2007'den Bugüne 86,871 Tavsiye, 26,961 Uzman ve 19,241 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Halsizliğin Nedeni Susuzluk Olabilir!
YAZI #2260 © Yazan Dyt.Cansu KOLUKIRIK | Yayın Ekim 2014
Su, insan yaşamı için en önemli ögelerin başında gelir. Ancak günlük hayatta en ihmal ettiğimiz maddelerden de biridir. Çoğu insan sadece susadığı zaman su ihtiyacını giderir. Fakat asıl ihtiyacımız olan suyu vücudumuza almış olmayız.
Suyu yeterince tüketmemenin ise birçok zararının olduğu araştırmalarla sabittir.
Vücut metabolizması, yeterli su bulunmadıkça fonksiyonlarını sürdüremez. Vücut sıvısının azalmasına dehidratasyon denir. Yaşanılan dehidratasyon ise hafızada bozulma, dikkat dağınıklığı ve halsizliğe neden olabilir. Gün boyu yaşadığınız halsizliğin ve dikkat dağınıklığın nedenleri arasında suyu yeterince tüketmemeniz yer alabilir. O yüzden gün içerisinde içtiğimiz su miktarını gözden geçirmeliyiz.
Vücudumuzun ortalama %60’ını oluşturan suyun başta metabolizmayı düzenlemek olmak üzere birçok yararı vardır.
İyi bir sindirim
Besinlerin sindirimi, bağırsaklardan emilimi ve hücrelere taşınması su ile gerçekleşir. Suyu yeterince tüketmediğiniz zaman kabızlık problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
Detoks
Vücudumuzda oluşan toksik maddelerden ancak yeterince su tüketerek arınabiliriz. Su, iyi bir detoks kaynağıdır.
Hızlı bir metabolizma
İhtiyacımız kadar su tüketmek metabolizmamızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu da vücuda aldığımız enerjinin daha hızlı yakılmasına neden olacaktır.
Tokluk hissi
Yemek yedikten sonra doymadığımızı hissediyorsak 1 bardak su içtiğimizde bu hissimiz ortadan kalkacaktır. Bu da daha az kalori almamıza neden olacaktır. Aynı şekilde yemek yemeden önce 1 bardak su tüketmek de daha az porsiyonlar tüketmemizi ve sofradan tok kalkmamızı sağlar.
Daha güzel bir cilt
Su tüketimiyle cildin nem dengesi arasında pozitif bir ilişki vardır. Yapılan araştırmalarda yeterince su tüketen insanların cildinin daha düzgün ve daha esnek olduğu gözlenmiştir.
Ne kadar su içmeliyiz?
Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Her insanın metabolizma hızına, harcadığı enerjiye, yaşına ve cinsiyetine göre su gereksinimi farklıdır. Bunun yanında sağlıklı bir yetişkinin günde ortalama 2.5-3 litre su içmesi önerilir. Yeterince su içip içmediğimizi idrar renginden anlayabiliriz. Açık sarıysa su tüketimimiz normal, koyu sarıysa bu daha fazla su içmemiz gerektiğine işarettir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cansu KOLUKIRIK Fotoğraf
Dyt.Cansu KOLUKIRIK
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Cansu KOLUKIRIK'ın Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,241 uzman makalesi arasında 'Halsizliğin Nedeni Susuzluk Olabilir!' başlığıyla benzeşen toplam 75 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Uyku ve Beslenme Kasım 2016
◊ Bir Mucize : Salep Şubat 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:03
Top