2007'den Bugüne 83,503 Tavsiye, 26,240 Uzman ve 18,618 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kahraman Palyaçolar-Danışmanlığını Yaptığım Çocuk Tiyatrosunu Kaçırmayın !
YAZI #154 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ekim 2008
Merhabalar,

Küresel ısınmayı konu alana bu oyunaçocuğunuzu götürmenizi öneririm.Danışmanlığını yaptığım bu oyunçocuğunuz için çok faydalı olacaktır.

Sevgilerle,
Sevil


KAHRAMAN PALYAÇOLAR

Karga Çocuk Tiyatrosu


Kahraman Palyaçolar, Küresel Isınma’ya karşı savaş açıyor! Belki de dünya bu büyük tehlikeden onların gizli planlarıyla kurtulacak…


Küresel ısınma… Günümüz dünyasının mutlu yarınlarını tehlikeye atan, insanoğlunun gelecekteki varlığını tehdit eden bir sorun. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, bu “kötü son”a nasıl büyük bir hızla yaklaştığımızı çarpıcı bir biçimde göstermekte. Bütün ülkelerin en azından “insan” özelinde birleşmesi ve bir an önce de ortak bir çözüm üretilerek üzerinde ciddiyetle durulması gerekiyor.

Bunun için atılacak ilk adımsa, toplumun her kesiminden her insanın bu konuda eğitilmesi… Bunda en az eğitim kurumları kadar, sanat kurumlarına da iş düşmekte. Ve elbette yaşamımızda en çok değer verdiğimiz varlıklarımız, çocuklarımızla işe başlamalı… Okullarda verilecek eğitimle birlikte, sanatsal etkinliklerle de bu konuya dikkat çekilmesi büyük bir önem taşımakta…

Tiyatronun “eğitici-öğretici” görevinin bilincinde olan Karga Çocuk Tiyatrosu, bundan dolayı “küresel ısınma” sorununu bu sezon sahneye taşıyor. “Kahraman Palyaçolar” adlı oyun ile, yarınlarımız olan çocuklarımızı, onların rengârenk düşlerine arkadaşlık ederek, bu konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.


Karga Yapım’dan Fidan ve Faruk Sofuoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği “Kahraman Palyaçolar”, 2008-2009 tiyatro sezonunda tüm çocukların izlemesi gereken eğitici bir oyun…


OYUNUN PEDAGOJİK YÖNLERİ

Oyunun amacı günümüzün en büyük sorunu olan ve artık tehlikeli boyutlara gelen küresel ısınmaya karşı duyarlılığı artırmak.


Günümüzün bir gerçeği olan bu tehlike karşı “ kulaklarımı tıkıyor, gözlerimizi kapatıyoruz; lükslerimizden ve şuanki yaşam tarzımızdan( alışkanlıklarımızdan) ödün vermiyoruz; çocuklarımıza kötü örnek oluyoruz ve onların kursel ısınmayı artıracak alışkanlıklar kazanmasına destek oluyoruz.


Çocuklarımız geleceğimiz felsefesinden yola çıkarak bu sorunu çözmek için çocuklarımızı yani yarının yetişkinlerini bilinçlendirerek; “birlikten kuvvet doğar” düşüncesiyle “ sadece ben duyarlı davransam ne olur ki?” kalıbını yıkmak hedefindeyiz.


Bu sadece bir oyun değil, eğlenceli bir ders aslında. Her hikayede, oyunda alınması gereken bir ders vardır. Fakat bu oyunda biz yetişkinler için bile sıkıcı olan, çocuklaırn dinlemesi-öğrenmesi-duyarlı davranması çok zor olan “ küresel ısınma, tehlikenin boyutları, neler yapılabilir?” konularını şarkılarla, danslarla, espirilerle, seyircilerle( çocuklarla) sorulara yönelterek, eğlenceli şekilde öğretirken; dostluk, işbirliği, sorumluluk” gibi temaları da (aynı zamanda) işlemektedir/öğretmektedir.Dekor, karakterler, karekterlerin isimleri, kostümleri, jest ve mimikleri, şarkkılar, ses efekleri, ışıklandırma, konunun akışı bir bütün olarak çocukların dikatini canlı tutarak ve onları dünyasına girerek, onları birer kahraman yapıyor. Çünkü küresel ısınmaya karşı savaşan her çocuk bir kahramandır.


(Bu oyun, çocukların sadece kendi yaptıkları hataların farkına carmasına değil, çevresindeki yetişkinlerin ve arkadaşlarının hatalarının da farkına varmasına, onları da bu konuda duyarlı davranması için bilgilendiremesini sağlar.)


Bu oyundan sonra çocuğunuz dünyayı kurtaran bir kahrama havasına girerek “ düşman Küresel Isınmaya karşı savaşmak için, “ Anne, ne yapıyorsun? Musluğu az aç ! Küresel Isınmayı güçlendirmek mi istiyorsun? “ ya da “ Baba, markete arabayla gitmeyelim, zaten yakın , hadi yürüyelim... yoksa küresel ısınma büyür ve dünyamızı/dünyayı ele geçirir” derse şaşırmayın.PEDAGOG

Sevil YAVUZKAHRAMAN PALYAÇOLAR

Oynayanlar: Aslı YILMAZ, Neslihan ÇAKINER, Tuğçe ERĞİŞİ ve Burak ÖNCÜ

Yazan: Gülen İpek ABALI Yöneten: Ali ERDOĞAN Oyun Müzikleri: Yücel ARZEN Dekor Tasarım: Eva İvanoviç

Işık: Yüksel AYMAZ Kostüm Tasarım: Cristina ANGEL Pedagojik Danışman: Sevil GÜMÜŞ

Oyun Tarihleri: 24 Ekim AKATLAR kültür merkezi Saat: 11.00 - 27 Ekim BAHÇELİEVLER kültür merkezi Saat: .11.00 ve 13.00


KASIM AYI’NDA HER CUMARTESİ VE PAZAR SAAT: 13.00 DA

KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİNDE


BİLET SATIŞLARI : www.biletix.com
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Baba (Kahraman) Olmak Psk.Kamil DEMİR
► Mutlu Çocuk mu Proje Çocuk mu? Psk.Yasemin TÜZEMEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,618 uzman makalesi arasında 'Kahraman Palyaçolar-Danışmanlığını Yaptığım Çocuk Tiyatrosunu Kaçırmayın !' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:50
Top