2007'den Bugüne 81,774 Tavsiye, 25,960 Uzman ve 18,161 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Farkındalık
YAZI #2936 © Yazan Psk.Gonca KÜÇÜKTETİK | Yayın Mart 2016
Farkındalık hem psikoterapi sürecinde hem de günlük yaşamımızda kazanmamız gereken çok faydalı bir beceridir. Farkındalık “şimdi ve burada” olabilme sanatıdır. Farkındalık etrafımızda olan bitene dikkat edebilmek, yargılamadan, etiketlemeden, algılayabilmek demektir.
Günlük yaşamın gürültüleri, gel gitleri, kaygıları tüm enerjimizi yiyip bitirirken yaşadığımız hayatın farkında değiliz çoğu zaman. herşey otomatiğe bağlanmış şekilde devam ederken var mıyız yok muyuz çoğu zaman ruhumuz bedenimizden ayrı yaşarmışcasına günler geçip gidiyor. şimdiki deneyimlerimiz elimizden kaçıp gider ve o anda var olmayan yaşantılara ait üzüntüler, endişeler ve korkularla karşı karşıya geliriz. Çevremizdeki insanların, aktivitelerin, çevrenin farkında olmak, kendimizin farkında olmak yaşamdan zevk almayı getirir. Şimdiki ana dönebilmek, anı yaşamak, dikkatinizi toplayıp şimdiye odaklanabilmek...
Psikolojik kaynaklı sıkıntılarla gelen hastalarımıza baktığımızda çoğunda bu yeti eksiktir. Geçmişe odaklanmak, geçmişteki yaşantılarımızı düşünmek, kırgınlıklara, üzüntülere odaklanmak ve bunu takılmış plak gibi tekrar tekrar yapmanın size faydası olmamakla beraber zihniniz bunu kendi başına yapmayacaktır. Sizin bunun bilincine varmak gerekir ve aktif olarak uğraş vermeniz gerekir.
Çoğu hasta keşke geçmişimi unutsam, hafızamdan silebilsem gibi temennilerle geliyorlar. Bunun mümkün olmadığının onlar da farkında fakat ısrarla bunun beklentisi içinde bu fikir üzerine odaklanıyorlar. Odağımızı, algımız ve düşüncelerimizi biz kontröl ediyoruz. Tek yapmak gereken deneyimleyerek bunu öğrenmek.
Peki bu nasıl olacak?
Farkındalık öğrenilebilen bir beceridir. Zihninizin geçmiş deneyimlere, üzüntülere, endişelere odaklandığını hissettiğiniz anda kendinizi durdurup, zihninizi “şimdi ve burada” ya yöneltmektir. Kaygılarımız, korkularımız, üzüntülerimize karşı yapabileceğimiz en iyi şey onlarla yüzleşmek ve onları serbest bırakmaktır. Bu yükleri üzerinizden atın. Onlarla uğraşmaktan vaz geçin. Onları serbest bırakın. Etrafınızdakileri, ve en önemlisi de kendinizi affetmek için bir şans tanıyın.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Gonca KÜÇÜKTETİK'in Makale ve Yazıları
► Farkındalık ve Değişim Psk.Elif HERGÜNER
► Farkındalık ve Yaşamda Temel Olma Özelliği Uzm.Psk.Bengisu Nehir AYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,161 uzman makalesi arasında 'Farkındalık' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bağımlılık Mart 2016
◊ Kaygı Bozukluğu Mart 2016
◊ Duygusal Taciz! Mart 2016
◊ Önyargılar! Mart 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:42
Top