TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Ailenin Önemi

Meral HASANDAYIOĞLU Fotoğraf
Meral HASANDAYIOĞLU
İzmir
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 30 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3360,

* Yayın Tarihi : 16-11-2012 - 22:10 (1562 gün önce),

* Ortalama Günde 2.15 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10749 , Kelime Sayısı : 1362 , Boyut : 10.50 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Meral HASANDAYIOĞLU hakkında söyledikleri:
Meral hocamı, eşim vasıtasıyla tanıma fırsatım oldu. Sık sık aynı ortamda bulunuyor ve sohbet etme fırsatı yakalıyoruz. Her görüşmemizde mesleğine dair aşkını ve sürekli eğitimler alarak kendini geliştirme çabasını görüyor, imreniyor ve İzmir ve çevre illerde hayatında aksaklıklar yaşayan herkese tüm içtenliğimizle TAVSİYE EDİYORUZ :) O kadar içten, o kadar pozitif ki; sohbeti ve insanlara yardımcı olma gayretinin tüm danışanlarına faydalı olacağına eş olarak inancımız tam. Çünkü mesleğinde tam bir profesyonel. Dostlukla başladığı her işinde güven verici. Yaşam, sevgi ve merhamet dolu. Hocam, ... [DEVAMI..]
(Hasan, Arkadaş/Tanıdık, 10-01-2014)

Öncelikle canım öğretmenim ,canım liderim ,sevgili müdürüm , ikinci annem :) 2003 yılından beri hayatımın belirli bölümlerindeydi artık tamamında :) iyi ki tanımışım ve şuan aynı kurumdayız .onunla çalışmak bir ayrıcalık .Tüm planlarımızda etkinliklerimizde enerji kaynağımız :) öğrencisi olmaktan gurur duyuyorum . Hayata bakış açısı ,yönlendirişleri ,tutumu ve izlediği yoldaki tutarlılık beni de azmediyor . Pırlanta gibi iki tane kızı var çok ama çok şanslılar .ama bende şanslıyım bende kızıyım çünkü :) sizi çok seviyorum hayatınız tüm bölümünde olmak isterim her zaman. Cani gönülden öneriyo... [DEVAMI..]
(sinem çakıcı, Arkadaş/Tanıdık, 07-03-2013)

Meral hocamı kızım Ece sayesinde tanıdım.Çalıştığı kurumdan fizik tedavi ve ince motor dersleri alıyoruz.Mutlu Çocuklara gittiğimizde gerçekten havamız değişiyor.Meral hocam bizi o güler yüzüyle karşılıyor.İlgili, alakadar ve sevgi dolu bir insan.Onu tanıdığım için çok şanslı sayıyorum kendimi zira herkesin karşısına böyle duyarlı sevgi dolu ve işini iyi yapan kimse çıkmıyor. Sizi seviyor ve herkese tavsiye ediyorum.İyiki varsınız sevgilerimle...!
(SONNUR O., Arkadaş/Tanıdık, 07-01-2013)

Eşimle evlenmeden önce yaptırdığımız kan testinde kan uyuşmazlığımızın olduğunu öğrendik.Eşim çocuk sahibi olmayı çok istediği için bu konu onu çok üzdü. Bu durum bizim yeni olan evliliğimizin bitme noktasına getirecekti.Bir arkadaşım sayesinde ismini duyduğum Meral hanımla bu sayede tanıştık. Sorunlarımızı anlattığımızda meral hanımın bilgisi, deneyimi ,sıcak kanlılığı sayesinde bu kriz ortamından kurtulduk ve mutluyuz.Bize yaptığı yardımlardan dolayı Meral hanıma çok teşekkür ederiz ve deneyimlerinden herkesin faydalanmasını dileriz saygılarımızla.
(huzur , Danışan, 03-12-2012)

Meral HASANDAYIOĞLU Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Ailenin Önemi

AİLENİN ÖNEMİ

Aile, kaynaklarda genellikle, toplumun özelliklerini taşıyan, anne-baba ve çocuklardan oluşan en küçük sosyal birim. Şeklinde tanımlanır. Aile ayrıca; evlilik ve kan bağına dayanan, karı-koca, çocuklar ve kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birliktir. Aile bir temel toplumsal kurumdur. Toplumu ayakta tutan temel öğelerdendir. İnsan türünü üretmek ve sürdürmek gereksiniminden doğmuştur. Aile çocuğun güvenli gelişimi için oluşmuş en ideal ortamdır. Aile ortamında çocuğun ihtiyacının zamanında ve yeterince karşılanması gelecekte sağlıklı nesillerin oluşmasına ve güçlü toplumların varlığına destek verir. Eğitimciler çocukların gelecekte uyumlu ve başarılı olabilmeleri için en sağlıklı eğitim yollarının geliştirilmesi çabası içindedirler. Her ne kadar kişilik gelişiminin insanın yaşamı boyunca süregeldiğini kabul etsek de, kişilik gelişmesi ve yapılanmasında temelin çocukluk döneminde atıldığı gerçeği geçerliliğini korumaktadır. Sosyal uyum üzerine yapılan çalışmalar, ailenin çocuk üzerindeki ilk etkilerinin son derece önemli olduğunu göstermiştir. Anne-babanın ve ailenin diğer bireylerinin çocukla olan etkileşimi, çocuğun aile içindeki yerini belirlemektedir. Çocuğa yöneltilen davranış ve ona karşı takınılan tavır, ilk yaşantıların belirlenmesinde önem taşımaktadır. Okul öncesi dönemde çocuk, sosyal birey olmayı öğrenirken aynı zamanda özdeşim yapacağı bir modele gereksinim duyar. Kişilik oluşumu için gerekli olan özdeşim, büyük olasılıkla aile içindeki yakın birey ile gerçekleşmektedir. Genellikle özdeşim nesnesi anne-baba olmaktadır, fakat ağabey, teyze, hala, dayı ya da amca gibi aile içinden bir erişkin de özdeşim nesnesi olabilir. Bu bireylerin olumsuz bir kişilik yapısına sahip olması halinde, olumsuz davranış örneğinin çocuğa yansıma olasılığı artmaktadır.

Çocuk yetiştirmede ve ailenin çocuğa karşı tutumlarını belirlemede, anne-baba tarafından çocuğun gelişim dönemlerinin özelliklerinin neler olduğunun bilinmesi çok önemlidir. Çocuk erişkinin küçük bir modeli değildir. O ayrı bir bireydir, ihtiyaçları nedeniyle ebeveynlere bağımlı yaşasa da onun birey olduğu unutulmamalı istek ve ihtiyaçlarını giderirken saygı gösterme ihmal edilmemelidir. Çocuk, 0-6 yaş döneminde zihinsel olarak, Montessori`nin "emici zihin" diye adlandırdığı bir yetiye sahiptir. Kurallar, töre, liderlik, duygu, davranış ve inançların "emilip" benimsenmesi, çocuğun doğumuyla altı yaşı arasındaki "emici zihin" döneminde gerçekleşir.


İnsan yaşamında, doğumdan önce başlayan ve hayatın sonuna kadar etkisini sürdüren bir kurum olarak aile, fizyolojik olduğu kadar ekonomik, kültürel ve toplumsal yönleriyle de çocuğun ruhsal gelişimini, davranışlarını biçimlendirip yönlendirir. Aile, çocuğun ruhsal gelişiminde en önemli ortamı hazırlar. Aynı zamanda, aile ciddi duygusal rahatsızlıkların, gerilim ve çatışmaların da kaynağı olabilir. Aile içi çatışmalar ve şiddet, kötü muamele gören çocuklar, yatma ve yeme ile sınırlandırılmış ilişkiler, engellenme ve başarısızlıklar, duygusal ya da diğer doyumsuzluklar da aile yaşamında karşılaşılabilen sorunlardır. Aile, çocuğun tüm gelişim alanlarındaki gelişim ve değişim için en etkili eğitim ortamıdır.

Aile önemlidir, çünkü insanın genel yapısını ve başarısını oluşturan doğrudan sonucu belirleyen tek faktördür. Bu günkü kişiliğinizi kendinizle ilgili düşüncelerinizi aileniz belirler, Anne babanın tutum ve tavırları bu günkü yargılarınızı belirler, siz eğer, çekingen, ürkek içe kapanık, başkaları ile iletişim kurmaktan korkan biri iseniz, çocuğunuza sürekli bunu yapma kızarlar. Böyle söyleme ayıplarlar, gibi telkinlerde bulunursanız, büyük bir ihtimalle çocuğunuzda çekingen bir yapıya sahip olacaktır. İşte bu nedenle aile önemlidir.

Aile bir sistemdir, sadece aynı evde toplanmış insanlar topluluğu değildir. Sistem sözcüğünün anlamına bakarsak, ”birleşik bir bütünü oluşturan belli ilişkiler içinde veya birbirine bağımlı bireylerin meydana getirdiği topluluk.”Tanımı görülür. Bu kavramı anlamak için çevremizdeki sistemleri düşünün. Bedeniniz bile birbirine bağımlı olarak hareket edebilen birçok parçadan oluşur. Örneğin, omurganızda bir disk hasar görse, bacağınızda “yansıyan ağrı” diye tanımlanan bir ağrı hissedersiniz, hatta ağrı ayak tabanınıza kadar vurur. Bedeninizin hiçbir parçası tek başına çalışmaz. Tek bir parçanın çalışması veya çalışmaması bütün bedeninizi etkiler.

Aile içinde aynı şey geçerlidir. Bir annenin kanser hastası olması sadece onun yaşadığı bir sorun değildir. Bir aile sorunudur, çünkü bütün aile bundan etkilenir.
Aile ortamı, çocukların sosyalleşmesini, öğrenme, bağımsızlık, başkaları ile geçinme kuralların önemini kavrama gibi yeteneklerini önemli ölçüde etkiler. Ayrıca, okulda başarı ve özgüven duygusu üzerinde de etkileri vardır.

Sosyalleşme ailenin en önemli görevlerinden biridir. Aile çocukların ihtiyacı olan sağlıklı hayat sürdürmelerini ve olabilecekleri en iyi insan olmalarını engellemiş olur. Doğru bir sosyalleşme süreci yaşamamış çocuklar, ailedeki otoriteye, hiyerarşiye ve sınırlara uymazlar. Tepkilerini kontrol edemezler. Hareketlerinin aileyi nasıl etkilediğini düşünmeden, bencil davranırlar ve sürekli istekte bulunurlar. Sosyalleşmemiş çocukların sonuçta yarattığı sorunlar bütün aileyi etkiler ve bu bir kısır döngü olarak sürer gider.
Çocuklarınızın ileride nasıl insanlar olacağının temelleri ailede atılıyor. Anne baba olarak çocuğunuzun bir yıldız olmasını istersiniz, koroda solist, futbol takımında kaptan, tiyatroda başrol oyuncusu, güzellik kraliçesi, şeref listesinde yer alan ve en iyi okulda okuyan bir öğrenci olmasını istersiniz bu kadarla da kalmaz çocuklarınızın, mutlu güvenli ayakları yere sağlam basan ve güvenilir olmalarını da istersiniz. Çocuklarınızı yaralanmaktan ve hırpalanmaktan korumak istersiniz. Başarısızlıklar, çatışmalar genel olarak sosyal ve kişisel sorunlar, onlardan uzak olsun istersiniz. Her şeyden çok çocuklarınız sizi sevsin, kabul etsin, size saygı ve hayranlık duysun istersiniz.
Aile olmak, çocukları sağlıklı büyütmek ve sağlıklı toplumları oluşturmak açısından son derece önemlidir, bunu biliyorsunuz. Ancak, sağlıklı bir aile olmak ve sağlıklı bir şekilde devamını sağlamak için neler yapabilirsiniz? Aileyi oluşturmadan önce eş seçimi önemli; Ömür boyu devam edebilecek sıcak bir yuva oluşturabilmek için, birbirini seven ve sayan, kendi olmayı başarırken biz olmanın önemini kavramış kadın ve erkeğin resmi birlikteliğine ihtiyaç duyulmakta. Diyelim ki bu özellikteki gençler aile olmaya karar verdiler. Anne baba olmadan önce, sorumluluk alabilecek özellikte olup olmadıklarını bilmeleri gerekiyor. Yaşamdan beklentileri, hedefleri, doyumlu ve mutlu olmalarını sağlayabilecek koşulları oluşturabilme becerilerine sahip olup olmamaları önemli, eğer, evlilikten umduğunu bulamamışsa, eşi ve çevresi ile çatışma içinde ise bir bebeğin dünyaya gelmesi yaşantılarına yeni bir heyecan katabilir. Ancak sorunları çözmez, daha da zorlaştırır. Bebekle ilgili başka sorunlarla başa çıkmak zorunda kalan eşler çabuk tükenir. İletişim çatışmaları yaşar bu çatışmanın ortasında kalan bebek ne kadar sağlıklı büyür? Düşünmek gereklidir. Günümüzde en önemsiz bir aracı alıp kullanmak istediğinizde bile kullanma talimatını okuyorsunuz. Otomobil, motosiklet hatta bisiklet kullanmak için bile eğitim alırken ve bu eğitimi aldığınızı, kullanmaya ehliyetli olduğunuzu belgelerle kanıtlamak zorunda iken; Anne-Baba olma özelliğine sahip misiniz, bu konuda aldığınız eğitim nedir? Kişilik özelliğiniz anne baba olmaya uygun mu? Çocuk büyütmek için uygun koşullara sahip misiniz? Kimse sorgulamıyor. Sonuç olarak herkesin anne baba olmaya hakkı var. Evlenen hatta evlenmeden isteyen herkesin çocuk sahibi olması bir hak olarak düşünülüyor ve uygulanıyor. Hiç olmazsa anne baba olmaya karar vermiş kişilerin bir süre eğitim almalarını sağlamak, toplumsal gelişim açısından son derece yararlı olacaktır. Doğumdan itibaren anne babayı bekleyen suprizler nelerdir? Çocuğun gelişimi, büyümesi ve olgunlaşma süreci nasıldır? Çocuğun yaşayacağı gelişimsel kıriz dönemlerinde nasıl davranılmalıdır? Doyumlu, huzurlu bir aile ortamı nasıl oluşturulur? İletişim çatışmaları nasıl önlenir? Gibi eşlerin ihtiyaç duyabilecekleri her türlü bilginin verilebileceği bir eğitim ortamının düzenlenmesi günümüzün ihtiyaçlarındandır. Anne baba olmaya karar vermiş kişilerin eğitim alması ve bu eğitim desteğinin bebeğin doğumundan itibaren 6 yaşına kadar devamının sağlanması ne güzel olurdu.

Çocuklarınız yaşamın ve dünyanın zorluklarına karşı koyacaklar mı? Yoksa işler zorlaşınca tökezleyecekler mi? Başlarına gelecekleri taşıyabilecek kadar temelleri sağlam mı? Bu soruların cevapları sizin çocuğunuzu nasıl yoğurup, şekillendirdiğinize, onlara verdiğiniz değerlere, sizin davranışlarınıza, kendi başlarına doğru karar verebilme yeteneklerine ve onları birey olarak ne kadar onurlandırdığınıza onlara özgü yetenek ve becerileri, ne kadar geliştirebildiğinize bağlıdır. Kısacası, onların ileride sorumluluk sahibi yetişkinler olmaları için, sizin bugün yaptıklarınız önemlidir.” Çocuklar, hiçbir zaman göremeyeceğimiz bir geleceğe ilettiğimiz mesajlardır.” Sözü bunu açıklar.
Geleceğin yetişkinlerini ve geleceğin ailelerini hazırlıyorsunuz. Çocuklarınız ve aileniz için en iyisini yapmanın peşindesiniz. Ama hangi yönlere gideceğinizi veya bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsunuz. İşte burada Aile eğitiminin(Anne-Baba eğitimi veya Aile Danışmanlığı)önemi devreye giriyor. Mutlu çocuklar; Nasıl yaşamaları, düşünmeleri, ilişki kurmaları, duygularını kontrol etmeleri, kendilerini disiplin altında tutmaları gerektiğini öğrenmişlerdir. Tıpkı bisiklete binmeyi öğrendikleri gibi mutlu olmayı da öğrenmişlerdir. Mutlu çocuklar yetiştirebilmek görevlerinizden bir tanesidir. Mutlu çocuklar yetiştirmek öğrenilebilen bir yetenektir. İşler ne kadar karışırsa karışsın siz kendinizi ne kadar gergin hissederseniz hissedin yüreğinizin derinliklerinde bir çocuk sahibi olmanın değerinin hiçbir şeyle ölçülmeyeceğini bunun için ne kadar şanslı olduğunuzu biliyorsunuz. Çocuk yetiştirme işini çok onurlu size bahşedilmiş bir ayrıcalık olarak görmeniz gerektiğini ve bu sorumluluğun sizin yaşamınıza bir anlam ve önem kazandırdığını biliyorsunuz.
Bu gün ailem için neler yapabilirim? Bu gün çocuklarımın hayatını olumlu yönde etkileyecek ne yapabilirim? Çocuklarımın hangi iyi yönünü ortaya çıkarabilirim? Onları nasıl onurlandırabilirim? Sorularını sıklıkla düşünüyorsanız ve cevaplarını verebiliyorsanız ideal aile ortamı için harekete geçtiniz demektir. Geleceğe güzel mesajlar vermeniz dileği ile hoşçakalın

Meral Hasandayıoğlu
Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı & Aile Danışmanı

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Ailenin Önemi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Meral HASANDAYIOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Meral HASANDAYIOĞLU Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Neden Öfke ?
 • Dikkat Dağınıklığı Yaşayan ve Hiperaktivitesi Olan Çocuğun Ebeveynlerine Öneriler
 • Çocukta Burun Karıştırma
 • Eşimi Kıskanıyorum
 • 7-11 Yaş Çocuğunun Özellikleri- Görülebilecek Davranış Problemleri
 • Evlilikle Mutluluğu Bulabilir Miyiz?
 • Boşanmaların Çocuk Üzerindeki Etkileri
 • Televizyon ve Bilgisayar Oyunlarının Çocuğun Gelişimine Etkileri
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluk
 • Ergenlikte Öfke
 • Tırnak Yeme Problemi
 • Duygu Kontrolü
 • Çocukların Yaratıcılığını Desteklemek
 • Okula Uyum Süreci ve Okul Fobisi
 • Çocuğum Okuma Yazma Becerisini Kazanmaya Hazır mı ve Okul Olgunluğunu Kazanmış mı?
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı
 • Çocuklarda Uyku Düzeni ve Uyku Bozukluklarını Giderme Yolları
 • Alt Islatma Problemi
 • 6-12 Yaş Döneminde İletişim
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Anne Babalık Çeşitleri , Emine ERGÜN
 • Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Pedagoji Nedir , Sedat BAŞ
 • Çizgi Filmin Çocuk Gelişimine Etkisi , Uzm.Elda Ayşe TATLI
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı ile Uyumlu mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:27
  Top