2007'den Bugüne 80,110 Tavsiye, 25,571 Uzman ve 17,889 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Sabah Gazetesi ( Neslihan Tunç Röportajı )--Küçük Hayvanseverler İçin Eğlenceli Rehber
YAZI #1721 © Yazan Şenay YILMAZ | Yayın Mayıs 2013
Sabah gazetesi ( Neslihan Tunç Röportajı )--Küçük hayvanseverler için eğlenceli rehber
Evde hayvan beslemek, her çocuğu mutlu eder. Ancak çocuğunuz "Nasıl bakacağım?" diyorsa, onun imdadına yetişecek kitaplar çıktı. Kedi ve köpekler hakkında bilgiler veren kitaplar, eğlenceli bir ilk rehber niteliği de taşıyor
Hayvan sevgisi, bebeklikte, hatta anne karnında başlıyor. Şayet anne babanın hayvanlarla arası iyiyse, çocuk da gerçek bir hayvan dostu olabiliyor. Özellikle artık büyük şehirlerde birçok evde, evcil hayvanlar ailenin bireyi olmuş durumda. Onlar günümüz çocuklarının en yakın dostları... Peki, ama çocuklar, dostlarının bakımıyla ilgili ne kadar bilgiye sahip? Ya da hayvanın bakımıyla ilgili ne kadar sorumluluk alıyorlar?
ÇOCUK GELİŞİMİ İÇİN DE ÖNEMLİ
Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, hayvan sevgisinin çocuk gelişiminde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve çocuğa sorumluluk verilmesi gerektiğini belirtiyor: "Çocuklarda hayvan sevgisi sadece oyun oynamaktan ibaret olmamalı. Bu gerçek bir sevgi olmaz. Bu sevgiyi etkin kılmak gerekiyor. Pek çok aile çocuğa 'Yapamaz,' diye sorumluluk vermiyor. Bu doğru bir davranış değil. Oysa bir hayvanın sorumluluğunu üstlenmek, çocuğun sosyal becerilerini, empati yeteneğini ve kendine güvenini geliştirmek için çok iyi bir fırsat. Önemli olan çocuğun hayvanın yaşamsal ihtiyaçlarını görmesi, bilmesi ve onun ihtiyaçlarını anlayarak karşılamaya çalışmasıdır. Bu çocuğun duygusal zekasına büyük katkılar sağlıyor." Şenay Yılmaz, çocukların beş yaşından itibaren hayvanın bakımı konusunda sorumluluk alabilecekleri görüşünde: "Yemeğini yedirme, gezdirme, banyosunu yaptırma gibi basit ihtiyaçlarını üstlenebilir. Ama bunların aşama aşama verilmesi lazım. Bir anda hepsini yapmasını beklerseniz, çocuk sıkılabilir. Sekiz dokuz yaşındaki bir çocuk ise o hayvanla ilgili tüm sorumluluğu alabilir."
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şenay YILMAZ
İstanbul
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Şenay YILMAZ'ın Makale ve Yazıları
► Sabah Karmaşası Psk.Dnş.Onur AKKOCA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,889 uzman makalesi arasında 'Sabah Gazetesi ( Neslihan Tunç Röportajı )--Küçük Hayvanseverler İçin Eğlenceli Rehber' başlığıyla benzeşen toplam 26 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yeni Nesil Okulları Mayıs 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:48
Top