2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sunulan İkramlara “hayır” Diyebilmek
YAZI #1171 © Yazan Uzm.Psk.Banu AKMAN ŞAHİN | Yayın Haziran 2011
“Allah aşkına ye”
“Ölümü gör ye”
“Yemezsen arkandan ağlar”
“Tabakta yemek bırakma günahtır”
“Bir lokmadan bir şey olmaz”
“Şimdi ye sonra diyetine devam edersin...”

Bu sözler herhalde hepimize tanıdık gelmektedir. Misafirperverlik, doyurmak, ısrarcı olmak kültürümüzün önemli özelliklerinden biridir. Ancak çocukluktan itibaren karşılaştığımız bu yaklaşım aynı zamanda hayır diyemeyen ve sınır koyamayan bireylerin yetişmesine de zemin hazırlamaktadır.
Diyet yaparken kişileri en çok zorlayan konuların başında işte bu yerleşmiş ve yıkmakta zorlandığımız düşüncelerin uzantısı olan ikramları reddetmek gelir. Birçok kişi yaratacağı etkileri düşünerek, nasıl söyleyeceğini düşünerek ve belki de kendisine nasıl söylenildiğinde ne hissedeceğini düşünerek ve biraz da nasıl söyleyeceğini bilmeyerek "hayır" demekten kaçınır. Peki yemeklere hayır diyebilmek neden bu kadar zordur?

Yeni doğan bir bebeğin sıcak ve güvenli ortamından ayrılmasının kaygısı, yeni uyaranlarla baş etme çabası annesinin göğsünden süt emerek teselli bulur. Kadınlık, annelik , beslenme ve beslemek iç içe kavramlardır. İştahsız ve zayıf bir çocuk görüldüğünde bakışlar hemen anneye döner, anne yeterince besleyememek konusunda belki de suçlanır. Annelik içgüdüsü ve beslemek davranışı kadınların eşine, arkadaşlarına, ilişkilerine tüm hayatı boyunca yansır. Bir kadın için emekle yaptığı yemeğe hayır denmesinin yarattığı hayal kırıklığının derinliği buralardan gelmektedir. Bu nedenle yemekle ilgili reddetmeler ve hayır deme kavramı ciddi sosyal ve duygusal baskıları da içinde barındırır. Hayır demek sanki ilişkilerin zedelenmesi, bencillik, karşındakini yeterince mutlu edememe anlamını taşır. Gerektiğinde hayır diyebilmek doğru bulmadığınız şeyi yapmayarak kendinize olan saygınızın artmasını sağlar. Birilerinin sevgisini, ilgisini üstünüzde tutmak için hayır diyememekse kendinize verdiğiniz değerin düşmesine neden olur.

Hayır diyebilmek sadece diyetinizin değil tüm yaşantınızın dümenini elinizde tutmanızı sağlar. Hayır diyebilmek için, öncelikle unutulmaması gereken konu yiyecekleri reddetmenin karşınızdaki kişiyi reddetmek anlamına gelmemesidir. Kimse “hayır” kelimesini ne duymayı, ne de söylemeyi sever. “Hayır” kelimesini kullanmak yerine ben dilini kullanarak “hayır” anlamına gelebilecek şeyler söyleyebilirsiniz. Misafirliğe giderken onlardan size uygun yiyecekler olup olmadığını öğrenebilir ve samimi bir davranışla ne yiyebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Ancak aksi durumlarda istemediğiniz yiyecekleri yememek için aşağıdaki örneklerden faydalanabilirsiniz.

Yaptığınız yiyeceklerin güzel olduğuna eminim ama şu anda yemek istemiyorum, sohbetinizin tadını çıkarmak istiyorum

Bunların yerine eğer varsa meyve yiyebilirsem gerçekten çok mutlu olacağım

Sağlığımla ilgili çok önemli olmayan ama dikkatli olmamı gerektiren problemler var, bu nedenle yemezsem kendimi daha iyi hissedeceğim.

Unutmayın ki hayır demeyi başardığınız her durum kendinize saygınızı yükseltecek ve kilo kontrolünü sağlama başarısı olarak geri dönecektir.

Uzm. Klinik Psikolog
Banu Akman Şahin
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Banu AKMAN ŞAHİN'in Makale ve Yazıları
► Hayır Diyebilmek Psk.S.Berna EYGÜN
► Hayır Diyebilmek Psk.Gözde EMİK AKSOY
► " Hayır " Diyebilmek Psk.Sena TUNÇ
► Hayır Diyebilmek Mümkün Psk.Damla KANKAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Sunulan İkramlara “hayır” Diyebilmek' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► İlişki Emek İster Temmuz 2013
◊ Rollerim ve Ben Temmuz 2013
◊ Sonbahar Depresyonu Eylül 2011
◊ Ameliyat Korkusu Eylül 2011
◊ Yavaş Yemenin Yolları Haziran 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


06:41
Top