2007'den Bugüne 77,436 Tavsiye, 25,125 Uzman ve 17,338 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Anne Kokusu Mu, Parfüm Kokusu mu?
MAKALE #9717 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Ekim 2012 | 3,727 Okuyucu
Anne kokusu mu dediniz? Kalmadı ki..
Şimdilerde anneler, parfüm kokuları ile kendi kokularını bastırdılar ve bebekler anne kokusuna hasret kalıyorlar.
Annelik bebek sahibi olmayı istemekle başlar, hatta kız çocuklarının kodunda vardır, anne olmak..

Bebek dünyaya geldiğinde annesi ile iletişimi anne kokusu ile olur. Bebek annesinin kokusunu hissederek rahat uyur. Anne kokusu bebek için bir güvencedir. Kendisini annesinin kokusu ile güvenli ve huzurda hisseder.
Bebeklik dönemi tamamlansa bile anne kokusunun çocuk için büyük önemi vardır.
Kokular insan yaşamında farkında olmasakta önemli yer tutar. Beslenmede yenilecek besinin görüntüsü ve tadı kadar kokusu da ilgi uyandırıcı ve iştah açıcı olmalıdır. Bazen acıkmış olunmasa da kokular cezbeder ve acıkma hissi uyandırır.
Yanık kokuları, hoş olmayan kötü kokular uyarıcı olabilir ve kendimizi korumaya, uzaklaşmaya hazırlarız.

Çocuklar bazen annelerinin kokusu içine işlemiş battaniye, giysi gibi eşyaları, anneleri yanlarında değilken koklamayı, sarılmayı isterler. Bu eşyalar onların kendilerini rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar. Özellikle uykuya geçme aşamasında büyük rahatlık sağlar.
Dünyadaki tüm canlılar için koku hissi önemlidir. Hayvanlarda birbirlerini tanıma koklama ile olur. Beslenmelerinde koku önemlidir. Hayvanlar besinlerini koku ile bulurlar ve önlerine koyulan besinleri bile koklayarak tercih ederler.

“İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır” diye bir söz vardır. İletişimde, üremede koku duyusu yer alır. Hayvanların yuvalarını bulmalarında, sürüye dahil olmada yine koku önemlidir. Dünyada var olabilmek, yaşamı sürdürebilmek büyük mücadeledir ve bu savaşta koku neredeyse ilk sıradadır.
Güzel kokulu bitkiler, kokuları ile insanlara hoş duygular verirler. Bazı bitkiler zehirlidirler ve kokuları ile uyarıcı olabilirler. Bitkiler, kendi aralarında birbirlerine mesajlar verirler.
Anne kokusu bebekler için annelerini tanıma , hissetme için önemli bir işlev üstlenir. Annesinin kokusunu duyan, hisseden bebek, eğer başka bir sorun yoksa kendini çok mutlu hisseder ve güven içindedir.

Güven içinde olmak, bebeği duygusal olarak geliştirir. Kendini iyi hisseden bebek, beslenmesi de iyi olacağı için, fiziksel olarak, boy ve kiloca büyür.Güven içinde olan bebek, psikomotor hareketler yönünden kendini geliştirir. Hareketleri gelişen bebek, çevresi ile ilişki ve iletişim kurar, sosyalleşmeye hazır hale gelir. Tüm gelişim alanları birbirleri ile ilişkilidir ve bebek zeka yönünden gelişir ; dilini de geliştirir.
Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde bebeğin anne ile ya da anne gibi yakından ve tekil ilişki kurduğu kişi ile ilişkisi, kurduğu sıkı bağ önemlidir.
Parfüm kokusu sosyal yaşamın vazgeçilmezi sayılsada bebeklerimiz ve küçük yaşlarda çocuklarımız için anneler, anne kokusunu gölgelememelidir. Parfüm kokusu kendimizi iyi hissettirecek, belki kendimizi güvende hissetmemize yardımcı olacaktır. Ancak, zaman zaman kendi öz, temiz kokumuzu da bebeklerimiz, çocuklarımız duymalı.
Parfüm, sosyal yaşamda - “kadın” olmanın belki gereklerindendir- diyebileceğimiz bir üründür. Parfüm kokusu kadının kendini dişi, sağlıklı, saf, masum, dirayetli, güvenli hissetmesini sağlar. Kendini nasıl hissettiği ile ilgili olarak daha pek çok duyguyu sayabiliriz. Parfümler kişi ile özdeşleşir ve duyduğumuz koku bize o kişiyi hatırlatır. O kişi ile ilgili tüm duygularımız gözümüzün önüne seriliverir.
Bazen de değişik parfümler yaşantımızdadır. Değişik ruh, zaman, mekan durumuna göre tercih edilirler. Duyduğumuz koku bize kimi hatırlatır? Bilmece gibi onu düşünmeye başlarız.

Parfümler, çok özel ürünler olup, mutlaka beğenilecek bir parfüm kokusu bulmak mümkündür. Bu nedenle ekonomik sorun yaşamayan herkesin rağbet ettiği kozmetiklerdendir. Bunun dışında, uygun fiyata, piyasada pekçok koku özellikli kozmetik mevcuttur.

Kokulu her ürün sentetiktir ve aslında tercih edilmemelidir.
Parfüm kokuları içinde özel kimyasal maddelerin kullanımı nedeniyle alerjik bünyeli bebeklerde, çocuklarda sağlık sorunları yaşanmasına sebep olur. Alerjik yönden sorun olmayan bebeklerde ise akciğerlerin gelişimi ve vücuda zarar veren kimyasallar nedeniyle zararlı olabilir. Amerika da yapılan araştırmalarda anne sütünde parfüm ve diğer kozmetik ürün örneklerine rastlandı.

Bu nedenle anneler bu ürünleri kullanırken çok dikkatli olmalı ve bebekleriyle yakın temaslarında kullanmamaya özen göstermelidirler.

ÖZNUR SİMAV
PEDAGOG
- ÖĞRENCİ KOÇU
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Anne Kokusu Mu, Parfüm Kokusu mu?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Öznur SİMAV'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Öznur SİMAV'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
İstanbul
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
Pedagog - Oyun Terapisti - Çocuk Ve Ergen Psikoloğu - Aile Ve İletişim Danışmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi62 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Yazıları
► Mükemmel Anne Olmak Yerine Doğal Anne Olun! Uzm.Psk.Zehra AKPINAR YENİDÜNYA
► “anne, Anne Bak!” Yerine Sosyal Medya! Uzm.Psk.İdil Cemre ÖZTEP
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,338 uzman makalesi arasında 'Anne Kokusu Mu, Parfüm Kokusu mu?' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Soma da Göz Göre Göre.. Haziran 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:18
Top