TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!HİDROSEL (SU FITIĞI)

Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI) Fotoğraf
Op.Dr.Emel OĞUZ (AVCUOĞULLARI)
Ankara
Doktor "Çocuk Cerrahisi"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 6 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
HİDROSEL (SU FITIĞI)

Testisi içine alan sıvı dolu skrotal şişlik mevcuttur.
Hamileliğin 7. ayına kadar erkek bebekte testisler (yumurtalar) karın içindedir, 7. aydan 9. aya kadar her iki kasıkta bulunan kasık kanalından geçerek skrotuma yani torbalara inerler. Bu iniş sonrası kanal kapanmaktadır, eğer testis çevresine sıvı hapsolur ise hidrosel oluşur. Eğer kanalda çok ince bir açıklık kalmışsa sıvı geçişi devam eder, özellikle ağlama, ıkınma ve öksürme ile testis çevresindeki sıvı artar ve dolayısı ile torbada şişlik artar bu duruma ise Kominike (Bağlantılı) Hidrosel denir.
Doğumda muayene ile tanı konur.
Hidrosel adını verdiğimiz su fıtıklarında özel bazı durumlar dışında ameliyat için 1 yaşa kadar beklenebilir, 1 yaşa kadar hidrosel tanısı alan bebek 3 ayda bir muayene ile takip edilir. Çünkü Hidroseli olan hastalar potansiyel bir fıtık riski taşıdıkları için ailenin, bebeğin beraberinde kasık şişliği olup olmadığını gözlemlemesi ve muayene bulguları önemlidir. Takip sırasında eşlik eden kasık fıtığı bulgusu mevcut ise hasta 1 yaş beklenmeksizin opere edilir, fıtık onarımı ve hidroselektomi yapılır.

Uzmanın Sayfasına Dönün
Uzmana Eposta Gönderin

Yazarından izin alınmadan başka platformlarda yayınlanmamalıdır.

Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.

06:47
Top