2007'den Bugüne 84,172 Tavsiye, 26,367 Uzman ve 18,814 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuğunuzu 4+4+4 Eğitim Sistemine Hazırlayın!
YAZI #1474 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ağustos 2012
Yaz tatilinde çocuğunuzu 4+4+4 eğitim sistemine hazırlayın!

Sevgili Anne Babalar,

2012-2013 eğitim yılında 4+4+4 eğitim sistemine geçilecek ve artık çocuklar erken yaşta okula başlamak zorunda kalacaklar. Yeni eğitim sisteminde 60-66 aylık çocuklar veli izni ile 66-72 aylık çocuklar ise zorunlu olarak ilkokula başlayacaklar.

Gelişimleri farklı olan çocuklar aynı sınıfta eğitim alacak!

Gelişimsel olarak 66 ayı bir kenara bırakalım bazı çocuklar 72 aylıkken bile duygusal ve psikolojik olarak okul olgunluğuna erişemediği düşünüldüğünde velinin isteğine bağlı olarak 60-66 aylık çocukların ilkokula başlaması birçok problemi de beraberinde getirecektir.

Çocuklar arasında 1 ay bile gelişimsel olarak fark yaratırken bu uygulama ile 6 -12 ay yaş farkı olan çocuklar aynı sınıfı paylaşmak zorunda kalacak. Bu durumda çocuklar arasında gelişimsel olarak büyük farklar oluşacak ve bundan en çok zarar gören gelişimi sınıftaki diğer arkadaşlarına göre daha geride olan çocuklar olacak.

Çocuğunuzun okula duygusal olarak hazır olması, akademik olarak hazır olmasından daha önemlidir!

Çocukların sağlıklı gelişimi ve okul başarısı için akademik olgunluktan çok duygusal ve psikolojik olgunluk çok önemlidir.

Her çocuğun duygusal sosyal gelişimi farklılık gösterir. Bunun nedeni başta anne baba tutumları olmak üzere çocuğa sunulan çevresel faktörlerdir. Anne baba çocuğun gelişimine destek olacak şekilde mi yaklaştı, çocuk okul öncesi eğitim aldı mı, çocuğun sosyal çevresi ve arkadaşlarıyla iletişimi nasıldı? gibi soruların cevapları çocuğun okula hazır olup olmaması konusunda ip uçları verecektir.

Çocuğunuzun duygusal olarak hazır olmadan okula başlaması çeşitli problemler neden olabilir!

Eğer çocuğunuz size çok bağımlıysa ve sosyal becerileri yeterince gelişmemiş ise arkadaşlarına ve okul programına uyum sağlamakta zorlanacaktır.Okulda yaşanan problemler artıkça çocuğunuzda okul fobisi oluşabilir, öz güveni azalabilir ve davranış problemleri artabilir. Çocuğunuzun psikolojik olarak yıpranması algı ve konsantrasyon problemlerinin yaşamasına neden olabilir ve okul performansını düşürebilir.
Bu nedenle ilkokula başlayacak çocuğunuzun akademik olarak hazır olmasından çok duygusal ve psikolojik olarak okula hazır olmasını önemseyin!

Çoçuğunuz duygusal olarak okula hazır değilde profesyonel destek alın!

Eğer çocuğunuzun duygusal olarak çok hassas olduğunu, size bağımlı olduğunu ve sosyal becerilerinin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden çocuğunuzun sosyal ve duygusal gelişimini hızlandırmak ve bu alandaki gelişimsel eksiklerini tamamlamak için bir pedagogdan profesyonel destek alın. Uzman bir pedagog çocuğunuzun gelişimini hızlandıracak ve okul olgunluğu için bir programı geliştirecektir.

Bu yaz tatilini çocuğunuzun ilkokula kendine güvenerek başlaması için değerlendirin!

Bu yaz tatili ise çocuğunuzun duygusal ve psikolojik gelişimini hızlandırmak, öz güveni geliştirmek, çocuğunuzla olan iletişiminizi arttırmak için büyük bir fırsattır.

Profesyonel destek almak için çocuğunuzun okula hazır olmadan başlayıp problemler yaşamasını beklemeyin! Okullar açılmadan bu yaz tatilini çocuğunuzun gelişimine destek olmak ve yaşanacak problemlerin önüne geçmek için değerlendirin.Çocuğunuza kendine güvenerek okula başlaması için fırsat verin.

Bu yazı çocuğunuzu okula hazırlamak için değerlendirmeniz dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Öğretim Görevlisi, Çocuk, Ergen ve Aile Psikolojisi Uzmanı,
Aile ve Çift Terapisti, PSD Play Terapist

Parenting Skills & Counseling Center
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Çocuğunuzu İlkokula Hazırlayın Psk.Ebru ZORLUTUNA
► Eşinizi Doğuma Hazırlayın Psk.Serap DUYGULU
► Eşinizi Doğuma Hazırlayın Psk.Serap DUYGULU
► Çocuğunuzu Anaokuluna Yazdırırken Psk.Seval ERYILANCI
► Çocuğunuzu Kendinize Güvenli Bağlayın Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,814 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzu 4+4+4 Eğitim Sistemine Hazırlayın!' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:00
Top