2007'den Bugüne 83,581 Tavsiye, 26,252 Uzman ve 18,644 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Büyük Buluşmaya Hazırız!- Star Gazetesi
YAZI #141 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ekim 2008
Star Gazetesi Röportaj

Halime Sürek Kahveci
Haziran 2008
Star Gazetesi


BÜYÜK BULUŞMAYA HAZIRIZ!

Bu yazıyı yazarken 38 hafta 3 günlük hamileyim (Hesaplamayı www.gebelik.org sitesindeki hesaplayıcılarla yaptım) ve umuyorum ki, basıldığı gün ben kızımı çoktan kucağıma almış olacağım. Çok heyecanlıyım, bir yandan da aklına geldiğinde elini karnıma koyup “Ben kardeşimi çok seviyorum anne” diyen oğlumun tepkisini merak ediyorum. Hamile olduğumu öğrendiğimden itibaren Kerem’i de bu sürecin içine kattım. Doktor kontrollerine hep birlikte gittik, ona kardeşini anlattım. Banyo yapmayı seviyor ya bizimkisi, “Kardeşine banyo yaptırırken sen de bana yardım eder misin?” diye sorduğumda “Tabii ki ederim anne” deyişini unutamam mesela. Geçen haftaki kontrolümde Sibel Hanım ile birlikte sezaryen için tarih belirledik. (Kerem de sezaryenle doğmuştu.) Çantam hazır, Kerem’in odasında yaptığımız kimi değişikliklerle bebek odası da hazır. Biz de hazırız. Ama yine de aklımda bir sürü soru var. Bebeğimin ve oğlumun ilk karşılaşması nasıl olmalı? Kerem’in kendini kötü ya da ikinci planda hissetmemesi için neler yapmalıyım? Önümüzdeki günlerde özellikle nelere dikkat etmeliyim? Liste böyle uzayıp gidiyor. Aslında birçok annenin zihnini kurcalayan sorular bunlar. Bir arkadaşım, “Büyük kızım kardeşini ilk kez gördüğünde ben bebeği emziriyordum ve yüzü kağıt gibi bembeyaz kesilmişti” deyince bu ilk karşılaşmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha çıktı ortaya.


Ben de sorularımı B&B Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden pedagog Sevil Yavuz’a yönelttim. Yavuz’un iki kardeşin ilk karşılaşmasına ilişkin önerisi şöyle:
“Büyük çocuğun doğum anında babasıyla hastaneye gitmesinde bir sakınca yoktur ama akrabalarınız arkadaşlarınız sizi ziyarete geldiğinde sürekli bebek konuşulacak ve ilgi bebekte olacaktır. Bu da çocuğun kendini kötü hissetmesine yol açar. Arkadaş ve akrabalarınızın konuşmalarını kontrol edemezsiniz. ‘Artık sen eskidin, yeni bebek geldi’ gibi düşüncesizce sarf edilen bir söz, sizin tüm çabanızı alt üst edebilir. Bu nedenle hastaneye geldiğinde oğlunuz odayken kimseyi kabul etmeyin. Odada sadece anne, baba, çocuk ve yeni kardeş kalsın. O anda bebek kimsenin kucağında olmasın, kendi yatağında yatsın. Çocuk ise anne ya da babanın kucağında olsun. Çocuk bebekle ilgili soru sormadıkça bebeği görmezlikten gelin. Önce çocuk bebeğin varlığına alışmalı. Onunla aynı oda olmak yeterince zorken, bir de sizin bebeği kabullenmesi için çabalamanız ve onun hakkında konuşmanız durumu zorlaştırır. Bebeği gördükten sonra çocuk hastanede fazla kalmamalı. Babası ya da oyun ablasıyla sevdiği yerlere gitmesi, oyun oynaması onu rahatlatabilir. Akşam anne eve dönemiyorsa bu uygun dille açıklanmalı.”Gösterilmesi gereken özen hastane ile sınırlı değil. Yavuz, “Anne eve dönünce gelen ziyaretçilerin bebeği fark ettirmeden görmesi ve sevmesi gerekir. Sanki bebeği görmeye değil, çocuğu görmeye gelmiş gibi bir hava estirilmeli” diyor. Büyük çocuğa kendini iyi hissettirecek yöntemlerden biri de hediyeler. Pedagog Yavuz’un bu konudaki önerisi de şu: “Siz, çevrenizdeki kişiler, ‘Tebrik ederim seni bir kardeşin olmuş. Herkes kardeş sahibi olmak ister, sen çok güzel bir hediyeyi hak ettin kardeşin olduğu için’ gibi sözlerle çocuğunuza hediye verebilirsiniz. Bu yeni kardeşin gelişinin çok güzel bir şey olduğu mesajını verir.” Bizim zaten bir listemiz var kardeşinin Kerem’e getireceği hediyelerle ilgili. Listenin en başında da kocaman bir araba yer alıyor...


Yavuz’un üzerinde önemli durduğu bir nokta da Kerem ve bebek aynı odadayken ilginin kesinlikle oğlumda olması gerektiği yönünde: “Akrabalarınız sizi tebrik etmeye gelince bebeği onun yanında sevmesin, o odadayken oranın kahramanı bebek değil, çocuk olsun. Odadan çıkınca bebeğe sevginizi gösterebilirisiniz. En az üç hafta böyle dikkatli davranmalısınız.”

İstiyorum ki, önümüzdeki hafta bebeğimizle ilk karşılaşmamızı, kızımı ilk kez gördüğümde neler hissettiğimi, mutluluğumuzu, Kerem’in ne kadar şaşırdığını, Hakan’ın nasıl sürekli gülümsediğini, annemin, babamın, kardeşlerimin duygularını, kızımıza hangi ismi koyduğumuzu, sezaryenin genel mi, yoksa lokal anestezi ile mi yapıldığını, ilk günlerdeki acemiliklerimi anlatayım size büyük bir keyifle... Şimdilik hoşçakalın...

KUTU... KUTU... KUTU...

Her şeyi organik olsun diyenlere!

Organik ürün konusu sadece besinlerle sınırlı değil. Özellikle çocuk bakımında önemi giderek artan bu ürünlerden birkaçına yer vereyim dedim. Bunlardan ilki Naturel Health & Beauty “Best Sun Lotion” ödülünü kazanan Organic Children SPF 25 çocuk güneş losyonu. Altı ayın üzerindeki bebekler ve çocuklar için suya dayanıklı ve yüksek koruma derecesine sahip. UVA ve UVB ışınlarına karşı doğal tarçın ve alpyıldızı özütü ile doğal koruma sağlayan bu güneş losyonu, lavanta ile cildi rahatlatıyor. Fiyatı 56 YTL. Banyo bebekler için en büyük keyiflerden biri. İngiltere’nin organik bebek ve çocuk ürünlerindeki dünya lideri markası Organic Babies; saç ve vücut şampuanı, yatıştırıcı kremi ve duştan sonra çok etkili olan pişik kreminden oluşan banyo seti ile bebeğiniz için her gün güvenle kullanabileceğiniz aradığınız doğallığı sunuyor. Yine Organic Babies tarafından üretilen Soothe&Calm bebek pişik kremi, kızarıp şişmiş deriyi ve pişiği iyileştiriyor, çocuk bezinden kaynaklanan kırmızılıkları rahatlatıyor ve bebeğinizin neme karşı hassas cildini koruyor. Fiyatı, 29.55 YTL. Bebeğiniz ve kendiniz için birçok organik ürünü www.dogaevi.com adresinde bulabilirsiniz.


Halime Sürek Kahveci
Haziran 2008
Star Gazetesi
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Küçük Evler Büyük Beklentiler Psk.Dnş.Hasan Ali GÖNCÜ
► Büyük Kardeş / Çocuk Olmak Psk.Serap DUYGULU
► YENİModern Çağın En Büyük Günahı;rutin Psk.Dnş.Ümran ÖRKÜN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,644 uzman makalesi arasında 'Büyük Buluşmaya Hazırız!- Star Gazetesi' başlığıyla benzeşen toplam 19 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:20
Top