2007'den Bugüne 90,681 Tavsiye, 27,883 Uzman ve 19,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Uyku Bozuklukları
YAZI #1607 © Yazan Uzm.Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK | Yayın Ocak 2013
Çocuklarda oldukça yaygindir. Ancak her yasta görülebilir. Eriskinlerde genellikle ya bir psikiyatrik bozuklukla ya da organik-nörolojik bir hastalikla birlikte olabilir.. Uyurgezerlik sirasinda kisinin gözleri açiktir ancak bilinçli bir görme yoktur, kisinin yüzü donuktur, tek bir noktaya bakarak hareket eder, uyandirmak güç olur. Yatakta kalkip oturmak ve bu sirada konusmak seklinde olabilecegi gibi odadan çikmak, kalkarak dolasmak hatta mutfakta yemek yemek gibi davranislar olabilir. Tüm bunlar sirasinda kisi aslinda derin uykudadir. Ataklar sirasinda kisiler konusabilirler veya baskalarinin sorularini cevaplayabilirler Ancak kisilerin konusmalari genellikle anlasilmaz ve gerçek bir diyalog kurmak pek mümkün degildir ayrica bu sirada hastalar kendilerine ya da çevredekilere karsi siddet davranisi gösterebilirler. Tedavisi bir uzman tarafindan yürütülmelidir.


Yararlanilan kaynaklar:
Ruh Sag. Ve Bozukluklari Prof.dr.Orhan öztürk (H.Y.B)
Klinik Psikiyatri Kaplan & Sadock (Günes Kitabevi 2005)
PSIKIYATRI Temel Kitabi (H.B.Y 1998)
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ziya ÜNLÜTÜRK Fotoğraf
Uzm.Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
Eskişehir
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi68 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK'ün Makaleleri
► Uyku Bozuklukları Psk.Gonca RASLAYAN
► Çocuklarda Uyku Bozuklukları Psk.Dnş.Nevin BAKIRCI
► Çocuklarda Uyku Bozuklukları Pdg.Aykut AKOVA
► Çocuklarda Uyku Bozuklukları Psk.Çağla Tuğba SELVEROĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,777 uzman makalesi arasında 'Uyku Bozuklukları' başlığıyla benzeşen toplam 52 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Korku Temmuz 2015
► Sevilme Arzusu Mayıs 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:40
Top