2007'den Bugüne 80,110 Tavsiye, 25,571 Uzman ve 17,889 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Şüphe, Kıskançlık, Güvensizlik, Yalan…
YAZI #1353 © Yazan Psk.Nurhayat YÜKSEL | Yayın Şubat 2012
Şüphe, insanın içini kemiren bir duygudur, güven duymamaktır. Yalan söylediğini bildiğin birsine karşı bu duygu çok doğal gelişir. Yalan güvensizliği doğurur ve bunlar birleşince şüphe duymak da bir o kadar kolaylaşır.

Karşı cins yada iki partner arasındaki şüpheye de kıskançlık diyebilir miyiz?

Evet , diyebiliriz.Kıskançlıkla görülen şüphe duygusunu genellikle kadınlar yoğun olarak yaşarlar.Bu da partneri, eşi ile ilgilidir çoğu zaman. Kadın aldatıldığı düşüncesiyle bile aklını kaçıracak duruma gelir, fiziksel olarak da pek çok yansıması vardır.Kadının bu duyguyu yaşama nedeni neler olabilir diye bakacak olursak; sevildiğinden emin olmayan, kendini rakiplerinin karşısında güçsüz hisseden yada diğerlerinin daha çok şansı olduğunu düşünen, kendi eksiklerini abartıp olumlu ve güzel yanlarını görmezden gelen yani kendini yetersiz ve değersiz hisseden kadın kıskançlık ve şüphe duygusunu yoğun yaşar. Bu erkeklerde de oldukça yoğun görülür ve aslında nedenleri kadınlarınkinden pek de farklı değildir.
Bununla nasıl başa çıkılabilir?

Bir ilaç alıp bu duygu yoğunluğundan kurtulabilirsiniz diyen bir buluş henüz yok.Ancak şüphe ve kıskançlık paranoid bir hal almaya başlarsa işte o zaman profesyonel bir yardım alınmalıdır.Kadın yada erkek kendine birkaç soru sorabilir ve bunlara da, kendine karşı, dürüst cevaplar verebilirse bu durumu daha kolay atlatılabilir.

Ben onunla ilgili bu şüpheyi neden duyuyorum, gerçeklik payı var mı?

Yoksa ben mi boşlukları doldurup yeni bir senaryo yazıyorum?

Bu gerçekse bununla yüzleşebilecek güçte miyim?

Onu kaybetmek istemiyorsam bunun sebepleri neler olabilir?

Bir “ben” var mı , yoksa beni unutup hayatımın merkezine sadece “O”nu mu yerleştirdim?

Gerçekten ne istiyorum?

Mutlu bir yaşam sürmek mi? Bana ait olmayan birinin peşinden sürüklenmek mi?

….
     4 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nurhayat YÜKSEL Fotoğraf
Psk.Nurhayat YÜKSEL
Ankara
Psikolog
Psikolog, Psikoterapist, Hipnoterapist, Aile Danışmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi27 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Özgeçmiş - Çalışma Alanları - Makaleler (6) - Videolar - İletişim Bilgileri
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nurhayat YÜKSEL'in Makale ve Yazıları
► Kıskançlık Mı, Güvensizlik Mi Uzm.Psk.Gizem HÜNERLİ
► Kendine Güvensizlik Psk.Aylin AYDEMİR TÜRKOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,889 uzman makalesi arasında 'Şüphe, Kıskançlık, Güvensizlik, Yalan…' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Uyku Evreleri Ocak 2018
► Savunma Mekanizmaları Ocak 2018
► Depresyon Modelleri Ocak 2018
◊ Roller Nasıl Oluşur? Ekim 2013
◊ Boşanma ve Çocuk Ekim 2013
◊ Taciz Şubat 2012
◊ Kadınlar Günü Ocak 2012
◊ Aşk ve Emdr Ocak 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:54
Top