2007'den Bugüne 83,075 Tavsiye, 26,198 Uzman ve 18,430 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
İrade Denetimi
YAZI #1355 © Yazan Psk.Elif Sultan DEMİRHAN | Yayın Şubat 2012
İrade insanı cismaniyet ve hayvaniyetten ayıran önemli bir mefhumdur. İrade olmasaydı kişinin taştan bir kediden farkı olmazdı fakat iradenin kontrolü ve yönetimi çok önemlidir.
İradenin kelime manası istemektir. Çoğu zaman toplumsal olarak ağızlara pelesenk olmuş iradem zayıf, irademi yönetemiyorum kelimelerinin altında aslında ‘isteme’nin zayıf olduğu sonucuna varılır. İrade insanın işlediği bir maden hükmündedir. Çok beslersek de bir çiçek misali solabilir. Şımarık bir çocuk misali biraz olumsuz durumlara alıştırmak zorluklara katlanmak kişinin irade eşiğini yükseltmesi gerekir. Her zaman her istediğini verirsek sonra olmadık yerlerde olmadık şeyler talep eder onu da vermek zorunda kalırız.

İrade ve denetim gücü her insanda farklıdır. Bazıları bilenlerdir. Bazıları ise yapa(bilenler)dir. Bu nokta da ayrım çok önemli, kal değil hal insanı olmak önemlidir. Söylediğinin değil eylediğinin insanı.

İrade terapi nasıl yapılır, yönetimi nasıl elimize alırız peki? Sistematik bir duyarsızlaştırmayla mümkün olacaktır bu durum. Önce çok sevdiğimiz vazgeçemeyeceğimizi düşündüğümüz (tv izleme, çikolata yeme, uyuma) 5 şeyi 5 gün boyunca yapmamaya çalışalım ufak bir alıştırma ile bilinçaltımıza isteyince oluyor mesajını verelim. Sonra gün sayısını arttıralım her istediğinde her istediğine ulaşamayacağını anlamak önemlidir. Bunu dini literatürlerde itikâf veya riyazat olarak da düşünebiliriz. Psikolojide irade denetimi olan şey dinde nefs terbiyesidir. Psikolojinin bilinen kuramcılarından birisi olan Maslow bu konuyu hiyerarşi piramidi ile tanımlamaya çalışmıştır. Her insan kendini gerçekleştirme adına büyük bir mücadele içerisinde yaşıyor. Önce fiziksel ihtiyaçlarımız yeme içme, sonrasında sığınma ve barınmayı içeren yaşam alanı oluşturma ihtiyacı gelir. Bu basamaklar insani arayışlar olmamakla birlikte hayvanat âleminin de yaptığı şeylerdir. Hiyerarşi piramidinde farklılığımız sevme ve sevilme basamağında başlar. Sevme yetisi insan özgü bir şeydir. Hayvan öfkelenebilir ama sevgi duygusu insanın var oluşunun mayasıdır ki bu hazza varmak kişinin kendi mayasını keşfetmesi demektir. Sonrasında insan saygı duyulmak ister, değerli olmak ister ve kendini gerçekleştirir. Nefs katmanlarında da böyledir. Bu basamaklar nefs-i emareden nefs-i levvameye ordan mutmaine kadar çıkar ama her basamak bir alttan çıkmanın mücadelesidir. Aynı katta kalmak kasvet ve sıkıntı doğurur. Günümüzde içimde bir sıkıntı var diye başlayan cümlelerin açımı budur. Velhasıl kişi kendini bilirse her şeyi bilir ve kendisini kontrol edebilen dünyayı kontrol edebilir.

Son olarak Özdemir Asaf’ın kendi kendimizle savaşımızı anlatan bir dörtlüğünü paylaşmak istiyorum. İçimizdeki barışı ancak mutlak tanıma, farkındalık ile sağlayabiliriz.


Dün sabaha karşı kendimle konuştum
Ben hep kendime çıkan bir yokuştum
Yokuşun başında bir düşman vardı
Onu vurmaya gittim, kendimle vuruştum…
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Elif Sultan DEMİRHAN'ın Makale ve Yazıları
► Logoterapi ve İrade Özgürlüğü Psk.Beria Bilge ŞENER
► Pasif İrade: Otizmin Çekirdeği Psk.Üstün ÖNGEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,430 uzman makalesi arasında 'İrade Denetimi' başlığıyla benzeşen toplam 4 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Fedakarlık Mucizesi Kasım 2010
◊ Sen, Ben ve Egom.. Mayıs 2012
◊ Nisan ve İnsan.. Nisan 2012
◊ ‘um ki Yıkılmayasın’ Aralık 2011
◊ Beni Bul Anne!!! Aralık 2011
◊ Önce İnsanız.. Eylül 2011
◊ Kaybettiklerimiz.. Ağustos 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:01
Top