2007'den Bugüne 89,825 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,687 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kanıt Temelli Psikoterapiler
YAZI #2528 © Yazan Doç.Dr.Psk.Murat ARTIRAN | Yayın Mayıs 2015
Kanıt-Temelli Terapiler geleceğin psikoterapileridir. Kanıt-Temelli Uygulamalar sağlık sisteminde ve sağlık politikalarında önemli hale gelimştir. Akılcı Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi uyguladığı tekniklerin etkililiğini takip eder, test eder ve deneysel ortamda sonuçlarını görmek ister. Sonuçlara açık bir şekilde görmek, ekonomik olması, ve en faydalı terapi şekli olması ile sağlık sektöründe tercih edilen uygulama Kanıt-Temelli Uygulamalardır. Geçmisten beri psikoterapi kuramlarına ve uygulamalarına bilimsel kanıt arayışları sürüyor. Ancak 'Kanıt Temelli Terapiler (Evidence-Based Terapiler)' ayrı bir kavram olarak psikoterapi dünyasında ivme kazanmaya basladı.Tüm psikoterapistler ve psikolojik danışmanlar kullandıkları yaklaşımı kanıt temelli görmektedir. Ancak bununla birlikte bilişsel davranışçı terapist için sorulması gereken soru 'yaptığım uygulamada' veya 'temel aldığım teorik altyapıda' etkililik açısından bir fayda var mı? sorusunu sormak önemli hale gelir.
Örneğin duyguların düşüncelerden kaynaklandığını Akılcı Duygucu Davranışçı Kuram söyler. Bu dogru mudur? Bunun test edilmesi ve deneysel ortamlarda doğruluğunun kanıtlanabilmesi ile birlikte uygulanabilir olmasına bakılır.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Murat ARTIRAN Fotoğraf
Doç.Dr.Psk.Murat ARTIRAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Klinik Psikolog
Psikolog, Psikoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi37 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Psk.Murat ARTIRAN'ın Makale ve Yazıları
► Psikodinamik Psikoterapiler Psk.Irmak Güneş SARAÇ
► Beyin Temelli Öğrenme Psk.Süleyman ÇOKAY
► Pozitif Psikoloji Temelli Müdahaleler Psk.Dnş.Kübra DÖRTYOL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,687 uzman makalesi arasında 'Kanıt Temelli Psikoterapiler' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Case Analysis 1 Ocak 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:54
Top