2007'den Bugüne 85,976 Tavsiye, 26,772 Uzman ve 19,104 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Yaz Rehavetinin Ders Başarısına Etkileri
YAZI #1527 © Yazan Psk.Dnş.Adem ŞAT | Yayın Ekim 2012
Uzun ve bol karlı bir kışın ardından herkesin özlemle beklediği bahar geldi çattı. Herkes çok mutlu. Sınavlara hazırlanan Öğrenciler, Aileleri ve Öğretmenleri hariç. Çünkü yıllardır gece gündüz demeden çalışan SBS ve LYS öğrencilerinin gireceği sınavlara artık sayılı günler kaldı.

Araştırmalar gösteriyor ki bahar aylarında havadaki negatif yüklü iyonların artması insan metabolizmasında değişiklikler meydana getiriyor. Bu değişiklikler öğrencilerde halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, aşırı uyku isteği gibi olumsuzluklar oluşturuyor.

Bununla birlikte Sıcak hava ve güneşli günler öğrencinin kapalı mekânlardan uzaklaşma isteğini artıyor. Öğrenciler odalarına kapanıp ders çalışmak, okula ve dershaneye gitmek yerine arkadaşlarıyla birlikte dolaşmayı tercih ediyorlar.

Bu durum öğrencilerdeki ders çalışma şevkini kırıyor ve maalesef arzulanan başarıyı düşürüyor.

Bahar rehavetinden kurtulmak için şunları yapabilirsiniz:

1) ) Verimli bir çalışma için ulaşmak istediğiniz hedefin çekim gücünü kullanın. Başarının olabilmesi, mutlak amacın belirlenmesiyle mümkündür. Bu amaç, sizin itici gücünüz olacaktır.

2) Çalışma şevkiniz kırıldığın da Sınav sonuçlarının açıklandığı ve başarılı olduğunuzu hedefinize ulaştığınızı hayal edin.

3) Bireysel olarak ders çalışmaktan ziyade okulunuzun ya da dershanenizin düzenleyeceği gurup çalışmalarına katılın. Çünkü sınavlara kısa zaman kala tek başına ders çalışmak stresi artıracaktır. Bu durum bir çok öğrencinin pes etmesine sebebiyet verecektir.

4) Bedenimiz bahar aylarında özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayısı tüketimini artırın.

5) Uyku düzeninize dikkat edin. Aynı saatlerde uyuyup uyanmaya çalışın.

6) Uzun süre ders çalışmanın vereceği rahatsızlıktan ve isteksizlikten kurtulmak için hareket edin, dinlenmek için ara sıra yürüyüş yapın.

7) Her sabah aynı saatte uyanıp sağlıklı bir kahvaltı yapın. Çünkü en güzel sabahlar kahvaltıyla başlar.

Girdiğiniz her denemeye gerçek sınava giriyormuş gibi girin. Sınav stresinizi azaltacaktır.

9) Girdiğiniz her deneme sınavında yapamadığınız soruları mutlaka öğretmenlerinize çözdürün ve çözemediğiniz soru hangi konudansa o konuya tekrar göz atın. Bu saatten sonra en sağlıklı tekrar bu olacaktır.

10) Anne Babalar sizlere de büyük görevler düşüyor. Bir sınav uğruna yıllardır emek verip büyüttüğünüz gözünüzün nuru çocuklarınla aranızı açmayın. Devamlı ders çalış, az kaldı gibi uyarıcı yaklaşımlardan uzak durun. Yapıcı konuşmalarla çocuklarınızı rahatlatın. Başarıda en büyük isteklendirme sevgidir. Çocuklarınızı sevgisiz bırakmayın.

Yıllardır sınavlar dur durak demeden devam ediyor. Her yıl binlerce öğrencide beni bu havalar mahvetti dedi ve demeye devam ediyor. Siz yıllardır çalışıp çabalayan, gecesini gündüzüne katan, her gece rüyalarında sorular çözen, Her sabah erkenden kalkıp sıcacık yatağını bırakıp okula giden, her hafta sonu geziye pikniğe gitmeyip dershaneye giden geleceğimizin mimarları, umut ışıklarımız az kaldı. Nolur az daha sabır. Güzel günler sizi bekliyor.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Adem ŞAT Fotoğraf
Psk.Dnş.Adem ŞAT
Kayseri
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi23 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Adem ŞAT'ın Makale ve Yazıları
► Okul Başarısına Giden Yol Psk.Dnş.İlksen GÜZELCİK
► Verimli Ders Çalışma Psk.M.Enes İMERT
► Nasıl Ders Çalışılır? Psk.Armağan ADANAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,104 uzman makalesi arasında 'Yaz Rehavetinin Ders Başarısına Etkileri' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Toplum (Polis) Trafik Kasım 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:03
Top