." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur SİMAV'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Öznur SİMAV'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi64 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Yazıları
► Günümüz Aileleri ve Evde İletişim Psk.Dnş.Hakan METAN
► Güç Çocukta Artık! Psk.Güzide TÜRKYILMAZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,895 uzman makalesi arasında 'Artık Günümüz Çocukları Farklı , Baş Etmek Zor...' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Soma da Göz Göre Göre.. Haziran 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:21
Top