2007'den Bugüne 86,851 Tavsiye, 26,956 Uzman ve 19,241 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Migren ve Diş Hekimliği
YAZI #3348 © Yazan Dt.Ahmet KİĞILI | Yayın Mart 2017
Migren hayatı olumsuz etkileyen ve aura sırasında baş,boyun,gözler dişleri kapsayan geniş alanı etkisi altında bırakmaktadır.

Migren atakları sırasında dişlere yansıyan ağrılar ağız içinde tedavi edilmemiş çürük veya dişeti rahatsızlıklarının varlığında ağrının etkisinin daha fazla hissedilmesine neden olmaktadır.Migren rahatsızlığı teşhisi konulmuş hstaların yılda 2 kez dişhekimi kontrollerini aksatmamaları ve ağzında mevcut diş problemlerinin tedavilerini yaptırmaları gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaşam kalitesini en çok düşüren 20 hastalıktan biri olarak gösterdiği migren, yakın gelecekte tarihe karışabilir. Uzun süreden beri migren üzerinde çalışan bir grup bilim adamı, bu hastalığa neden olan geni buldu. Araştırmaya göre, migrene 8. kromozom üzerindeki belirli bir gen varyasyonu neden oluyor. Modern tıp açısından devrim niteliğinde olan bu keşif, halen migren yüzünden baş ağrısı çeken milyonlarca insan için umut ışığı oldu.

Ateşle yanar gibi bir baş ağrısı, görmede bozukluklar, bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı hassaslık ve benzeri birçok şikayet. Bunlar günümüzde halen kesin bir tedavi yöntemi bulunamayan migren hastalığının başlıca özellikleri. Her yıl 3 milyar dolardan fazla para, migren hastalıklarının tedavisi için harcanıyor. Buna rağmen bugüne kadar kesin bir tedavi yöntemi bulunmuş değil. Almanya, Hollanda, Finlandiya ve İngiltere’den bilim adamlarının katılımıyla oluşturulan bir heyet, bir süre önce İngiltere’deki Sanger Enstitüsü’nde migrenle ilgili önemli bir araştırma başlattı.
Araştırma kapsamında çeşitli ülkelerden 50 binden fazla insanın genetik yapısı incelendi, veriler toplandı, değerlendirmeler yapıldı. Sonuçta migrenin 8. kromozom üzerindeki bir gen varyasyonundan kaynaklandığı ortaya çıktı. Bu varyasyon, sinir hücrelerindeki mesajları beyine iletmeye yarayan ‘glutamate’b 40719331 kimyasalının yapısında değişikliğe neden oluyor. Bu değişiklik de yıllardır tedavisi bulunamayan migren hastalığını tetikliyor. Mevcut tedavi yöntemlerinin, migrene ait semptomların kontrol altına alınmasında etkili olduğunu ancak hastalığın kendisini tedavi etmekte yetersiz kaldığını belirten uzmanlar, yeni bulguların migrenin tedavisinde önemli bir katkı sağlayacağına inanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Sanger Enstitüsü yetkililerinden Dr. Aarno Palotie, “İlk kez bu kadar fazla kişinin genetik yapısını inceleme fırsatı bulduk. Ulaştığımız veriler migreni doğru anlamak için son derece önemli” dedi. Migrenin genetik bir bozukluktan kaynaklandığının bugüne kadar sık sık dile getirildiğini ancak bir türlü tam olarak hangi genden kaynaklandığının ortaya çıkarılamadığını ifade eden Dr. Palotie, kendilerinin bunu başardığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2003 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, dünya üzerinde 303 milyon migren hastası var.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ahmet KİĞILI Fotoğraf
Dt.Ahmet KİĞILI
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dt.Ahmet KİĞILI'nın Makale ve Yazıları
► Estetik Diş Hekimliği Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
► Radyasyon ve Diş Hekimliği Dr.Dt. Itır Şebnem BİLİCİ
► Estetik Diş Hekimliği Dt.Şule ÜNAL
► Koruyucu Diş Hekimliği Dt.Medet BENLİ
► Estetik Diş Hekimliği Dr.Dt. Cenap ADAŞ
► Estetik Diş Hekimliği Dt.Kurtul Ali KAPTANOĞLU
► Diş Hekimliği ve Duygusal Zekâ Dt.Songül MİRZAOĞLU
► Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Dr.Dt. Mert Kafkas ŞAHİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,241 uzman makalesi arasında 'Migren ve Diş Hekimliği' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Hangi Diş İmplantı Mart 2017
◊ Zikonyum Dişler Mart 2017
◊ İmplant Başarısı Mart 2017
◊ Lamina Dişler Mart 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:32
Top