2007'den Bugüne 85,241 Tavsiye, 26,655 Uzman ve 18,979 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Avrupalı Avcılar
YAZI #268 © Yazan Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN | Yayın Ocak 2009
http://www.face-europe.org/huntingineurope/Pinet%20Study/Pinet_study_EN.pdf
Avrupalı avcılar

( Jean-Michel PINET, Professor, Institut National Agronomique Paris-Grignon, )

Avrupalı avcıların ortak karakterleri:
Avcılara avcılık üzerine sorular sorduğunuzda tümü size DOĞAYA OLAN HAYRANLIKLARINDAN, tarlalardan, tepelerden,ormanlardan ve otlaklardan uzun uzun bahsederler. Genelde verdikleri cevaplarda büyük bir saygı ve Altın çağlardan ve avlanma cennetlerinden bahsederler. Bu büyük saygı onların avcılığa ilk başladıkları zamanlardan yadigar olan ve avcı olmayanlar tarafından görülemeyen değerlerden kaynaklanmaktadır.
Avcılık dönemleri genellikle sonbahar ve kış aylarında doğa koşulları sertleştiği zamanlardır. Zorluklarla mücadele edebilme ve yüzleşme yeteneği modern kıyafetler olsa da tüm avcıların ortak özellikleridir. Bu yüzden tüm avcılar yaşları ne olursa olsun her zaman genç ve aktif kişilerdir. Genel kanıların aksine insanlar nadiren 60 yaşdan önce avcılığa veda ederler.
Avcıların ortak bir diğer tutkusu ise; KÖPEK SAHİPLİĞİ’dir. Avcılık genellikle bir veya daha fazla köpekle birlikte yapılır ve tüm avcılar köpeklerinin avdaki performansını büyülenerek seyrederler. Genelde fermacı ırk köpekler, iz sürme köpekleri ve labradorlar gibi aport köpekleri kullanılır. Avcı ve köpeği arasındaki gizemli bağ ve birlikte çalışmalarının uyumu avcı olmayan kişilerce asla anlaşılamayacak bir durumdur.
Grup olarak ava gitme avcıların bir diğer karakteristik özelliğidir. Avcılık ilk çağlardan beri grup olarak yapılmıştır. Elbette pek çok avcı köpeği ile birlikte kırlarda gün doğumunu seyretmenin güzelliğini özlemle anar ancak genelde kimse yalnız ava gitmeyi tercih etmez. Balık avcılığından farklı olarak kara avcılığı genelde arkadaş grupları ile birlikte yapılır. Elbette baksa şekillerde de avlanan avcılar vardır ancak bu kişilerin sayısı oldukça azdır. Avcıların gruplar kurmasının, klüpleşmelerinin temelinde avcıların sohbetlerinin başlıca konuları olan avlak,mera,köpekler, atışlar,ıskalar,vurulan avlar, av anıoları,tekrar av anıları,sezonlardan sonraki sezonlar gibi konuları avcı olmayan kişilerle paylaşamamaları ve avcının en iyi dinleyicisinin yine avcı olmasıdır.

Dış görünüm olarak Kuzey bölgelerde yaşayan avcılar Güney bölgelere göre biraz daha farklı giyinebilirler. Kamuflaja duyulan ihtiyaç avcıların genelde benzer kıyafetler giymesinin nedenini de açıklamaktadır. Daha çok zeka (ormanda bek avı ile gölde ördek beki farklıdır), teknik çözümler (renk,kıyafet tipi) kültürel gelenekler ile kombine edilerek av sezonundaki kıyafet seçeneklerini belirler. Etnolojik çalışmalardan ortaya çıkan bir sonuç her zaman bizleri etkilemiştir ‘’ ava çıktığımzda bizler avcıdan başka hiç kimseyiz’’ (Ç.N: kral ile çobanın oturduğu sofra misali). Elbette gerçekçi bakış açısından zengin ve aristokrat bir kesim ile pahalı olmayan ve düşük düzeyde kişiler vardır. Bununla birlikte av günlerinde her avcı hangi sosyal sınıftan gelirse gelsin aynı tutku için zaman ve paralarını kendi ölçülerinde harcayan ortak kişilerdir
Avcılık testi diğer bir avcılığın ortak yönüdür. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu sınavları başaran genç avcılar kendilerini seçilmiş ve özel hissetmekte ve avcılığa olan tutkuları derinleşmektedir. Pek çok avcı bu sınavı genç yaşta ( %90’ı 16-25 yaş arasında) kazanmakta ve bu sınavı gerçek dünyaya bir geçiş kapısı olarak görmektedirler. (Ç:N. Umarım bizde de Avcılık Eğitimi daha ciddi ve gerçek anlamda avcıları bilinçlendirmeye yönelik yapılır) ne olursa olsun bu sınav günümüz modern toplumuna avcılığın kabul etirilmesi için kesinlikle iyi bir yoldur. Bu test genelde teorik olsa da bazen uygulama şeklinde de yapılır. Uygulama sınavı Avusturya,Almanya,İtalya,Lüksemburg, Hollanda ve İsveç gibi ülkelerde uygulanmaktadır.
Diğer sınavlarda olduğu gibi bu test de adayları bazı kategorilerde elemeye amaçlar ve genelde alt tabakadan gelenler elenir. Ancak bu durum tüm sorunları çözmemektedir. Daha yüksek seviyede eğitim almış kişilerden olan potansiyel avcılar (gazeteci,iş adamı vs) bu sınav yüzünden zaman olmaması veya başarısızlık korkusu nedeniyle avcılıktan vazgeçebilirler .
Doğa ,köpekler ve dier avcılar ile olan ilişkiler, sosyal sınıflar arasındaki farkı eşitleme,sınava katılım. Tüm bunlar Avrupa avcılığının etik değerlerini ve avcılık dilinde ortak olan teşekkür etmeyi pekiştiren kelimelerdir. Bu sözcükler sayesinde bir İspanyol avcı İrlandalı veya İskandinav bir avcı ile rahatlıkla iletişim kurup hatta birlikte avlanabilir
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN
Balıkesir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,979 uzman makalesi arasında 'Avrupalı Avcılar' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Hayvanların Duyuları Ocak 2009
► Köpeklerin Beslenmesi Ocak 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:30
Top