2007'den Bugüne 82,718 Tavsiye, 26,146 Uzman ve 18,356 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İzmir'de Psikolog Arıyorum...
YAZI #1546 © Yazan Dr.Psk.Murat SARISOY | Yayın Ekim 2012
Merhaba;
İzmir'de psikolog arıyorsunuz, çünkü İzmir'de ya da İzmir'e yakın illerden birinde yaşıyorsunuz. Bulunduğunu şehirde tecrübeli ve üst akademik düzeyde eğitim almış uzmanlaşmış bir psikolog yok bu yüzden en yakın büyük şehir İzmir'e yöneldiniz. Ya da İzmir'desiniz ve tecrübeli, nitelikli, işinin ehli bir psikolog arıyorsunuz ki insana yardım elini uzatan bir meslek grubu için bu özellikler sadece gerekli değil bence şart.

Psikologluk mesleğinin her şeyden önce bir hayatı tanıma ve kendini bulma mesleği olduğunu düşünüyorum.

Bu anlamda bu alanda çalışacak psikologların sadece mesleki ve kariyer anlamında değil her anlamda kendini geliştirmiş olmasının şart olduğunu düşünüyorum.

Bütün bu birikimin ise alınan bir kaç sertifika ya da yapılan bir iki kısa süreli stajla değil uzun süren akademik eğitim, tecrübe bileşimiyle sağlanacağını düşünüyorum.

Tüm bu mesleki niteliklerin göstergesinin ise bu alanda çalışan ya da çalıştığını iddia eden kişilerin öncelikle mezun oldukları üniversitelerden alınmış diplomaları olduğunu düşünüyorum.

Daha sonra ise toplum hayatına kattıkları, toplum ve ülke için yaptıkları başarılı ve örnek çalışmalar olduğunu düşünüyorum.

Ancak bu diplomaların özellikle doktora düzeyindeki diplomaların (ki doktora öyle kolay yapılmıyor ortalama olarak sadece bir doktora 5 ya da 6 yıl sürüyor) bazılarının alanda yapılmamış olduğuna şahit oluyorum. Bu alanda kendini doktor psikolog olarak tanıtan uzmanların bir kısmının doktora diplomalarının Türkiye'de onaylı üniversitelerin psikoloji ya da psikolojik danışmanlık bölümlerinden alınmadığını ya da tamamen konuyla alakasız bölümlerden alındığını görüyorum ama etik kuralları hiçe sayan bu kişiler inatla Dr. ünvanlarını kullanmaya devam ediyor. Düşünsenize iktisat ya da işletme bölümünden doktoralı bir psikologun Dr. ünvanı eğer ticari bir kurum değilseniz terapide ne işinize yarar.

Ben bunları ve bu tavrı hiç bir şekilde onaylamıyorum.

Çünkü ben işimi ve mesleki ahlakımı fazlasıyla ciddiye alıyorum.

Saygılarımla...
Psikolog Doktor Murat SARISOY
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat SARISOY Fotoğraf
Dr.Psk.Murat SARISOY
İzmir
Doktor Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi209 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Murat SARISOY'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,356 uzman makalesi arasında 'İzmir'de Psikolog Arıyorum...' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:59
Top