2007'den Bugüne 83,539 Tavsiye, 26,243 Uzman ve 18,629 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Psikoterapi ≠ Sihirli Değnek
YAZI #3335 © Yazan Psk.Sevgi ÇELİK | Yayın Mart 2017
“İyi görünmüyorsun bu ara bi psikoloğa git istersen.”
“Senin derdini anca psikolog çözer.”
“Psikoloğa gideyim de bi kendime geleyim. Bir seans gitsem yeter.”
…
Psikolog/Terapist üstün güçleri olan insanlar değillerdir. En azından benim tanığım camiada öyleleri yok. (Benden saklamıyorsa tabi özel güçlerini.) Kaldı ki her psikolog terapist değildir ve bu ayrı bir yazıya konu olacak kadar uzun bir konudur aslında. Gelelim sihirli değneğimize. Kötü olduğun için, sana moral vermesi için, seni onaylaması ya da senin öfkelendiğin şeylere seninle birlikte kızması için gidemezsin terapiste. Eğer gidiyorsan vazgeç lütfen, çünkü terapistin böyle bir şey yapmaz/yapamaz/yapmamalı.
Peki o terapi odasından çıktıktan sonra ne olur, ne olmalıdır? Bir kere kesinlikle kendini harika hissederek, tüm dertlerinden arınmış olarak çıkmazsın. Hatta çoğu zaman ilk seanslardan sonra duygu durumunda bir düşüş yaşarsın, yüzleşirsin, yaptıkların, sana yapılanlar farklı açılardan görünmeye başlar gözüne. Farkındasındır! Hatta ve hatta bir terapiste gitmeye karar verdiğin anda iyileşme sürecin başlar. Acı çekiğinin, iyileşme/iyi olma ihtiyacının verdiği iyileştirici farkındalık.
Terapistlerin sihirli değnekleri değil, sana yardımcı olacak eğitim, bilgi, beceri ve klinik deneyimleri vardır. Bazen ayna olur, bazen yol açar, bazen bir trafik işareti gibi görebileceğin bir işaret koyalar önüne.
Ve süreç tamamlandığında, artık o odaya (terapiste) ihtiyacın kalmadığı anda sihirli değnek değmiştir sana. Zorlu bir yola girmiş ve başarmışsındır. Terapistin sana zaten sende olan o sihirli değneği nasıl kullanman gerektiği konusunda yol göstermiştir ve başaran sen olmuşsundur.
Sihirli değnekli günler dilerim.
Sevgilerimle.
Uzman Klinik Psikolog Sevgi ÇELİK
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevgi ÇELİK Fotoğraf
Psk.Sevgi ÇELİK
İçel (Mersin)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildi
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Sevgi ÇELİK'in Yazıları
► İletişimin Sihirli Gücü Psk.İpek ERDEM
► Aşkın Sihirli Dokunuşu S.Melek ÇAVUŞ KILIÇ
► Dokunmanın Sihirli Etkisi Psk.Dnş.Tuğba GÜRÇAĞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,629 uzman makalesi arasında 'Psikoterapi ≠ Sihirli Değnek' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bir Kayık İki Kürek Eylül 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:18
Top