2007'den Bugüne 91,839 Tavsiye, 28,136 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İstanbul'da Psikolog Ücretleri
YAZI #2754 © Yazan Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL | Yayın Aralık 2015
Uzman desteği almak istiyorsunuz ancak psikoterapi için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Websitesinden ya da merkezin iletişim bilgisinden asistana ulaşıyorsunuz ancak söylenilen ücretin “olması gereken mi” yoksa “olduğundan fazlası mı” olduğunu bilemiyorsunuz. Bu yazı, İstanbul’da alınan psikolog ücretlerini ve ücretlere neden olan faktörleri açıklamayı amaçlamaktadır.

Türkiye’de birçok özel hastanede psikologlar için ayrılan departmanın olmayışı, özel danışmanlık merkezlerinin açılmasını gerekli kılmıştır. Son zamanlarda, gündelik yaşam stresinin birçok fiziksel rahatsızlığa neden olduğu tespiti, birçok ruhsal rahatsızlıkların nedeninin genetik faktörlerden kaynaklandığı ve daha birçok bilginin günümüzde farkındalığının artmasıyla bireylerin psikoterapi almalarının önemine vurgu yapmaktadır. Ayrıca geçmişe göre, bireylerin psikolojik destek alımına yönelik ön yargılarının kırılması, danışanların daha rahat psikoloğa gitmesine neden olmaktadır. Psikolojik danışmanlık merkezleri tıpkı hastane ya da klinikte çalışan psikologlar gibi bünyelerinde yüksek lisansını tamamlamış, alanında farklı sertifika ya da eğitim almış uzman psikolog ya da Klinik Psikologları bulundurmaktadır. Dolayısıyla farklı semtlerde yer alan danışmanlık merkezleri gerek bünyesinde bulunan terapist kadrosunun eğitim kalitesine gerek konumu itibariyle ödenilen kira ücretlerine göre farklılık gösterdiğinden seanslardan alınan ücretlerde de farklılıklar görülmektedir. Verilen danışmanlık hizmetinin türü (aile terapisi, çift terapisi ya da bireysel terapi), terapinin kısa veya uzun soluklu olması, semtin sosyo-ekonomik düzeyi gibi nedenler İstanbul’da psikolog ücretlerini etkileyen diğer faktörlerdir.

Bağdat caddesi, Nişantaşı, Bakırköy, Bahçeşehir, Beykent gibi semtlerde psikolog ücretleri 150 ila 250 tl civarındadır. Ancak "popüler psikologların" ücretleri daha farklı ücretlendirilebilmektedir. Seanslar ilk ay haftada bir, daha sonraları ise danışanın sorununa yönelik ayda bir ya da 10 günde bir olacak şekilde düzenlenmektedir. Ancak tavsiye edilen haftada bir görüşülmesidir. Önemli olan psikologun popüler olması ya da "yaşlı" olması değil ; önemli olan aldığı eğitimler, katıldığı konferanslar, alanında ne gibi çalışmalar yaptığıdır. Aldığı bilgileri uygulamada nasıl harmanladığıdır. Danışanın sorununa yönelik izleyeceği yol haritası, terapi yaklaşımı, etik davranışları, gizlilik ilkesine uyumudur önemli olan.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Duygu YÜKSEL Fotoğraf
Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL
İstanbul
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi77 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Duygu YÜKSEL'in Makaleleri
► Psikolog İş Ne İş Yapar? Psk.M.Enes İMERT
► Rehabilitasyonda Psikolog Psk.Zehra Ayça AYSEN
► Psikolog Kimdir? Psk.Tuğçe EYİKOÇAK
► Psikolog mu? Psikiyatrist mi? Psk.Mustafa GÖDEŞ
► Psikolog Kimdir? Psk.Gizem PEKCAN
► Psikolog Ne Yapar? Psk.Özlem DEMİRCİ
► Psikolog Problemimi Çözer mi? Psk.Ceren TATAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'İstanbul'da Psikolog Ücretleri' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Boşanma Süreci Temmuz 2018
► Neden Vajinismusum? Mayıs 2017
► Tırnak Yeme (Onikofaji) Aralık 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:29
Top