2007'den Bugüne 80,110 Tavsiye, 25,571 Uzman ve 17,889 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Bir Kadın Asla Unutmaz!
YAZI #1116 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER | Yayın Nisan 2011
BİR KADIN ASLA UNUTMAZ....eğer aldatıldığı halde ilişkiye devam ediyorsa bu unuttuğu için değil, eşini affettiği içindir...ya da korku ve kaygılarından dolayı...

Korku ve kaygılarla sürdürülen bir ilişki asla gerçek bir ilişki olamaz. Sadece teknik bir evlilik olarak kalır. Oysa temel sorunumuz evli kalmak ya da boşanmak değil, her iki taraf için de anlamlı, sağlıklı, doyumlu bir ilişkiyi sürdürmektir. Zaten ülkemizdeki bir çok evlilik sadece evliliktir. Ne bir hayat arkadaşlığı ne de eş olma durumu yoktur. İçeriden baktığınızda bitmiş ya da aslında hiç olmamış ilişkiler ama devam eden evlilikler görürsünüz. Bu evlilikler tamamıyla korku ve kaygılarla sürdürülen teknik ilişkilerdir. Aynı evin içinde yiyip, içip, duş alıp, tv izlenen ve arada bir de olsa cinsellik yaşanan teknik birlikteliklerdir. Kaygılar ve korkular genellikle şunlardır: Çocuklarla ilgili kaygılar, ekonomik kaygılar, yalnızlık korkuları, bu satten sonra kimi bulurum kaygıları, eyvah dul kadın olacağım korkuları, aman aileleri üzmeyelim, el-alem ne der vb. bir çok kaygı ve korku insanları sağlıksız ya da bitmiş ilişkilerinde tutar.

Aldatılan bir kadın ilk aşamada duygusal bir şok, travma yaşar. Ne düşüneceğini, ne yapacağını bilemez. Bir yanı eşine büyük bir öfke duyarken diğer yanı eşinden kopamaz. Çelişkili, tutarsız ve dengesiz davranmaya başlar. Eşinin yaşadıklarıyla ilgili her ayrıntıyı bilmek, öğrenmek ister. Kaç kez birlikte oldular, nasıl oldular, nerede oldular vb. Ne kadar ve ne şekilde kandırıldığını bilmek ister. Eşinin gözlerinde pişmanlığı görmek ister. Eşinin acı çekmesini ister. Canını yakmak ister. Çünkü kendi ruhu çok acı çekiyordur. Akşam boşanmayı düşünür sabah kalkar evliliğe devam etme kararı alır. Gel gitleri giderek yoğunlaşır. Bu travmayla, bu gerçekle nasıl yaşayacağını bilemez.

Artık ilişkinin büyüsü ve saflığı bozulmuştur. Hiç bir şey eskisi gibi olmaz. Bunu biliriz. Ama nasıl devam edeceğimizi bilemeyiz.

Son sözüm erkeklere. Önemli olan eşimizin korku ve kaygılarıyla ya da zorunluluklarla bizimle birlikte olması değil, gerçekten bizimle hayatı paylaşmak istediği için bizimle hayata devam etmesidir. Güveni bir kez sarstınız mı bir daha yerine koymanız çok zordur. Hatta çoğu zaman imkansızdır. Bu yüzden ne yaşamak isterseniz isteyin eşinizi asla aldatmayın. UNUTMAYIN! BİR KADIN ASLA UNUTMAZ.
     3 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tunç TATAKER Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER
İstanbul
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi268 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Tunç TATAKER'in Makaleleri
► Kadın Olmak Uzm.Psk.Özlem SANAN ŞENBAY
► Kadın Depresyonları Psk.Namık ACAR
► Kadın ve Şiddet Psk.Derya SOY
► Boşanma ve Kadın Uzm.Psk.Nazlı AKAY
► Kadın Ne İster? Uzm.Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
► Ötekileştirilen Kadın Psk.Nazlı TUTAN
► Şiddet ve Kadın Psk.Nihal ARAPTARLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,889 uzman makalesi arasında 'Bir Kadın Asla Unutmaz!' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kadınlarda Depresyon Kasım 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:22
Top