TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

 
Yeni Tavsiye Ekleyin!
ERKEKTE ORGAZM

Ayavar Cem KEÇE Fotoğraf
Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
Ankara
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 115 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 16964,

* Yayın Tarihi : 01-05-2008 - 10:40 (3187 gün önce),

* Ortalama Günde 5.32 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10224 , Kelime Sayısı : 1334 , Boyut : 9.98 Kb.
 
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE hakkında söyledikleri:
Merhaba,
Cem Hocamın meslektaşı aynı zamanda öğrencisiyim. CİSED aracılığı ile kendisinden bir dizi eğitim almaya başladık. Bizim mesleği bilen bilir, ömür biter eğitim bitmez:) Eğitim almak bu meslekten emekli olana dek gidecek bir süreçtir. Ancak Cem Hocamı farklı kılan, eğitimlerinde 28 yıllık terapi tecrübesini, danışanların mahremiyetine dokunmadan ancak meslektaşlarını geliştirecek şekilde çekinmeden sunmasında yatıyor bence. Ondan aldığım eğitimlerde tatmin edici teorik bilginin yanı sıra işin mutfağında hissetmek ve ayrıca mesleğinden keyif almak gibi pek çok şeyi bir arada yaşadım.
... [DEVAMI..]

(Ümran ÖRKÜN, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 08-03-2013)

cem beyi yaklaşık 1 yıldır tanıyorum. kendisini derneğinden aldığım eğitimler vasıtasıyla tanıdım.sayesinde mesleğimi bir kez daha sevdim.mesleki bilgil ve mesleki etik anlamında çok şey öğrendim kendisinden. o çok iyi bir arkadaş iyi bir öğretmen ve terapist..akıcı uslubu mizahi zekası ve donanımı ile gerçekten yıllar içinde kendisini üstat yapmış.kitaplarını zevkle okuyorum ve tavsiye ediyorum. cem bey bana terapistliği sevmemde çok iyi bir model olmuştur. kendisini mesleki anlamda çok beğeniyorum, izliyorum, örnek alıyorum.bu yüzden herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.iyileşeceğinize yüzde ... [DEVAMI..]
(Psk.Beril ÖZTÜRK, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 06-03-2012)

Kendisinin çalışanı olmakla birlikte, aynı zamanda danışanıyım. Çevresindeki insanlara hep güleryüzlü yaklaşan ve güven veren bir insan. Sıkıntlı bir dönemimde derdimi paylaşacak tek bir insan bulamazken, cem hocamın tavsiyeleri ve şahsından almış olduğum psikoterapi sayesinde kendimi, yeniden eskisi gibi kendine güvenen ve cesaretini kazanmış bir insan olarak buldum. Çok teşekkür etme fırsatım oldu ama, yine de buradan kendisine teşekkür ediyorum. Sağolun hocam, iyi ki sizi tanımışız.
(Fatih, Danışan, 30-06-2011)

Çok yönlü bir kişiliği vardır: Aktif, araştırıcı, ilgi çekici, bilgili, becerikli, güvenilir, hareketli, etkileyici ve etkili, yaratıcı, üretken, dinamik, modern, neşeli, nazik, dost canlısı ve cana yakın bir insandır. Yaklaşık 2500 yıl önce sağlığın önemine değinmiş ve tıp biliminin özellik arz eden bir sanat olduğu fikrini benimsemiş olan ve tıp bilimin babası sayılan rahmetli Hipokrat’ın yolundan gitmeye yemin etmiş bir hekimdir. Tıp sanatı yapacak olanların sahip olduğu tüm meziyetlere sahiptir. Hayata saygı duyar ve asla zarar vermek istemez.
(Bahar EVLİYAGİL, Arkadaş/Tanıdık, 02-08-2007)

Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
ERKEKTE ORGAZM

ERKEKTE ORGAZM

“Mutlu bir birliktelik için önemli unsurlardan biri her iki tarafı da mutlu kılan ve her yönden tatmin eden bir cinsel ilişkidir. Mutluluk veren bir sevişme eşleri daha huzurlu, daha mutlu ve çevrelerine karşı daha sevecen yaparken, birbirlerine daha çok bağlar, yakınlaştırır ve onları bütünleştirir.”

Yapılan bir çalışmaya göre ülkemizde erkeklerin yaklaşık % 95’i orgazm olmaktadır. Ne mutlu bize :)

Orgazm Nedir?

Sevişme öncesi partneri çıplak olarak görme, tatma, dokunma, işitme yani partnerin sesini duyma, koku gibi seksüel uyarı veya düşünceler ile başlayıp beyin ve vücudun ortak hareket etmesi sonucu yaşanan ve sonunda meninin erkeğin cinsel organından yanardağdan lav gibi fışkırması yanında erkeğin bu boşalma sırasındaki cinsel zevkinin doruklaştığı anda duyduğu tarifsiz hisse orgazm denir. Bir başka deyişle; orgazm çeşitli cinsel uyaranlarla beynin uyarılması ile başlayan ve uyaranların etkisiyle kişide hem bedensel hem de ruhsal olarak algılanan cinsel yanıtın son aşamasındaki hoş bir histir. Orgazm normal bir vücut fonksiyonudur. Orgazm öğrenilebilir istemli bir reflekstir.

Orgazmın İşlevi Nedir?

Beden ve ruhun kendi kendini tatminle veya cinsel ilişkiyle kişinin haz almasını sağlamasıdır. Ancak orgazm ilişkinin amacı değildir ve olmamalıdır.

Orgazmın Faydaları

Bedensel ve ruhsal olarak bir rahatlama sağlar.

Orgazmın Aşamaları

Masters ve Johnson adlı bilim adamları yaptıkları çalışmalarda orgazmı dört fazda ele almışlardır:

1-Sertleşme yani Uyarılma Fazı: Er bezleriyle birlikte bulunduğu yerde iyi korunmuş ve vücutla birlikte rahatça hareket eden penisin normal durumundan çıkarak cinsel birleşmeye hazır duruma geldiği ve erkekte cinselliği yaşama ihtiyacının ortaya çıkmasıyla başlayan bu fazda genital organlara giden kan miktarında artma olur. Peniste süngeri andıran dokuların delikleri kanla dolup şişerek normal büyüklüklerinin iki katından fazla irileşirler. Artan kan miktarı penisin sertleşmesine yol açar. Penisin pembe renkli başı da büyür. Kan miktarının artmasıyla penisteki bazı damarlar kasılır. Ayrıca bu fazda penise giden kan miktarı arttığı için kalp atışları hızlanır ve solunum sayısı artar, kan basıncı yükselir, boyunda ve göğüste kızarmalar meydana gelir.

2-Plato yani Gerilim Fazı: Cinsel ilişkinin en aktif dönemlerinden biri olan bu fazda cinsel gerginlik ve erotik duygular yoğunlaşır, cinsel arzularda artış iyice belirginleşir. Kalp hızı artar ve ateş basması olur. Bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur. Bu fazda idrar yolu duvarları normalin 2-3 katı şişer. Bu durumun idrar yolu duvarlarında yol açtığı gerilme önemli bir zevk kaynağıdır. Penisten berrak ve kaygan bir sıvı gelir. Bu sıvının içinde az sayıda canlı sperm bulunabilir. Bu nedenle kadının gebe kalması imkan dahilindedir.

3-Orgazmik yani Doyum Fazı:Daha önceki evrelerde artmış olan gerginliğin boşaltılması olarak algılanabilecek bu fazda cinsellik üzerine yoğunlaşma giderek artar, ateş basması tüm vücuda yayılır ve çoğunlukla ani biçimde penisin dip tarafındaki kas yapısının tümünde bir kasılma dalgası gelişir, penisinden meni akar. Fiziksel ve duygusal coşkunun bu son safhasına boşalma denir. Bu fazda idrar yolunun etrafındaki kaslar ard arda 6 -7 kez haz vererek kasılırlar. İşte bu spazmlar idrar yolundaki meniyi beyaz damlalar veya ufak bir sıcak akıntı halinde dışarı fışkırtır ve meni boşalmasıyla orgazm tamamlanır. Vücutta bulunan diğer kasların çoğu da kasılır ve tam zirve noktasında vücut kısa bir süre için kaskatı kesilebilir. Bu durumda bacak kasları düğümlenir, ani seğirmeler olur, penis şiddetle sıçrar, göz bebekleri büyür, aşırı titreme olur, çökme ve beniz atması olabilir, boğaz kurur ve yutkunma gereksinimi duyulur. Hatta bu fazda adeta çılgınlaşanlar da olabilir. Bayılmak, konuşmak ve gülmek de dahil olmak üzere değişik tepkiler verilebilir. Deneyli bir erkek bu faz boyunca kesinlikle kontrolünü kaybetmez, doruğa yaklaşır ama bu zevkli aşamayı uzatmak için duyumlarını bastırarak erteler. Bu fazda boşalma ile akıtılan meni miktarı 2 ile 6 mililitre arasındadır. Boşalma fiziksel süreçtir. Oysa orgazm bir histir. Genellikle ikisi birlikte gerçekleşir, yani insan bir yandan boşalırken bir yandan da müthiş yoğun bir hazza kapılır. Boşalmadan sonra penisin vajina içindeki hareketi devam edecek olursa müthiş acı çekilebilir ve bağırılabilir.

4-Çözülme yani Gevşeme Fazı: Daha önceki fazlarda gerçekleşen değişimlerin normale dönme sürecidir. Tüm bu geri dönüş süreci 5-10 dakika sürer. Ateş basması kaybolur. Hızlı soluk alıp verme ve terleme görülür. Kalp hala daha hızlıdır. Bu fazda beyinden orgazm esnasında salgılanan endorfin adı verilen mutluluk hormonlarının etkisiyle cinsel uyaranlara kayıtsız kalınır ve tam anlamıyla bir gevşeme olur. Yeni bir cinsel ilişkiye başlamanın mümkün olmadığı ve kadında çok kısa olan bu fazda erkek kendini iyi hisseder, uykulu ve sakin olur, fiziksel ve ruhsal açıdan uyarılma öncesindeki gibi durgunluk hisseder.

Orgazm Süresi

Erkekte 5-15 saniyedir.

Orgazm Tipleri

Erkekler de farklı orgazmlar yaşanır.

1-Nöbete Kapılma Tipi Orgazm:Penisteki nabız atışı anormal güçlüdür ve boşalma fışkırma şeklindedir. Bu tip orgazmda erkek kaskatı kesilir, ayaklarında, ağzında, kollarında veya vücudunun başka noktalarında seğirmeler görülür.
2-Ilımlı Tip Orgazm:Penisteki nabız atışı anormal güçlü değildir ve boşalma damlama şeklindedir.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tipleri

1-Anorgazmi yani Orgazm Olamama:Hiç orgazm olamama durumudur. Bu durum iç sıkıntısı, kişinin kendi kendine olan saygısı yitirmesi ve depresyon ile sonuçlanabilir.
2-Rastgele Anorgazmi: Zaman zaman orgazm yaşanamaması durumudur.
3-Koital Anorgazmi:Cinsel birleşme ile orgazm olamama ancak mastürbasyon vb. gibi ile orgazm olma durumudur.
4-Erken Orgazm:Çok sık olarak görülür. Ve genellikle erken boşalma ile birlikte görülür.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Nedenleri

*Ön sevişmenin eksik ve aceleye getirilmesi,
*Partnere karşı olan ilgi kaybı,
*Alkolizm,
*Depresyon ve üzüntü,
*Şeker hastalığı,
*Nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanımı,
*Problemli bir çocukluk geçirilmiş olunması,
*Baskı altında ve katı kuralların olduğu ailelerden gelen kişiler,
*Cinsel konuların tabu olduğu ailelerde yetişenler,
*Düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması,
*Ergenliğe geçiş döneminde problemli ve travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması,
*Cinsel kimlik çatışmaları,
*Sosyo-kültürel yasaklamalar ve aşırı dinsel inançlar,
*Bilgisizlik,
*Cinsel taciz veya tecavüz yaşamak,
*Aldatılmak,
*Depresyonda veya panik atakta kullanılan ilaçların bir kısmı,
*Partnere güvenmeme,
*Cinsel ilişkiye zorlanmak,
*Duyarlı, bilgili, sıcak, yaşamı seven bir erkeğin nasıl olduğuna ilişkin yeterli rol modelinin bulunmayışı,
*Güvenilir, emin, sosyal açıdan kabul edilebilir ve özel bir atmosferde, ödüllendirici ve destekleyici koşullarda bir cinsel deneyime girişme olanağını bulamama,
*Kabakulak ve fil hastalığı,
*Kalp yetmezliği,
*Damar sertliği,
*Aort anevrizmaları,
*Böbrek yetmezliği,
*Hidrosel ve varikosel gibi ürolojik hastalıklar,
*Siroz,
*Solunum yetmezlikleri,
*Penis damar ve yapı bozuklukları,
*Klinefelter gibi genetik hastalıklar,
*Vitamin eksiklikleri,
*Hipertiroidi,
*Addison hastalığı ve böbreküstü bezi tümörleri gibi endokrin sistem hastalıkları,
*MS, Parkinson , ALS, bazı sara hastalığı tipleri,
*Sinir sistemini tutan tümörler,
*Omurilik kanalını etkileyen travmalar ya da burayı tutan tümörler,
*Pelvis kemiği kırıkları,
*Obsesif-kompulsif” bozukluğu olanlar vb.

Orgazm Sorunları ve Bozukluklarının Tedavisi

*Bir erkek için cinsel fonksiyon bozukluklarının en çok görülenlerinden biri olan orgazm olamamayı herhangi bir hastalık olarak görüp, hekime başvurmaları tedavideki ilk adımdır. Tedaviden amaç orgazmı cinselliğin en önemli amacı olarak görmekten vazgeçip, ön sevişme, uyarılma, cinsel tecrübe, zevk ve çiftlerin birbirlerinin bedenlerini daha yakından tanımaları için terapi veya cinsel danışmanlık hizmetleridir.
*İlişkiden bir buçuk saat önce alınan bazı ilaçlar erkeklerde orgazm olmayı kolaylaştırır.
*Vakum Cihazı:El kadar küçük bir negatif basınç yaratan bu cihaz ile belli protokollerle orgazm olamama sorunu çözülebilmektedir.
*Cinsel fonksiyon bozukluğuyla uğraşan çağdaş ve yeni yöntemleri uygulayan bir merkeze başvurmak.
*Sevişme sırasında erkeklerin kendilerine uyguladıkları kontrolü gevşetmelidir. Hareket, soluma ve seslerini kısıtlamamalıdır. Kasılarak, boşalma işlemini gerçekleştiren adaleleri güçlendirmelidir. Orgazm Hakkında Bilinmeyenler
*Erkeklerin çoğu orgazm anından sonra penislerine dokunulmasından hiç hoşlanmazlar.
*Erkeklerin orgazm sonrası vücutlarını yeniden bir sevişmeye ve orgazma hazırlanma süresi yaklaşık 20-30 dakika arasındadır ve erkek yaşlandıkça yani olgunlaştıkça bu süre uzar.
*Erkekler daha genç yaşlarda en şiddetli ve doyurucu orgazmlarını yaşarlar.
*Erkek cinsel olarak uyarılmaya başladıktan sonra orgazma ulaşabilmesi için belli aralıklarla partneri tarafından uyarılması gerekmektedir.
*Sevişme süresinde erkek birkaç kez orgazm eşiğine gelip uyarılmayı yavaşlatarak keserse ve bir iki dakika partnerinin vücuduna dokunarak ve severek vakit geçirirse ve sonra yeniden uyarılıp doruğa ulaştığı zaman, duyduğu duygular daha kuvvetli ve alacağı cinsel zevk daha büyük olur.
*Erkekler uykuda da orgazm yaşayabilmektedir. Cinsel içerikli rüyaların görülmesiyle meydana gelen uykudaki orgazmı erkekler kadınlardan daha çok yaşarlar.
*Dr. Alfred Kinsey, "Sexual Behaviour in the Human Male" adlı raporunda ortalama bir erkeğin bir hafta içinde ulaştığı orgazm sayısı 2,5 dolayındadır.
*Boşalma ve orgazmdan herhangi biri diğeri olmaksızın da gerçekleşebilir. Bir erkek boşalmadan da orgazmlar yaşayabilir. Her boşalan erkek orgazm olmak zorunda değildir. Başka bir ifadeyle her sevişme ve boşalma erkekte orgazm ile neticelenmez, hatta çoğu kez orgazm olmaz.
*Bazen erkekler orgazm taklidi yapabilirler. Yapılan bir soruşturmada kadınların %51'inin ve erkeklerin %16'sının orgazm taklidi yaptığı ortaya çıkmıştır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"ERKEKTE ORGAZM" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Doğaçlama Seks
 • Altın Seks, Gümüş Seks Ve Bronz Seks
 • Çocuk Gelinler
 • Evliliğin Kâbusu Vajinismus
 • Cinsellikte Erkeklerin 10 Hatası
 • Kız Çocuklarının Erken Seksüalizasyonu
 • Penis Kırılması
 • Suçluluk Duygusu Cinsel Sorunlara Yol Açıyor
 • Boşalma Kontrolünü Öğrenmek Araba Kullanmayı Öğrenmek Gibidir
 • Cinsellik Girmeyen Eve Cinsel Terapist Girer
 • Cinsel Hazzın 10 Altın Öğretisi
 • Yaşlılık Ve Cinsellik
 • Erkeklerin Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hatası!
 • Cinselliği Neden Doya Doya Yaşayamıyoruz?
 • Erken Boşalma Tedavisinde Kadının Rolü
 • Cinsel Şiddet Ve Cinsel Fanteziler
 • Romantik Yorgunluk Cinsel İsteksizlik Yapabilir!
 • Fiziksel Bir Hastalığa Bağlı Erken Boşalma
 • Özgüven Eksikliğine Bağlı Erken Boşalma
 • Ön Sevişme Ve Erken Boşalma
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Genç Kalmanın Ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap Ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji Ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu Ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı Ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Endometriozis , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Gebelikte Hipertansiyon , Dr.Şule AYDIN
 • İmmün Sistemin Ana Hatları İle Değerlendirilmesi (Nedir Bu İmmün Sistem, Nasıl Değerlendirilir?) , Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
 • Sars (Severe Acute Respiratory Syndrome) Ve Gebelik , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Aldatmak , Dr.Selen DAĞISTAN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  20:33
  Top