2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Türk Tuberkulini!

» Türk Tuberkulini!
Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ tarafindan yazildi:
Türk Tuberkülini!
-Uzman Veteriner Hekim Yılmaz ÜSTÜNAKIN'ı Rahmet ve Saygıyla Anarken-

Geçmiş yıllar. Geçmiş yıllar deyince 3-5 yıl değil. Olayı ilk ağızdan dinlediğimden bu yana 30 yıl kadar geçmiş. Olayın geçmişi ise herhalde 40 yıla dayanıyor...
Ülkemize hayvan ithali kolay değil. Bugün ki gibi gümrüklerimiz yol geçen hanı gibi her türlü hayvanın, sağlamın, hastanın hatta ölü hayvanın giriş yaptığı kapılar değil!
Ülkemizden yurt dışına, bilhassa orta doğuya hayvan çıkışları var, hayvan kaçakçılığı o zamanlarda da var ama dışarıdan ülkemize değil, ülkemizden dışarı akan bir trafik var...
Türkiye'ye ithal edilecek hayvanlarda hastalıktan arilik çok önemli. Her ne kadar leukoz gibi ülkemizde olmayan bir çok hastalığın ülkemize girişi de yine ithal hayvanlarla olmuş olsa da, bazı hastalıklar için kurallar oldukça katıdır.
Tuberküloz,bruselloz teşhisi yasak olduğundan ülkemizde hasta hayvan görülmezken, bırakın hayvanları, insanlar arasında bruselloz %2.5 düzeyine ulaşmıştır. Ama ithal hayvanlar için kontrol sıkı görülmektedir. İthal edilecek damızlık sığırlara "Türk Tüberkülini" uygulanması şarttır. Sanmayın ki ülkeye geldiğinde yapılacaktır. Kaynağında tuberkülin uygulanması yapılacak, sonucu menfi ise ancak ithal edilebilir.
Bu şartlar altında Almanya'dan damızlık ithali yapılacaktır. İthal edilecek hayvanları kontrol etmek üzere de Etlik Veteriner Kontrol ve araştırma Enstitüsü Tuberküloz Labaratuvarı Şefi Uzman Veteriner Hekim Yılmaz Üstünakın (Rahmetli) görevlendirilir. Damızlık seçimi yapılır. Sıra sağlık kontrolüne gelir. Almanlar; damızlık seçimi yapılan işletmelerin hastalıktan ari işletmeler olduğunu,arilik belgeleri bulunduğunu, o nedenle bu şekil bir uygulamayı kabul edemeyeceklerini bildirirler.
Ekibimiz ise yasalarımızın ithal edilecek damızlıklara Türk Tuberkülini uygulanmasının yasal zorunluluk olduğunu belirtirler. Karşılıklı oldukça gergin bir hava oluşur. Konuyu onur meselesi yapan Almanlar sonuçta razı olurlar, aksi halde damızlıkları satamayacaklardır.
Hayvanlara Türk Tuberkülini uygulaması yapılır ve sonuçları okunur. Hastalıktan ari bir işletmede seçilen hayvanlar tubekülozlu çıkmıştır. Almanlar itiraz ederler ve testin yanlış olduğunu iddia ederler. Hatta dalga geçmeye kalkarlar. Meslektaşımız, tavrını net olarak belirlemiştir ve restini çeker;
- "Testimizde herhangi bir şüphe söz konusu olamaz, bu hayvanlar tuberkülozludur." Siz de gerekli testlerinizi yapın, görün* der.
Almanlar, her ne kadar hayvanların sağlam olduğundan emin olsalar da, kendi usullerince testlerini yaparlar.
Sonuç;hayvanlar gerçekten tuberkülozludur. Şaşkınlık içerisinde durumu araştırmaya başlarlar. Yapılan araştırma sonucunda, işletmede hayvanlarla oldukça yakın temasta bulunan evin babaannesi eski bir tuberkükoz hastasıdır. Bir dönem babaannenin tuberkülozu aktif hale gelmiş ve ahırdaki hayvanlara da hastalığı bulaştırmıştır.
Karşı karşıya kaldıkları zor durumdan yeterince mahçup olan Almanlar, Uzman Veteriner Hekim Yılmaz ÜSTÜNAKIN'dan hem özür diler, hem de olayı açığa çıkartmasından dolayı teşekkür ederler.
Şimdi, düşününce, "o şartlarda ithal edilen hayvanlarla bile ülkemizde olmayan bir çok hastalığı getirdiğimize göre, bugün ülkemize neler gelmiyor ki acaba" diye düşünmemek mümkün mü?
Saygı ve rahmetle anıyorum. 16.03.2012
Dr. Mustafa ALTUNTAŞ
Uzman Veteriner Hekim
TürkVet
*
*Uzman Veteriner Hekim Yılmaz ÜSTÜNAKIN, Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'de Labaratuvar Şefliği sonrasında Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuş, 1980 li yılların başında Samsun Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne atanmış ve uzun süre emekliliğine kadar bu enstitünün Müdürlüğünü yapmış değerli bir meslek büyüğümüzdür. Bu olayı o zamanki adıyla Bafra Karaköy Harasında uyguladığımız tuberkülin sonuçlarının müşterek değerlendirilmesi esnasında, 30 yıl kadar önce aktarmıştır. Kendisini saygı ve rahmetle anıyorum.
*

Bu yazıya atıf yapmak için yazının internet adresine link verilmelidir. Yazı yazarının izni olmaksızın başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

[ Yazarımız Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ Sayfasına Dönüş] [ Yazar ile İletişim]
» Ayrıntılar
Yazara Ait Bilgiler
Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
Ankara
Veteriner Hekim
Mustafa ALTUNTAŞ
Tavsiyeler
[Bu Kisiyi Tavsiye Edin]
Metin Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3021,

* Yayın Tarihi : 07-03-2013 - 20:02 (3620 gün önce),

* Ortalama Günde 0.83 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4080, Kelime Sayısı : 490, Boyut : 3.98 Kb.
Lütfen Dikkat :
  • Sitemizde yayınlanan mesleki anıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz.
  • Bu metinden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya "Türk Tuberkulini!" başlıklı yazının tüm hakları yazarı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ'e aittir ve yazı, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) Mesleki Anılar Kütüphanesinde yayınlanmıştır. ibaresi eklenmelidir. Bu ibare eklenmek şartıyla, yazıdan Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
  • Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Mesleki Anılarınız bölümü altında, YENİ ANI GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya mmesleki anılarını ekleyebilirler.
Bu Kategorideki Diğer Anılar
Ayağı Kırılan Tavşan Ameliyatla Sağlığına Kavuştu
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Ayağı Kırılan Tavşan Sağlığına Kavuştu
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Üniversite Düzeyinde Sağlık Hizmeti
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Buzağı Ameliyatla Sağlığına Kavuştu
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
İskenderun’da Cerrahi ve Ortopedi Uzmanı Veteriner Hekim Mehmet Tabur Yönetiminde Başarılı Operasyon
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
İki Günlük Buzağı, Ameliyatla Sağlığına Kavuşturuldu.
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Bacağı Kırık Tavşana Başarılı Operasyon
[Vet.Hek.Mehmet TABUR]
Hökümetin Emri!
[Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ]
Ölümden Dönmek Bu Olsa Gerek
[Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU]
Hipokalsemi
[Vet.Hek.Dr.Mahmut Önder TASLI]
Sivas Kangalı Köpeğim Badem
[Vet.Hek.Betül APAYDIN]
Hayvan Sever Olmak Sorumluluk İster
[Vet.Hek.Işıl KARATAN]
Kargalar Kindar mı Vefakar mı?
[Vet.Hek.Özgür ATEŞ]
Fıkra Gibi
[Vet.Hek.Dr.İsmail ALACA]
Lütfen Kızıma İyi Bak Evladım :)
[Vet.Hek.Cenk YALÇIN]
Beni Unutma!
[Vet.Hek.M. Mete YILDIZ]
Kediler Kutsanmış mı ?
[Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR]
Köpekte Yabancı Cisim
[Vet.Hek.Didem EREN]
Herkezi Memnun Etmek İmkansız.
[Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR]
Hırçın Köpek Chaky
[Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR]


08:29
Top