2007'den Bugüne 92,558 Tavsiye, 28,255 Uzman ve 20,012 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Pedodonti(Çocuk Diş Hekimliği)
YAZI #2184 © Yazan Dt.Songül MİRZAOĞLU | Yayın Eylül 2014
PEDODONTİ(Çocuk Diş Hekimliği)
Süt dişleri yetişkinlerinkinden farklı yapıya sahiptirler. Tedavileri de bu özelliklerine göre yapılır.

Süt dişleri ne zaman çıkar?

İlk süt dişleri genellikle altı aylıkken çıkmaya başlarlar.Geç çıkmasının herhangi bir sakıncası yoktur,bazen gelişimsel olarak çıkma zamanı farklılık gösterebilir.

Bebeğimi diş hekimine getirmeli miyim?Evet.

Erken diş tedavisi mine yapısını kuvvetlendirmede ve diş çürüklerini durdurmada yardımcı olur.

Süt dişleri dökülene kadar ağızda önemli bir görev taşır.Çocuğunuzun son dişi genellikle 11-13 yaşlarına kadar dökülmez. Eğer daha erken kaybedilirlerse (çürük ve abse sebebiyle) ileride dişlerin hizalanmasında sorunlara yol açabilirler.İLK RANDEVU:
Anne babanın Diş Hekimi randevusuna gelirken çocuğunda birlikte gelmesi ve kısmende olsa yapılan tedavileri izlemesi onda güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Çocuklarda koruyucu diş hekimliği tedavileri ilerleyen yaşlarında çürük oluşmasını önlemeye yönelik tedavilerdir. Çocuğunuz ile randevunuzdan 1-2 gün önce diş hekimliği konusunda oyunlar oynamanız onun endişelerini yenmesine yardımcı olur. Onun yanında iken, kendi endişe ve korkularını zdan başkalarına bahsetmeniz, çocuğunuza da benzer korkuları aşılayacaktır.


Bebeklerde Diş Temizliği
Ağız bakımı doğumla başlamalıdır. Bebeğinizin dişleri daha ağzına çıkmadan her emzirmeden sonra nemli gazlı bir bezle damak yüzeyleri silinerek bebeğinizin ağız bakımını yapabilirsiniz.Çürük oluşturan bakteri plağını, bir fırça yardımıyla diş ve dişetleri üzerinden uzaklaştırabilirsiniz. Küçük başlı, yumuşak kılları olan, bebekler için özel tasarlanmış bir fırça ile en az günde bir defa yatmadan önce bebeğinizin dişlerini temizlemelisiniz.

Çocuğu ağzında biberonla uykuda bırakmayın ve yatma zamanında biberonunda su dışında başka bir şey bulundurmayın.
Çocuğunuzun dişlerini fırçalamanın ve diş ipiyle temizlemenin doğru yöntemini hekiminizden öğrenin.

Çocuğunuzu diş ve dişeti kontrolü için düzenli olarak diş hekimine götürün. İlk diş hekimi ziyaretini çocuğunuzun 1. yaş gününe ayarlayabilirsiniz.

YER TUTUCU NEDİR ?

Herhangi bir nedenden dolayı erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için yapılan hareketli yada sabit apareylerdir.

Süt dişlerinin erken kaybedilmesi fonksiyon ve estetik sıkıntıların yanında bir takım gelişimsel sorunlara da neden olmaktadır.

Süt dişleri zamanından önce kaybedilirlerse daimi dişler rast gele bir biçimde sürecek ve çapraşıklıklar oluşacaktır. Bu nedenle periyodik kontroller ihmal edilmeden karışık dişlenme dönemindeki ilkokul çocuklarında gelişim ve çürük takibi çok sıkı tutulmalıdır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Songül MİRZAOĞLU'nun Makaleleri
► Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Dr.Dt. Mert Kafkas ŞAHİN
► Estetik Diş Hekimliği Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
► Radyasyon ve Diş Hekimliği Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
► Estetik Diş Hekimliği Dt.Şule ÜNAL
► Koruyucu Diş Hekimliği Dt.Medet BENLİ
► Estetik Diş Hekimliği Dr.Dt. Cenap ADAŞ
► Estetik Diş Hekimliği Dt.Kurtul Ali KAPTANOĞLU
► Diş Hekimliği ve Duygusal Zekâ Dt.Songül MİRZAOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,012 uzman makalesi arasında 'Pedodonti(Çocuk Diş Hekimliği)' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Dental İmplant Ağustos 2016
► Diş Beyazlatma Ağustos 2016
► Diş Tedavisi Eylül 2014
► İmplant Eylül 2014
► Oral Hijyen Motivasyonu Eylül 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:59
Top