2007'den Bugüne 88,181 Tavsiye, 27,321 Uzman ve 19,457 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Akupunktur ile Sinüzit Tedavisi
MAKALE #9523 © Yazan Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU | Yayın Eylül 2012 | 7,997 Okuyucu
Paranasal sinüslerin mukozal iltihaplanmasıdır.Akut sinüzit hızlı başlangıçlı bakteriyel enfeksiyondur. Dört haftadan kısa sürer.Daha çok maksiller sinüsleri etkiler.
Kronik sinüzit ise sekiz haftadan fazla sürer

Akut sinüzit: Sinüs drenajının yapıldığı deliklerin tıkanması oksijen azlığına, mukozal ödeme ve serum sızmasına neden olur.Bunlar da bakterilerin artmasına,silier hareketlerin azalmasına,lökosit fonksiyonlarında değişiklikle sonuçlanır.Bu aşamada uygun ve yeterli antibiyotik tedavisi görülmezse olay kronikleşir.Mukozal kalınlaşma, polipler, eozinofil infiltrasyonu görülür.Allerjik rinit ve astımda olduğu gibi, Th2 lenfositler ve onun saldığı sitokinler etkin rol oynarlar.


Akut bakteriyel enfeksiyonların viral olanlardan en önemli farkı belirtilerin yedi ila on günden uzun sürmesidir.Çocuklarda öksürük, nasal akıntı,erişkinlerde renksiz burun akıntısı,yüzde tek taraflı ağrı,burunda dolgunluk hissi bulunur.Buruna aletle bakıldığında iltihablı akıntı, şişmiş kırmızı mukoza görülür.


Kronik sinüzit: Nasal dolgunluk,kalın postnasal akıntı,öksürük görülür.Erişkin hastalar yüzde dolgunluk ve baş ağrısından yakınırlar.Östaki borusunun tıkanması kulak zarının kırmızı görülmesine ve uğultulu duyuşa neden olur. Şişlik, kırmızılık, mükopürülan akıntı (burunun tabanında ve orta açıklıkda) görülür.Fleksibl fiberoptik rinoskopi rutin fiziksel muayenede kullanılır.Kronik sinüzite neden olan anatomik bozuklukların saptanmasında yararlıdır.Nasal sitoloji allerjik rinitin ayırıcı tanısında önemlidir.Periferik kan sayımı,sedimantasyon hızı enfeksiyonun varlığını veya etkenin bulunmasını sağlamayabilir.


Radiografi: Düz film etmoid ve sfenoid sinüslerin değerlendirilmesinde duyarlı değildir.Waters projeksiyonu ergenlerde kronik maksiller sinüzitin tanısının konmasında önemlidir.


Bilgisayarlı tomografi:Tüm sinüslerin detaylı görünümünü verir


Manteyik rezonans göruntüleme:Sinüs tümörlerinin,mantar enfeksiyonlarının görüntülenmesinde önemlidir.Rutinde kullanılmaz


Akut sinüzit etkenleri: Streptokokkus pnömonia,hemofilus influenza,


Kronik sinüzit etkenleri: Çocuklarda akuttakilere ilaveten bakteroides ve stafilokoklar,


erişkilerde stafilokokkus epidermidis ürer.


Mantarlar da hergeçen gün artan sayıda vakada sinüzit etkenidir.


Akut ve kronik sinüzitte akupunktur; mukoza ödemini süratle gidererek hastanın şikayetlerini azaltır ve ilaç tedavisine cevabın kolaylaşmasını sağlar


"Klasik Çin tıbbında insan yaşayan evrenin bir parçası olarak kabul edilir ve herşeyin içinde varolan evrensel gücün insanın da içinde bulunduğuna inanılır. “Chi” adı verilen bu enerji insan vücudunda “meridyen” denilen kanallarda dolaşır. Akupunktur yöntemi ile bu kanallarda meydana gelen enerji dolaşım engelini ortadan kaldırarak dengeyi sağlamak ve bu şekilde hastalığı önlemek amaçlanır."


Akupunktur, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan,oldukça etkili, bilimsel bir tedavi yöntemidir. Çin'de yaklaşık 5.000 yıl önce Uygur Türkleri tarafından bulunmuştur.


Acus (iğne), puncture (batırmak) sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiş olup, batı dilinde akupunktur şeklinde kullanılır. Çin'de ise iğnenin kendisi ve ısı anlamına gelen zhen-jiu kelimeleri ile ifade edilir.


İğneler,altın,gümüş,bakır ve paslanmaz çelikten yapılır.Hastalığın ve kişinin özelliğine göre metalin türü seçilir.


İğne ile akupunktur tedavisinde etkili olan en önemli unsur, iğnenin kendisi değil yeri ve özelliği belli olan, 3 boyutlu (eni, boyu ve derinliği olan), vücut yüzeyindeki girişi nokta olan bölgelerdir. Eğer tedavide bu noktalar doğru bir şekilde uyarılamaz ise iğneyi batırmanın etkisi olmaz. Akupunktur'da ki amaç, önce noktayı uyarmaktır. Bahsedilen uyarı iğne ile, lazer ile (lazer akupunktur), parmaklar (akupressür ve masaj) ile, lazer (lazer akupunkturu) ile yapılabilir. Bu yöntemlerin hepsi tedavi edicidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Akupunktur ile Sinüzit Tedavisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cemalettin EKMEKCİOĞLU Fotoğraf
Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU
İzmir
Doktor "Akupunktur"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU'nun Yazıları
► Sinüzit Tedavisi ve Ameliyatı İçin Uyarılar Doç.Op.Dr.Erhun ŞERBETÇİ
► Akupunktur ile Bel Fıtığı Tedavisi Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
► Akupunktur ile Uykusuzluk Tedavisi Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU
► Akupunktur ile Zayıflama Tedavisi Prof.Dr.Kaya ÖZKUŞ
► Akupunktur ile Sigara Bırakma Tedavisi Dr.Ebru EGEMEN UYSAL
► Astım Hastalığının Akupunktur ile Tedavisi Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU
► Alerjik Hastalıklarda Akupunktur Tedavisi Dr.Cemalettin EKMEKCİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,457 uzman makalesi arasında 'Akupunktur ile Sinüzit Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:27
Top