2007'den Bugüne 77,809 Tavsiye, 25,213 Uzman ve 17,440 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!İLK HİPNOZ SEANSIM

» İLK HİPNOZ SEANSIM
Uzm.Psk.Mustafa GÖDEŞ tarafindan yazildi:
Mesleğe ilk başladığım yıllardı. Terapi seanslarımda kimi zaman klasik yöntemlerin yetersiz kaldığını gözlemliyor ve bu konuda neler yapılabilir diye araştırmalar yapıyordum. Derken bir gün internette Ankara’ da terapistlere hipnoz eğitimi verileceği ilanını gördüm. Çocukluğumdan beri hep ilgimi çeken bir konu olmuştu hipnoz. 8-9 yaşlarımdayken bir filmde gördüğüm hipnotize sahnesi çok dikkatimi çekmiş ve kardeşimi aynı yöntemle hipnotize etmek için saatlerce uğraştığımı ve başarısız olduğumu anımsamıştım. Hipnoz eğitimi verecek kişilerin bu işin duayenleri ve Türkiye’ deki önemli uzmanlardan oluşan bir kadro olması hiç düşünmeden eğitime katılmamı sağladı. (Uzm. Dr. Bülent URAN, Uzm. Dr. Tahir ÖZAKKAŞ, Cem KEÇE…)

3 Aylık teorik, pratik ve ileri düzey uygulamayı tamamladıktan sonra ilk seansımı yapmak ve bu doğrultuda becerilerimi geliştirmek için bir arkadaşımı hipnoz seansına almaya ikna ettim. Yaklaşık 45 dakikalık bir bilgilendirme ve yarım saatlik bir indüksiyon (hipnoza sokma yöntemi) sonunda arkadaşım derin hipnoza girmişti. Hipnoz sırasında hipnozun derinliğini test etmek için kullanılan bazı fenomenler vardır. Bunlardan birini denemeye karar verdim. Hipnozdaki arkadaşıma şu telkini verdim: “Şu anda ocakta çaydanlıkta kaynamakta olan SICAK SU var. Birazdan ben bu sudan eline birkaç damla damlatacağım. Biraz canın yanacak ama korkma zarar görmeyeceksin.”
Bu telkini verdikten sonra dolaptan bir bardak SOĞUK SU aldım ve arkadaşımın eline yaklaşık üçte birini yavaşça döktüm. Bu sırada yüzünde inanılmaz bir acı ifadesi belirdi. Sanki gerçekten sıcak su döküyormuşum gibi acı çektiği görülüyordu ancak döktüğüm soğuk suydu. Enteresan bir deneyimdi benim için. Daha da enteresan olanı ise hipnoz seansı bittikten yaklaşık 10 dakika sonra gerçekten elinin üzerinde sanki sıcak su dökülmüş gibi kızarıklıklar ve hafif kabarmalar oluşmasıydı.
O gün tam manasıyla idrak etmiştim insan beyninin nelere muktedir olduğunu.

Bu yazıya atıf yapmak için yazının internet adresine link verilmelidir. Yazı yazarının izni olmaksızın başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

[ Yazarımız Uzm.Psk.Mustafa GÖDEŞ Sayfasına Dönüş] [ Yazar ile İletişim]
» Ayrıntılar
Yazara Ait Bilgiler
Uzm.Psk.Mustafa GÖDEŞ
İstanbul
Psikolog
Mustafa GÖDEŞ
Tavsiyeler
[Bu Kisiyi Tavsiye Edin]
Metin Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1828,

* Yayın Tarihi : 09-07-2014 - 00:32 (1590 gün önce),

* Ortalama Günde 1.15 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 1977, Kelime Sayısı : 272, Boyut : 1.93 Kb.
Lütfen Dikkat :
  • Sitemizde yayınlanan mesleki anıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz.
  • Bu metinden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya "İLK HİPNOZ SEANSIM" başlıklı yazının tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Mustafa GÖDEŞ'e aittir ve yazı, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) Mesleki Anılar Kütüphanesinde yayınlanmıştır. ibaresi eklenmelidir. Bu ibare eklenmek şartıyla, yazıdan Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
  • Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Mesleki Anılarınız bölümü altında, YENİ ANI GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya mmesleki anılarını ekleyebilirler.
Bu Kategorideki Diğer Anılar
Travmalar İçinde Gelişimi de Barındırır
[Uzm.Elif AKAR]
Bir Takıntı Öyküsü
[Doğancan GÖKÇE]
Bir Vajinusmus Hikayesi
[Uzm.Murat ÇAKIR]
Xxxıı. Sepi Kongresi
[Elif BAYBUĞA]
Diyarbakır da Psikolog Olmak
[Sadık SUN]
Bir Nazlı Hilal :))
[Uzm.Hilal GÜNDÜZ]
Psikolog Olmak
[Uzm.Ayşegül ALPASLAN]
Yaşama Sanatı
[Uzm.Ali İhsan YAKA]
Özel Eğitime Sevgi Dolu Özel Destek
[Uzm.Uğur ÇAPULCUOĞLU]
Danışan Notları
[İlknur DEMİRTAŞ]
Vajinismus
[Uzm.Nuran OĞUZKAYA]
Otizmde Bağ Kurmak
[Vedat DEMİRAL]
Çocuk Bağımlılığı
[Uzm.Murat ÇAKIR]
Vakâ Üzerine
[Tunahan UZUN]
Cinsel Terapi
[Uzm.Haşim BELTEN]
İyileştirici Grup
[Uzm.İdil Cemre ÖZTEP]
Kafamdaki Kuş
[Uzm.İdil Cemre ÖZTEP]
Lincoln' Ün (Eğer Kölelik Kötü Değilse Hiç Bir Şey Kötü Değildir' Diyen Adam), Oğlunun Öğretmenine Mektubu
[Uzm.Elif Can ÖZTÜRK]
Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?
[Uzm.Ömer AKTÜRK]
Muhabbet Edelim mi?
[Turan DİNÇ]


20:34
Top