2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kanser ve Karbonhidrat -Yağ İlişkisi
YAZI #2844 © Yazan Dyt.Şeyma SARAY | Yayın Ocak 2016
KANSER CHO İLİŞKİSİ
YAPILAN BİR ÇALIŞMADA KARBONHİDRATTAN ZENGİN BİR DİYETİN MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRDIĞI YÖNÜNDEKİ VARSAYIMLAR 1990 YILLARINA KADAR UZANMAKTADIR. KARBONHİDRATLARIN HERHANGİ BİR SAĞLIKLI BESLENME PROGRAMINDA EN AZ YARISINI OLUŞTURMASI YÖNÜNDE UYGULAMALAR ÖNERİLSE DE İNSAN METABOLİZMASINDAKİ BAZI ÖZELLİKLER, MEME KANSERİ İLE ARASINDA BAĞ YARATABİLECEĞİ KONUSUNU DÜŞÜNDÜRMEKTEDİR. KARBONHİDRATLAR KAN GLUKOZ, İNSÜLİN DÜZEYLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR. KARBONHİDRAT METABOLİZMASININ MEME KANSERİ İLE İLİŞKİSİ, DİYETTEKİ KARBONHİDRATLARIN DİREK ETKİSİ, KARBONHİDRATLARIN KAN GLİKOZU ÜZERİNDEKİ
ETKİSİ VE İNSÜLİN DÜZEYİ İLE MEYDANA GELMEKTEDİR. MEME KANSERİ İLE DİYETTEKİ KARBONHİDRAT ARASINDAKİ İLİŞKİ KESİN OLMAMASINA RAĞMEN, GLİKOZUN İNSÜLİN DÜZEYİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN, KANSER RİSKİ İLE İLİŞKİLİ OLABİLECEĞİ YAPILAN BİR ÇALIŞMADA BELİRTİLMİŞTİR. KARBONHİDRATLARIN ALINMASI, İNSÜLİN
SALGILANMASINA SEBEP OLMAKTA; İNSÜLİN BENZERİ BÜYÜME FAKTÖRÜ (IGF) VE ÖSTROJENİN FAALİYETİNİ ETKİLEMEKTEDİR. PEK ÇOK ÇALIŞMA, YÜKSEK IGF DÜZEYİNİN, PREMENOPOZAL MEME KANSERİ RİSKİNİ ARTTIRDIĞINI GÖSTERMEKTEDİR.
YAYINLANAN BAŞKA BİR LİTERATÜR DE İSE POSANIN SİNDİRİM SİSTEMİNİ OLUMLU ETKİLERİNDEN DOLAYI TÜKETECEĞİMİZ KARBONHİTRAT TÜRÜNÜN POSALI KARBONHİTRATLARDAN OLMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMEKTEDİR. POSALI KARBONHİDRATLARIN KANSER, DİYABET GİBİ KRONİK HASTALIKLARI %20- %50 ORANINDA DÜŞRÜDÜĞÜ BELİRTİLMEKTEDİR.

YAĞ KANSER İLİŞKİSİ
YAPILAN ÇALIŞMALARDA OBEZİTE VE ARTAN BEL ÇEVRESİ ABDOMİNAL BASINCIN ARTIŞINA BAĞLI ÖZOFAJİYAL HASTALIKLARIN YANINDA AYNI SEBEPLE KRONİK HASTALIKLARIN OLUŞUMUNA DA ZEMİN HAZIRLAMAKTADIR. BU DURUM DİYETTEKİ YAĞ ORANININ FAZLALIĞI YA DA ENERJİYE DÖNÜŞTÜRÜLMEYEN BESİN ÖĞELERİNİN İNSAN VÜCUDUNDA ÇEŞİTLİ AŞAMALARDAN GEÇEREK YAĞ DOKUSUNDA DEPOLANMASINDAN KAYNAKLANABİLİMEKTEDİR. BU DURUM SADECE OBEZİTEYİ BERABERİNDE GETİRMEZ; OBEZİTENİN YANINDA PEK ÇOK KRONİK HASTALIĞINDA HABERCİSİDİR. YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIKLARI İNSAN VÜCUDUNDA DA KİŞİNİN YAŞAM STANDARTLARINA BAĞLI OLARAK ADİPOZ DOKUDA DEPOLANACAKTIR. YAPILAN ÇALIŞMALARDA BİREYLERİN DÜZENLİ BESLENME ALIŞKANLIKLARIYLA KANSER, DİYABET, GÖRH… PEKÇOK KRONİK HASTALIĞA YAKALANMA RİSKİNİN AZALACAĞINI GÖSTERMEKTEDİR.
GİRİT MUTFAĞI ÜZERİNE YAPILAN BİR ARAŞTIRMADA İSE DİYETTEKİ YAĞ ÖRÜNTÜSÜNÜN ÇOK DOYMAMIŞ YAĞ ASİTLERİ AÇISINDAN ZENGİN OLMASI, ŞEKER KULLANIMININ GÜNLÜK ALINAN KARBONHİDRATIN %10 KADARI OLMASI, LİFLİ GIDALARIN TÜKETİMİNİN ARTMASI İLE KANSER TÜRLERİNDE AZALMA GÖRÜLDÜĞÜNÜ İSPATLAMIŞTIR.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şeyma SARAY Fotoğraf
Dyt.Şeyma SARAY
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Şeyma SARAY'ın Makaleleri
► Brokoli ve Kanser İlişkisi Dyt.Elvan ODABAŞI
► Obezite ve Kanser İlişkisi (Neler Yapabiliriz ?) Dyt.Zeynep Işıl KÜÇÜKGÖNCÜ
► Karbonhidrat Sayımı Dyt.Zehra GÖKTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Kanser ve Karbonhidrat -Yağ İlişkisi' başlığıyla benzeşen toplam 69 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Susamış Olabilir Misin? Şubat 2022
► Sporcu Beslenmesi Ocak 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:15
Top