2007'den Bugüne 83,115 Tavsiye, 26,206 Uzman ve 18,433 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Sınırlı Ego Sınırsız İnsan
MAKALE #9561 © Yazan Psk.Burcu ATATÜR | Yayın Eylül 2012 | 2,976 Okuyucu
Hayat bir travma tekrarından ibarettir. Çocukluğumuzda aldığımız yaraları, iyileştirebilmek ümidiyle kendimizi defalarca benzer senaryolar içerisine sokar, her seferinde istediğimiz sonucu alabilme gayretine gireriz. Dolayısıyla çocukluk yaşantılarımız, yetişkinlikteki ilişkilerimizi ya kolaylaştırır ya zorlaştırır. Çocukluğumuzda önemsenmemiş, görmezden gelinmiş, ilgi ve sevgi açlığı içerisinde bırakılmış veya istismar edilmiş olabiliriz. Bazen küçüklüğümüzde aldığımız yaraları, büyüdüğümüzde başkalarında da açmak isteriz. Bazen ise, o yaralar bizde öyle bir duygu uyandırır ki kimse bir daha bizim gibi etkilenmesin diye savaş veririz. Tüm ilişki ve iletişim becerimiz ve seçimlerimiz, bu ilk yaşantılarımızdan etkilenir. Peki, onulmaz yaraların, hayatımızı ömür boyu yönetmesine dur demenin bir yolu yok mudur? İşte, makûs talihimizi değiştirebilmemizin ve kendimizin yazmadığı bir senaryoya hapsolmadan yaşayabilmemizin yöntemleri:

• Bizi kısır döngülerden kurtaracak ilk yöntem, hayatımızdaki tekrarların farkına varabilmektir. Yaşadığımız ilişkilerde sürekli karşımıza çıkan problemler nelerdir? Nasıl insanlarla ne çeşit iletişim ve beraberlik problemleri yaşıyoruz ve hep başımıza aynı şeyin gelmesini önleyemiyoruz? Farkındalık ve bu sorulara verilecek ilk cevaplar, egomuzun bize ne gibi oyunlar oynadığını anlamamıza yardımcı olur.

• Sağlıklı bir ego, varlığımızın önemli bir yanıdır. Bizi, seçimlerimizi, ilişki kurduğumuz kişileri, içine düştüğümüz durumları gözlemler, değerlendirir, onlara uygun değerler biçer ve bizi hedeflerimize doğru yönlendirir. Problemli bir ego ise korku veya arzular tarafından yönetilir. Bu türlü değerlendirmeleri sağlıklı yapamaz ve bizi defalarca istemediğimiz, kaçındığımız durumların içersine iter. Aşırı kontrol eğilimi vardır ve çoğu zaman bizim öz benliğimizi inkâr ederek kendimizi kurban gibi hissetmemize yol açar. Ego durumlarımızı gözlemek, sorunun varlığını fark edip, yardım istememizde önemli bir araçtır.

• Hepimiz sınırlı bir egoya sahibiz ama yine de yapabileceklerimiz düşündüğümüzün çok fazlasıdır. Ne olursa olsun sevgi ve güven ilişkileri kurmaktan, kendimize yeterlilik sahibi bir kişilik oluşturmaktan, yaşadığımız olaylarda sorumluluklarımızı kabullenip onlarla yüzleşmekten ve hayatımızın amacını bulmaktan vazgeçmememiz, egomuzun sınırlarını genişletme çabamızda bize destek olacaktır.

• Egomuza yenilmemek, hiç korku ve arzu duymamak değil, sadece bu duyguların yönetimine girmemek anlamına gelir. Elbette ki insana ait her korku hepimizin hayatında vazgeçilmez bir yer sahibidir. Ancak, bir takım duyguların yönetiminde olduğumuzu hiç fark etmemek, egomuzun bizi kör zindanlara hapsedebileceği ihtimalini doğurur.

• Bizi rahatlatacak en önemli noktalardan birisi de, hayatta hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceği ve hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin edilemeyeceğini unutmamaktır. Ego, eğer bu gerçekliği unutursak bizi sonsuz arayışlar tuzağına çeker ve hiçbir koşulda da özlediğimiz tatmine ulaşamamamızı garantiler. Hayat, her şey mükemmel olduğunda başlayacak ve tam da gönlümüze göre işleyecek bir senaryo değildir. Yaşanan tüm mutsuzluk, problem, engel ve sıkıntılarla baş başa giden mutluluk ve doyum sürecidir. Ego bizi her zaman ertelemelere sevk eder. Tüm sorunlar bittiğinde, okul bitirildiğinde, işe girildiğinde, evlenildiğinde, borçlar ödendiğinde, çocuklar evlendiğinde, bebek doğduğunda, ev alındığında, emekli olunduğunda başlayacak bir hayat yoktur. Hayat tüm bu maceraların ta kendisidir. Ancak gözümüzü hiç gelmeyecek ufuklara dikmek, yanımızdan gelip geçen tüm güzelliklerin kaybının sebebidir. Biz bir mola vermedikçe, egomuz, gözü bağlı ve adanmış bir şekilde, hedefe gittiğine bizi inandıracaktır.

PSK.BURCU ATATÜR

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sınırlı Ego Sınırsız İnsan" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Burcu ATATÜR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Burcu ATATÜR'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Burcu ATATÜR'ün Yazıları
► Sıcak Ama Sınırsız Ebeveynler Uzm.Psk.Ebru ZORLUTUNA
► Tükenen İnsan Uzm.Psk.Özlem AKKEL
► İnsan Olmak... Öznur SİMAV
► Sosyal İnsan Uzm.Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
► Yalnız İnsan! Uzm.Psk.Füsun BUDAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,433 uzman makalesi arasında 'Sınırlı Ego Sınırsız İnsan' başlığıyla benzeşen toplam 30 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kendin Olmak Kasım 2012
◊ İnsanlar Kötü mü? Kasım 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


12:33
Top