2007'den Bugüne 85,950 Tavsiye, 26,763 Uzman ve 19,100 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Rüyalar ve Renkler
YAZI #1989 © Yazan Psk.Süleyman ÇOKAY | Yayın Ocak 2014
İnsanın en temel karakteristik niteliklerinden birisi olan rüya fenomeni, tarihin başlangıcından beri insanda merak uyandırmış; günümüzde bile gizem ve büyüsünü korumaya devam etmektedir. Bilinen hemen tüm medeniyet ve dinlerde rüya ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşmak mümkündür. Rüya sadece tecrübe edilen bir olay olmaktan ziyade insanların hayatlarına çoğu zaman yön veren bir fonksiyona sahiptir. Bu fonksiyonu nedeniyle kimi rüyalara kutsallık atfedilmiştir. Kimi rüyalar, tarihsel olayların yaşanmasında büyük rol oynamıştır.Freud rüyayı, “Açık olarak uyku sırasındaki zihinsel yaşamdır, uyanıklık zihinsel yaşamına bazı benzerlikleri olan ama öte yandan ondan büyük farklarla ayrılan bir şey” şeklinde tanımlamaktadır.Rüyaların yorumlanmasında birinci derecede rol oynayan unsurlar renklerdir. Dr. Thribbs’e göre:

“Kırmızı; ruhsal çöküntüyü, felci, organik ataleti belirtmektedir. Mavi; asabi bir hali, migreni, organlardaki hararet artışını, düzensiz uykuları Menekşe rengi; derin düşünce, asli sebeplerin tahlili, sır bulma zevkine uygun gelen bir renktir ve bu renkteki rüyalar sinirsel yorgunlukla ilgili olarak meydana gelmektedir. Sarı ve turuncu renkler; bronşit, kabızlık ve müzmin romatizmalı kimselerin rüyasal renkleri olmaktadır. Çividi renkler; görünen rüyalarda ise mide hastalıkları belirmiş olmaktadır.”Rüyaların yorumlanmasında renklerin anlamları ise şu şekilde değerlendirilmektedir:

Siyah: “Ölüm, intikam, mutsuzluk, gece, pasiflik, alıcılık ve annelik.” “Endişe, korku, geleceği görememe.” “Bilgi ve hakimiyeti ifade etmektedir. Matem, felaket, ters olayları sembolize ettiği gibi parlak ve gümüşi siyahlar; asil, yüksek ve derin düşüncelerin ortaya çıktığı ruh hallerini de temsil etmektedir.”

Beyaz: “Arınma, değişme, ferahlık, saflık.” “Mutlak ve ilahi olanın yansıması olarak kabul edilir. Beyaz renk seçkinlerin zafer elbisesidir. Bütün dinlerde beyaz elbise din büyüklerinin giysisi olmuştur. Bu renk temelde; bakirliği(özellikle ruhsal bekareti), sağlığı, adaleti ve zaferi işaret etmektedir. Kötü anlamda da sefaleti ve sıkıntıyı, verimsizliği ve soğukluğu sembolize etmektedir.”Menekşe, Mor: “Yumuşaklık, mutluluk, feragat, fedakarlık.” “Gelişme, ruhsal büyüme, Tanrı ile bütünleşme, içindeki bilgeliği harekete geçirme.”

Gri: “Korku, sıkıntı, heyecan, karamsarlık, belirsizlik.”.Koyu Mavi (Lacivert): “Derin sezgi gücü ve anlayışın ifadesidir.” mavi: “Temizlik, mutluluk, sağlık, maddi bolluk, doğruluk, kendini ifade ve kendine güven.” “Samimiyet, sadakat, dürüstlük, dostluk ve barışın işaretçisidir. Mavi renk, günlük yaşamda insana huzur vermekte ve zihnin düzenli çalışmasını kolaylaştırıcı etkilere sahip olmaktadır.Altın Sarısı: “Bilinci, bilgeliği ve gerçeği simgeler. Aynı zamanda erkeklik

sembolüdür.”Yeşil: “Samimiyet, neşe, nüfuz edicilik, bilgelik, gizli ilham. Ayrıca kıskançlık anlamına da gelir.” “İlham, fiillerle yeniden üreme, doğuş ve yaratıcılık rengi olarak bilinir. İlahiyat alanında yeşil, ümidi ve iyiliği belirtir. Aile ilişkilerinde mutluluğu, huzuru ve aşkı dile getirir. Kötü anlamda da öfke, manevi çökme, delilik ve karamsarlık olaylarını sembolize eder.”Turuncu: “Mutlu bir aşk, kişisel hareket kudreti, araştırmacı, yenilik peşinde, sosyal ilişkiler ve önemsiz konular.”Kırmızı: “İhtiras, kızgınlık, faaliyet, şiddet.” “Ruh ateşinin sembolüdür. Bu renk; merhamet, hayırseverlik, canlılık, öfkeyi sembolize ettiği gibi kin, gazap, acımasızlık ve katliamı da ifade etmektedir.”Pembe. “Duygusallık, hassasiyet, sevgi.” (Elçi, 2008: 104).

Sarı: “Açık ve entelektüel düşünme gereğini temsil eder. Mesaj; kalbinle değil, aklınla düşündür. Olumsuz açıdan korkaklığı simgeler.”“Güneşin rengidir. Sarı renk, üstün dünya anlayışı içinde ilahi ilhamlarla aydınlanmış dünyasal zekayı ifade etmektedir. Dinsel alanda ise imandır. Günlük yaşamda gönül zenginliğini, ilhamları, bilgeliği, iyi öğütleri sembolize eder. Kötülük anlamında, amacı ve ilkesi fesatlık olan bencilliği ortaya koyar. Soluk sarı renk ise aldatma ve aldanma ile ihaneti gösterir.”Kahverengi: “Toprağın rengi olması sebebiyle duyuları ifade eder. Bazen de ayrılma ve dağılmayı simgeler.”Turkuaz: “Boyut atlama ve en yüksek nokta.”

Bütün rüyalar ruh sağlığını ve bütünlüğünü oluşturmak için gelir. Hiçbir rüya zaten bilinenleri kişiye göstermek için gelmez, içeriğinde hep yeni mesajlar vardır. Bunun anlamını sadece rüyayı gören kişi yakalayabilir.Rüyalarımızı başkalarına anlatırken asıl çözümleyicinin kendimiz olduğunu unutmamak gerekir.


YORUMLAR
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Süleyman ÇOKAY Fotoğraf
Psk.Süleyman ÇOKAY
Aydın (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi5 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Süleyman ÇOKAY'ın Makaleleri
► Renkler ve Şirketler Psk.Dnş.İdem TONOZ
► Renkler ve Kişiliğimiz Psk.Ayben ERTEM
► Uyku ve Rüyalar Psk.Tuğba DEMİRÖZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,100 uzman makalesi arasında 'Rüyalar ve Renkler' başlığıyla benzeşen toplam 7 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sosyal Fobi ve Atılganlık Ağustos 2015
► Liderlik Ekim 2013
► Kavram Haritaları Haziran 2013
► Beyin Temelli Öğrenme Şubat 2013
► Örgütsel Stres Şubat 2013
► Kelebek Etkisi Şubat 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:06
Top