2007'den Bugüne 84,860 Tavsiye, 26,544 Uzman ve 18,905 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Bir Karne de Velilere…
YAZI #1311 © Yazan Psk.Bahadır BİLGİN | Yayın Ocak 2012
Bir karne de velilere…
Uzmanlar, anne-babaları uyarıyor: “Çocuklarınızı karneleri için cezalandırmak yerine bu konuda ne kadar çaba harcadığınızı bir düşünün”
Gaziantep Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Psikolog Bahadır Bilgin, ailelerin çocuklarının karnelerini değerlendirirken, kendi yetiştirme tarzlarını da sorgulaması gerektiğini belirtti.
Bilgin, ailelerin çocuklarını karneleri için cezalandırmak yerine, öncelikle kendilerinin bu konuda ne kadar çaba harcadığını ve çocuklarına ne kadar yardımcı olduğunu düşünmesinin, karne sendromunun önüne geçmek için önem taşıdığını söyledi.
Bilgin, ailelerin bu konuda tek taraflı düşündüğünü, karnesinde zayıf olan çocuğun, çalışmadığı veya karnesi iyi olan çocuğun çok çalışkan olduğunu düşündüklerini ifade etti. Velilerin, çocuklarının okul başarısını kendi yetiştirme tarzlarıyla yeterince bağdaştırmadıklarını kaydeden Bilgin, şöyle konuştu:
”Kötü not alan, dersten kaçan, derse ilgisiz olan çocuğu yetiştiren de, derslerinde başarılı, araştırmacı ve öğrenmeye istekli çocuğu yetiştiren de aileler. Karneyi aslında aileler alıyor ama bu konuda direkt olarak çocuk sorumlu tutuluyor. Ailelerin bu konuda biraz da kendilerini sorumlu tutması, karne zamanında yaşanan bir çok olumsuzluğun önüne geçecektir.”
Bilgin, dönem boyunca değil, çocuğunun eğitim hayatı boyunca onunla yakından ilgilenen ve çocuğuyla arkadaşça bir iletişim kuran ailenin başka yan etkenler olmaması durumunda karnelerde beklediği ölçüde bir sonuç elde edeceğini anlattı.
Karnelerin sadece öğrencilere verilen bir not değerlendirmesi olmadığını ve çocuğun sosyal hayatının, ev ortamının, aile yaşantısının da bu karneyle beraber değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bilgin, şöyle devam etti:
”Karnesi iyi, orta ya da zayıf olan çocukların aileleri tarafından büyük bir hoşgörüyle karşılanması gerekir. Aileler, çocuklarının her zaman ve her koşulda yanında olduklarını ve çocuklarını her zaman desteklediklerini belli etmeliler. Çocukların karnelerinin başka çocukların karneleriyle karşılaştırılmaması ve başkalarının yanında eleştiri konusu yapılamaması da çocuğun özgüveni açısından büyük önem taşıyor.”
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Bahadır BİLGİN'in Yazıları
► Velilere Öğütler Doç.Dr.Psk.Dnş.Mehmet MURAT
► Karne Günü Psk.M. Emin BAYRAKTAR
► Karne Uyarısı Pdg.Sedat BAŞ
► Karne,çocuklarımız ve Biz Psk.Dnş.Metin KILIÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,905 uzman makalesi arasında 'Bir Karne de Velilere…' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:09
Top