2007'den Bugüne 85,241 Tavsiye, 26,655 Uzman ve 18,979 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Fcı Setter Standartı
YAZI #269 © Yazan Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN | Yayın Ocak 2009
ENGLISH SETTER


ORJIN : Büyük Britanya.

GEÇERLİ STANDARTIN YAYINLANMA TARİHİ : 24.06.1987.

KULLANIM AMACI : Fermacı köpekler.

F.C.I. SINIFLANDIRMASI : Grup 7 Fermacı Köpekler.
Bölüm 2.2 İngiliz ve İrlanda Pointer ve Seterleri,s eter
SAha çalışmalrına uygun

GENEL GÖRÜNÜM : Orta büyüklükte, hatları belirgin, nazik,şık görünüş ve hareketlilik.

DAVRANIŞ VE MİZAÇ : hırslı,aktif ve duyuları gelişmiş. Arkadaş canlısı ve iyi huylu

BAŞ : Yüksekte tutar, uzun ve makul derecede yana eğik durur.

KAFATASI BÖLGESİ :
Kafatası : bir kulaktan diğerine oval,bir miktar beyin odacıklarını belil eder,alın kemiği çıkıntısı belirgin ve iyi gelişmiştir.

YÜZ BÖLGESI :
Burun : derinin rengine bağlı olarak değişmekle birlikte burunun rengi siyah veya karaciğerdir. Burun delikleri geniştir.
Burun yüz bölgesi ( somak) : orta derecede derin ve oldukça kare şeklindedir., from stop to point of nose should be equal to length of skull from occiput to eyes.
Dudaklar : Çok sarkık değil..
Çene ve Dişler : Çene kuvvetli ve eşit uzunlukta, mükemmel düzenli ve tam bir kesici ısırışa sahip. Tüm dişlerin sağlam olması arzulanır.
Gözler : Parlak, nazik ve etkileyici bakışlara sahiptirler. Kahverengi ile siyah arasında göz rengi değişebilir ancak ne kadar koyu olursa o kadar iyidir. Sadece Liver Beltonlar da açık renk göz Kabul edilebilir gözler yuvarlak ve çıkıntısızdır.
Kulaklar : Orta uzunlukta, aşağı kıvrımlı, yanaklara yakın biçimde düzgün bir kıvrımla asılı, ucu kadife gibi, üst kısmı ipeksi tüylerle kaplıdır.

BOYUN : Tercihen uzun, kaslı ve yatık, göğüsten çok hafif derecede kemerli ve baş ile bileştiği nokta belirgin, omuzlara doğru daha geniş ve oldukça kaslı. Boğaz altında asla çıkıntı veya sarkma olmaz ve nazik bir görünüşe sahiptir.
VÜCUT : Orta büyüklükte.
Arka : Kısa ve düz.
Bel: Geniş, çok hafif derecede kemerli güçlü ve kaslı
Göğüs : Derin yapılı, oldukça sağlam ve omuzlar hizasında geniş. Kaburgaların yuvarlaklığı iyi, oldukça esneyebilen ve arka kaburgalar oldukça derin.

KUYRUK : Arka kısım (popo) ile aynı hizada tutarlar, alt dirsek çıkıntısına kadar uzanmaz, ne çok tüylü ne tamamen çıplaktır. Hafifçe kıvrık veya aşağı meyilli olabilir ancak asla yukarı kıvrılmışolarak durmaz.. tüyler kuyruğun kökü ile birlikte başlar, orta kesime doğru uzunlukları artar kuyruk ucuna doğru belirgin derecede uzunlukları azalır. Kıllar uzun, yumuşak, parlak ve dalgalıdır ancak asla kıvırcık değildir. Hareket esnasında canlı ve kesik vari hareket eder, havada tutar ancak arka kısım hizasının üstüne çıkmaz.

ÖN VE ARKA BACAKLAR

ÖN BACAKLAR :
Omuzlar : iyi derecede geriye yaslanmış veya yatık vaziyettedir
Dirsekler: : iyi derecede yerleşmiş ve vucuda yakındır
Kol: : sağlam ve oldukça kaslı.
Bukağı Kısmı : Kısa,güçlü, sağlam ve yuvarlaktır.

ARKA BACAKLAR : Bacaklar oldukça kaslı ve iyi gelişmiştir.Legs well muscled including second thigh. Kalçadan dize kadar uzundur.
UYLUK : Uzun.
BUKAĞILIK ILE INCIK ARASI : iyi kıvrılmış
DIZ : Ne içeri ne dışarı doğru bükülmüş, düzgün bir şekilde aşağı iner.
AYAKLAR : İyi yapili, siki, iyi yapida kemerli parmaklar aralarindaki killar ile korunmaktadirlar..

YÜRÜYÜŞ VE HAREKET : Özgür ve zarif bir yürüyüş, koşmaya ve hızlanmaya hazır. Dizlerin güçlü hareketleri arka bacakların kuvvetli idaresini gösteriri. En arka, kalça, diz ve dirsekler aynı hizada görülür. Başı doğal olarak yukarıda tutar.

TÜY YAPISI

KILLAR : en arkadan başa kadar tüylü, kulaklar dalgalı ama kıvırcık değil, yumuşak ve ipeksi bacaklar da kıllarla kaplıdır..

RENK : Siyah-beyaz (blue belton), kavuniçi-beyaz (orange belton), limon- beyaz (lemon belton), ciğer-beyaz (liver belton) veya tricolour, blue belton + kahverengi, ciğer belton + kahverengi, bu tippler de vücutta büyük paftalar olmamalı ancak çiller olmalıdır.

BOY :
Erkekler : 65-68 cm (25,5-27 ins). Dişiler : 61-65 cm (24-25,5 ins).

STANDART KOMİTESİNİN NOTU : « Belton » İngiliz Seterlerin de ayırıcı bir özellik olan tüy yapısını belirtmek için kullanılan bir deyimdir. Belton İngiltere’de Northumberland yakınlarındaki bir köyün ismidir. Bu deyim bu ırkın bugünlere gelmesind en önemli paylardan birine sahip olan Mr. Eward Lavarak’ın İngiliz Seterler üzerine yazdığı kitapta yer aldı ve tüm dünyaya yayıldı.
HATALARS : yukarıda anlatılanlar dışında şekillernen her durum hata olarak Kabul edilir. Hatanın önemi hayvanın yaşam kalitesi ve performansı üzerine olan etkileri değerlendirilerek ortaya konur.
Belirgin olarak fiziksel ve psikolojik bozukluklar gösteren köpekler diskalifiye edilirler.

NOT : Erkek hayvanlar da iki testis de skrotum da yer alacaktır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN
Balıkesir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Dr.Serhat TORUN'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,979 uzman makalesi arasında 'Fcı Setter Standartı' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Hayvanların Duyuları Ocak 2009
► Köpeklerin Beslenmesi Ocak 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:50
Top