2007'den Bugüne 83,535 Tavsiye, 26,242 Uzman ve 18,624 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hiperaktif Cehalet- Santral Haber
YAZI #238 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Ocak 2009
Santral Haber'le Röportaj 23/11/08

http://www.santralhaber.com/haber/1115/


HİPERAKTİF CEHALETÜniversitede hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği konusunda eğitim almayan öğretmenler, mezun olduktan sonra da bu konuda herhangi bir eğitim almıyor. Diğer çocuklardan daha az zeki olmayan bu öğrenciler, sorunlarıyla başbaşa kalıyor.

Pedagog Sevil Yavuz, hiperakitivenin ne olduğunu bilmeyen öğretmenlerin öğrencileri "problem çocuk" olarak gördüğüne dikkat çekiyor.


Yaş ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat sorunlarıyla kendini gösteren psikiyatrik rahatsızlık “dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu” olarak isimlendiriliyor. Bu rahatsızlığı yaşayan çocuk, normal ya da normalin üstünde zekaya sahip olmasına rağmen okulda başarısızlıkla karşılaşabiliyor. Aşırı hareketli olduğu için sınıfta oturmakta, sırasını beklemekte zorlanıyor, dikkatleri dağınık olduğu için uzun süre çalışamıyor. Dahası, dağılan dikkatiyle arkadaşlarının dikkatini dağıtabiliyor ve bu nedenle öğretmen ya da veliler tarafından, diğer öğrencilerin eğitimine engel gibi algılanabiliyor.


“Öğretmenler bilgisiz”

Ankara’da yaşayan ve bu rahatsızlığa sahip ortaokul ikinci sınıfta okuyan bir çocuğu olan Serpil Dardağan, oğlu için hem psikolog, hem de psikiyatrdan destek almalarına rağmen öğretmenlerin duyarsızlığı ve bilgisizliğinden yakınıyor: “Çoğu bu hastalığın ne olduğunu bile bilmiyor. Bu çocukların toplam konsantrasyon süresi 10-12 dakika. Onlarla özel olarak ilgilenilmeli, örneğin en ön sıraya oturtulmalı. Açıkçası öğretmenler bu öğrencilerle uğraşmak istemiyor.”

İsmini vermek istemeyen İstanbullu bir veli “Çocuğumun öğretmenine bu rahatsızlığını anlatana kadar ne olduğunu bilmiyordu” diyerek Serpil Dardağan’ın şikayetini paylaşıyor: “Hastalığın çok fazla çeşidi var. Örneğin, benim çocuğum çok fazla içine kapanık ve çekingen. Otoritenin olduğu yerde çocuk daha fazla çekingen oluyor. Dersler zorlaştıkça, notlarda düşüş başlıyor. Dolayısıyla derslerde kaynayıp gidiyor, fark edilmiyor. Öğretmenler bu konuda çok yetersiz.”


“Öğretmenden önce, sistem sorgulanmalı”

Pedagog Sevil Gümüş bu yetersizliği öğretmenlerin eğitimine bağlıyor: “Üniversitede özel eğitim ya da çocuk psikolojisi alanında bir ders almıyorlar. Mezun olduktan sonra bir kurs zorunlu tutulmuyor. Bilgileri olmadığı için, hiperaktif öğrencileri ‘problem çocuk’ olarak görüyorlar. Gümüş’e göre çözüm, sistemin eğitmediği öğretmenin kendilerini eğitmesiyle sağlanabilir: “Bu çocukların özelliklerini, derslere ilgisini nasıl artırabileceğini öğrenir ve sınıfta uygulayabilirler. Kuralcı olmak yerine, yaratıcı olmalı, sorunlu öğrencilerin dikkatini toplayacağı şekilde konuları anlatmalı ve sınıfı düzenlemeliler. Birdenbire yüklemek yerine, verilen görevleri parçalara bölmeliler. Planlı çalışma alışkanlığını geliştirmek için yapacaklarının yazılı şekilde çocuklara vermeliler. Örneğin ‘yarın şu kitapları çantana koy’ gibi. Ve olumlu davranışları mutlaka ödüllendirmeliler.”

Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezi’nde, özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklara eğitmenlik yapan Süreyya Tuğ’a göre, çocuğun nerede problem yaşadığını öğrendikten sonra eğitime başlamak gerekiyor. Tuğ “Sınıf öğretmenlerini yargılamak aslında çok doğru değil. Eğitim sisteminin yapılandırılmasında bir sorun var. Öğretmen adaylarına bu konuyla ilgili herhangi bir ders verilmiyor. Marmara Üniversitesi henüz başladı.” Tuğ’a göre, “her çocuğun tek ve özel olduğu düşünülüp, buna göre hareket edilmeli. Eğitim de kişiye göre programlanmalı.”


Diğer velilerin baskısı

Serpil Dardağan’ın dikkat çektiği bir başka konu da diğer velilerden gelen baskı: “Çocuğum kendi dikkati dağılınca, elinde olmadan diğer çocukların da dikkatini dağıtıyor. Veliler bu tür çocukların okullarda barınmaması için çalışmalar yapıyorlar. Benim çocuğum özel okulda olmasına rağmen yaşıyorum ben bu sorunu.”

Velilerin tepkisi, okul yönetimine de bir kalkan oluşturuyor. Okul “Rahatsız öğrencilere vakit ayıracağıma, diğer çocukların Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) hazırlığına yoğurlaşırım’ diyebiliyor. Üstelik sorun sadece okulda değil, öğrencileri OKS’ye hazırlayan dersanelerde de yaşanıyor. Bir veli, zeki bir öğrenci olarak nitelenen çocuğunun deneme sınavlarında başarısız olması üzerine, dersane yönetimden tek başına sınav yapmalarını talep etmiş: “Yan sıradaki bir kalemin yere düşmesi bile dikkatinin dağılmasına sebep oluyordu. Oysa tek başına girdiği sınavlarda çok daha başarılı oldu” diyor.


DEHB Başkanı Cıngır: “Öğretmenler eğitimden kaçıyor”

Ankara’da bulunan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Derneği (DEHB) Başkanı Haluk Nezih Cıngır, Türkiye’de hiperaktif çocuklarla ilgili tek dernek olmalarına dikkat çekiyor. Buna rağmen: “Ankara’daki rehber öğretmenlere yönelik 1300 kişiyle başladığımız eğitimi, yaklaşık 800 öğretmen devam ettirdi. Aynı eğitimi Alanya’da yaptık ama 120 kadar öğretmen geldi. İşte bunlar gerçek öğretmenler” diyor. Konuyla ilgili, “720 Dakika Dikkatinizden Kaçmasın” başklıklı filmin tüm okullarda gösterileceğini belirtiyor.Santral Haber
Pınar Keleş
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Çocuğum Hiperaktif (Mi?) Psk.Dnş.İsa Özgür ÖZER
► Çocuğum Hiperaktif mi? Psk.Dnş.Ceren ŞAD
► Her Hareketli Çocuk Hiperaktif Değildir Psk.Dnş.Eylem Metin ÖZKURAL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,624 uzman makalesi arasında 'Hiperaktif Cehalet- Santral Haber' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:37
Top