2007'den Bugüne 75,582 Tavsiye, 24,799 Uzman ve 17,006 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!


Uzm.Psk.Dnş.Nilgün YAMANER'in Öykü ve Şiirleri
Uzm.Psk.Dnş.Nilgün YAMANER
  1. Aşk Olsun Adın ŞİİR | Temmuz 2015
  2. Gönül Sözüm ÖYKÜ | Temmuz 2015
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
 Yazarla İletişim  


Aşk Olsun Adın
ŞİİR © | Yayın Temmuz 2015
Yalnız insanlar; yaşayamadığı, tadamadığı sevgiyi anlatıyorlar. Sözlerinde, davranışlarında, arayışlarında hep bu yaşanmamışlık dolu. Gözlerindeki hüzün, dalıp gitmeler çok uzaklara. Bu yarım kalmışlığı doldurmak istercesine koşuşturup duruyorlar, savruluyorlar oradan oraya....
Oysa hayatın kendisi olmalıydı sevgi. Özü olmalıydı. Dokunmalıydı onlara. Korumalıydı, kollamalıydı. Merak etmeliydi, şefkatle sarmalıydı. Sormalıydı, sorgulamalıydı. İhtiyacı olduğunda hissetmeliydi onun söylemesini beklemeden. Dillenmese de bilmeliydi sevildiğini.
Başka olmalıydı sevgi; Balıkların yüzdüğü , kuşların uçtuğu gibi hissetmeliydi insan kendini. Sonra yanında olmalıydı sevdiği. Ağaçlar başka olmalıydı, çiçekler başka kokmalıydı , kuşlar onlar için söylemeliydi en güzel şarkılarını.
Yıldızlar başka parlamalıydı onlara. Göz atmalıydı uzanınca çimlerin üstüne geceleri. Ilık haziran akşamlarında yağan yağmur toprağa değmeden her zerreciğiyle kalplerinden süzülmeliydi. Karlar başka yağmalıydı, beyazları başka olmalıydı, değince tenlere eriyip su olmalıydı.
Aklını ve ruhunu sımsıkı sarmalamalıydı. Onunla büyümeliydi. İçinde var olanları çıkarmalıydı ortaya ya da kalın bir çizgi atmalıydı. Sözlerini anlatmak istediği gibi anlamalıydı sevdiği. Dinlemeliydi, dillendirmeliydi sözlerini..
Bir başkasının göremeyeceği gözle görebilmeliydi. Tıpkı Mecnunun Leyla’sı gibi. Yapamadığında onun istediklerini; kendisini yarım kalmış, tamamlanmamış hissetmeliydi. Tek taraflı değil, eş olan , gerçek eş, yarım tanesi ve tanelerin birleşip birtanesi olduğu. Ama ille de çıkarsız ve içten...
Açmıydı karnı? üşümüşmüydü yoksa? Üzülmüşmüydü? Ah hissetseydi. Sadece hissetseydi. Yapamayacağı, yetişemeyeceği hiçbir şey yoktu. Aradı durdu onu. Varmıydı, yokmuydu. Savruldu, savruldu… Hayalle gerçeğin bir türlü örtüşememesi. Yorulmuştu artık… Canın ve gönlün bu coşkunluğa gücü yoktu. Olsa da yoktu, ulaşsa da yoktu.

Birden çıkageldi; Neye ihtiyacı varsa, neyi yaşamayı hayal ettiyse onu yaşamaya başladı. Ama zamansızdı gelişi. Geç kalmıştı işte çok geç kalmıştı. Çünkü o istemeyi öğrenemediği gibi üzmeyi de öğrenememişti... Yetinmeyi öğretti kendine; sevmekle yetinmeyi. Ağlayarak uykuya daldı. Başucunda duran Kitapdillendi:

“ Allah gözetir ve korur. O en iyi koruyucudur ve merhametlilerin en merhametlisidir. Allah bize yeter o ne güzel gözetendir.”
 
     1 Beğeni    
Şiir-Öykü Listesi
Gönül Sözüm
ÖYKÜ © | Yayın Temmuz 2015
Aşk; sahici, içten, gerçekten hissedildiğinde , en derininden etkileyen insanı. Ya ortasındasındır aşkın ya da dışında… Ya vardır ya da yoktur…
Aşkı filmlerde, dizilerde, romanlarda yaşanır zanneder olduk nicedir. Sevgilim, aşkım kelimelerinin hoyratça kullanılması içimizi acıtır oldu. Birkaç günlük ya da aylık, ne olursa olsun sığ, ne olduğu bile belli olmayan beraberliklerin adını aşk koydular.
Nedir aşk dedikleri? Aşk odunda yanmak ne ola ki? Kaç kere yaşar ki insan ömrü hayatında? Yoksa aşk diye hissettiği insanın nefsani, öylesine bir duygu mu? Neden çabucak tükeniveriyor? Niye silkelemiyor, neden darmadağın etmiyor bizi. Öyle olması gerekmez miydi? Genç kızlığımda okuduğum beyaz dizilerden başlayarak böyle yaşanıyordu aşk romanlarda…-
Mevlana diyor ki: “İnsaf et, aşk güzel bir iştir! / Onun bozulması, güzelliğini kaybetmesi, (insanlardaki) tabiatın kötü niyetli oluşundandır. / Sen, kendi şehvetine ve arzularına aşk adını takmışsın; / Hâlbuki şehvetten kurtulup aşka ulaşabilmek için yol çok uzundur.”
Yol uzun, zorlu. Çabalamak gerek, korkmak gerek. Çünkü kaybetmek kolay yakalamak sa bir o kadar zor aşkı. İnsanı var eden aşktır aslında Yaşadığını fark ettiren, her şeyi anlamlandıran. Yüzünü güldüren. İyi ki varım, iyi ki yaşıyorum dedirten. Olgunlaştıran, duygularına duygu katan, düşündüren. Birinin ötekine güneş olduğu. Aydınlatan, nurlandıran. Olduğu gibi kabul eden önce ama sonrasında, içine girdiğinde olunması gerektiği gibi olunmasını sağlayan.
Koşulsuz, sessiz kabullenişler. Bir başkasının göremeyeceği gözle görebilmek. Tıpkı Mecnunun Leyla’sı gibi. Yapamadığında onun istediklerini; kendisini yarım kalmış, tamamlanmamış hissetmesi gibi. Tek taraflı değil, çift yönlü, birbirini tam anlamıyla tamamlayan, eş olan , gerçek eş, yarım tanesi ve tanelerin birleşip birtanesi olduğu. Ama ille de çıkarsız. Ve samimi. Tıpkı ilk aşk gibi…
Karşılıklı olmalı aşk. Tek yanlı yaşananın adı aşk olmamalı. Çünkü sevilen sevendir aynı zamanda. Hani yüce yaradan sevdiğini üzermiş ya kendine yakın olsun diye. Kendisine samimi, içten gözyaşı döksün diye. İbadet ederken bile içi titresin diye. Gerçek aşıklar da acıya sabreder, üzüntüye de. Çünkü bilir sevildiğini. Okşanmasa da, koklanmasa da, yanında olamasa da sevdiği; bilir onun düşündüğünü…
Gerçek aşk çok yönlü olmalı. Aşkı yaşayanlar, her şeyi yaşamalı. Bu dünyayı ve asıl sahibimizin, yerimizin neresi olduğunun farkında olmalı…
Aşkı yaşayanlar zaman içinde öylesine benzeşip, birbirleriyle kaynaşmalılar ki, yok olduklarında, toprağa karıştıklarında, zerreleri birbirine öylesine yapışmış olmalı ki ayrılamamalılar. Onların zerrelerinden açan çiçekler bile yan yana düşmeli.
Aşkı yaşayanın aşkı akarsu gibi olmalı. Donmamalı suları, kirlenmemeli, kirletilememeli.
Ve melekler şahit olmalı yaşanılası aşklara, imrenmeli, söylemeli, göklere ve bilinmeyenlere.
Yaratılmışlar içinde birinci olmalı Leyla ile Mecnun, Tahir ile Zühre, Ferhat İle Şirin çoktan ama çoktan unutulmalı…
 
     Beğenin    
Şiir-Öykü Listesi

Yazan Uzman
Nilgün YAMANER Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Nilgün YAMANER
Konya
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi

Bu sayfada yayınlanan öykü ve şiirlerin tüm hakları yazarına (Uzm.Psk.Dnş.Nilgün YAMANER) aittir ve Uzm.Psk.Dnş.Nilgün YAMANER tarafından TavsiyeEdiyorum.com Öykü ve Şiirler kütüphanesinde yayınlanmak üzere gönderilmiştir. Burada yer alan eserler yazarından önceden izin alınmaksınız başka platformlarda yayınlamaz, sadece kaynak gösterilerek ve yazar ismi zikredilerek KISA ALINTILAR yapılabilir. Aksine davranış Fikir ve Sanat Eserleri yasasına aykırılık teşkil edecektir.

10:50
Top