2007'den Bugüne 92,543 Tavsiye, 28,255 Uzman ve 20,012 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bırakın Kararlarını Kendi Alsın---------Hürriyet Aile -----
YAZI #2048 © Yazan Öznur SİMAV | Yayın Nisan 2014
Ana Sayfa/Çocuk/Çocuk Psikolojisi/Bırakın kararlarını kendi alsın BIRAKIN KARARLARINI KENDİ ALSIN ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ VE UYUM BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ…
11.04.2014
yorum yaz Öznur SimavÇocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagogyazarın tüm makaleleri >
Çocuklar, bebeklikten itibaren farklı davranış şekilleriyle ailelerini şaşırtabilirler. Çocuğunuza gösterdiğiniz davranışla ondan aldığınız geri dönüş her zaman uyumlu olmayabilir. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog Öznur Simav Durusoy, çocuklar davranış bozukluklarının nedenlerini ve ailelerin dikkat etmesi gereken noktalarını anlattı.

Uyum konusunda çocuğumuz her zaman başarı gösterememekte ya da başarı göstermek istememektedir. Uyum konusunda öncelikle çocuğun kendisi ile barışık olması, çevre ile de olumlu ilişkiler kurabileceği beklentimizi yükseltmektedir.

Çocuklarda davranış bozukluğuna neden olan durumlar içinde aile tutumları birinci sırada yer almaktadır. Bazen, danışmanlık almak için getirilen çocuklarda sebebin aile olduğu çok net şekilde anlaşılabiliyor. Aile yanlışının farkında değil ya da aile o kadar alışmış ki kendi tutumlarına; kabul etmek istemiyor. Yanlış, mutlaka çocukta olmalı. Ancak biliyoruz ki çocuk, ailenin davranışlarından dolayı uyumsuzluk yaşıyor ya da davranış bozukluğu gösteriyor. Burada anne- babanın kompleksleri olduğu sonucuna varılabiliyor. Psikolojik problem yaşayan anne veya baba, aile içindeki iletişimi olumsuz etkilemektedir. Kendi yaşamadıklarını, yaşayamadıklarını çocuklarında görmek istemeleri, onların ayrı bir birey olduklarını göz ardı etmeleri ve bunda ısrarlı olmaları çözümü güçleştiriyor.

Çocuğunuzun her istediğini yapıyorsanız dikkat!

Çoğu zaman çocuklarını sınırlandıramayan ailelerin çocuklarında davranış bozukluğu yaşayabiliyor. Çocuk, tüm isteklerinde hiç bir zorluk yaşamamış ve her istediği anında, sorgulanmadan, üzerinde düşünülmeden yapılmış ise farklı ortamlarda da bu beklenti içinde oluyor. Kendi ailesinde yaşanan durumu genelliyor ve hep böyle olması gerektiğini düşünüyor, engellerle karşılaşmak istemiyor.

Çocuklarına inisiyatif bırakmayan, çocuğunu yönergeleriyle yaşatmak isteyen ailelerde de çocuk toplum içine girdiğinde sorun yaşamak olası. Kendi kararlarını alamama ve duruma göre nasıl pozisyon alması gerektiğini bilememe durumlarında çocuk uyum sorunu yaşayacaktır.

Çocuğun yaşına, gelişim düzeyine göre seçenekler sunabilme ve kararında sınırlandırmalar uygun olacaktır. Bu konuda pedagoglar sizlere yardımcı olabilir. Ailenin maddi olanaklarını sistemli bir şekilde kullanabilmek de önemlidir. Aile ekonomisini sonuna kadar çocuk için kullanmak ne kadar yanlışsa çocuğa çok kısıtlayıcı bir bütçe sunmak da o kadar yanlıştır.

Çocuğunuzu dinleyin

Çocukları dinlemek çok önemlidir, gerçek ve usulüne uygun dinleme şartları oluşturulmalıdır. Kafamızda pek çok şey düşünürken, laf olsun diye bir dinleme son derece etkisizdir ve çocuğa “senin söylediklerinin aslında benim için önemi yok” mesajı vermektedir. Kendisinin önemi olmadığı mesajını alan çocuk için her gün eve gelirken bir şey almanızın da bir faydası olmayacaktır.

İletişim, alışveriş şeklinde olmalıdır. Bazen aileler, çocuklarına konuşma fırsatı vermeden hep kendileri konuşur. Bu da kendi isteklerini ve yönlendirmelerini dikte ettirmek anlama gelmektedir. Hep bu duruma maruz kalan çocuklar, kendilerine göre savunma mekanizması geliştirmekte ve duygularını davranış bozukluğu şeklinde ifade etmektedirler.

Farklı ortamları yaşamayan, özellikle sosyo-ekonomik anlamda yaşantısı olmayan çocuklar uyum sorunu yaşamaktadırlar. Günlük yaşamın plansız olması da uyum ve davranış bozukluğu yaşanma nedenlerinden bir tanesidir.

Zamanında önlem alınmayan çocuklarda uyum ve davranış bozuklukları çeşitlenmekte ve çözümü güçleşmektedir. Aileye çocuğu anlama becerileri kazandırmak bu açıdan çok önemlidir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Öznur SİMAV Fotoğraf
Öznur SİMAV
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi64 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Öznur SİMAV'ın Makaleleri
► Kendi Bedeninde Yabancı Olmak Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
► Kendi Başarı Hikayenizi Yazın Psk.Mehmet Enver BAYATLI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,012 uzman makalesi arasında 'Bırakın Kararlarını Kendi Alsın---------Hürriyet Aile -----' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:17
Top