2007'den Bugüne 83,581 Tavsiye, 26,252 Uzman ve 18,644 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kız Okulu Cinsiyetçi Düzeni Pekiştirir- Ntv'deki Röportajım
YAZI #376 © Yazan Dr.Psk.Sevil YAVUZ | Yayın Mayıs 2009
Kız okulu cinsiyetçi düzeni pekiştirirMardin Valisi’nin kız çocukları için önerisiyle ilgili, uzmanlar; "Ayrımcılığı doğal hale getirir, öyle ki kadınlar bile kendilerine verilen değeri özümser" diyor.

Fatih AÇA - Göksel DURUTUNA
ntvmsnbc
Güncelleme: 20:44 TSİ 07 Mayıs. 2009 Perşembe

İSTANBUL - Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin'deki katliamın ardından NTV’deki Canlı Gaste programına katıldı ve cehalete vurgu yaparak kız çocukları ile erkek çocuklarının ayrı okullarda okutulması gerektiğini söyledi.

Vali bu önerisinin gerekçesini ”Yörenin örf, adet ve inançları gereği, ayrı okulların olması; kızların eve mahkum olmasından daha iyi olacaktır diye düşünüyorum” sözleriyle açıkladı.

ntvmsnbc’ye olası uygulamayı değerlendiren uzmanlar, Vali Duruer'in önerisinin mevcut yasalarla çeliştiğini ve hedeflenenin tersine, bu yörelerde görülen cinsiyetçi ve ayrımcı yapıyı besleyeceğini öne sürdü. Uzmanların değerlendirmeleri şöyle:

Sevil Yavuz (Pedagog):

KIZLAR KENDİLERİNİ DEĞERSİZ HİSSEDECEK
Eğer böyle bir uygulama yapılırsa, kızlar öncelikle çevrelerindeki akrabalarının, toplumun, kültürün verdiği gizli-açık mesaj ve hakaretlerle kendilerini değersiz hissedecekler. Bir süre sonra kızların okullarına farklı kavramlar yüklenecek ve sanki kızların okulu önemsiz, erkeklerin okulu önemli izlenimi verilecek. Bu izlenimle de kız çocuklar, kendilerini erkek çocuklarından daha değersiz gibi görecek, bunu içselleştirecek ve böyle bir hayatı kabullenecekler. Bir anlamda bu uygulamayla ortadan kaldırılmaya çalışılan yapı, kızlar tarafından içselleştirilecek.

Okul öncesi eğitim yaygınlaşıyor, bizler kız ve erkek çocuklarını bir arada tutarak sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Eğer söz konusu ayrı okul uygulaması yürürlüğe girerse çocuklar, erkeklerin farklı, kızların farklı özelikleri olduğunu anlayamayacak. Yani birlikte yaşamayı gerektirecek sosyal ve duygusal becerilerini geliştiremeyecekler ve toplumun yönlendirmesiyle yaşıtları olan erkek arkadaşları tarafından hor görülecekler.

Şu anda lise çağında kız meslek lisesi ya da erkek lisesi gibi uygulamalar var fakat buraya gelmeden önce ilköğretim çağında çocuklar karma eğitimde bir arada bu tür becerileri geliştirme şansı buluyor.

KARŞI CİNSE İLGİ ARTAR

Ayrıca, cinsel anlamda kızların erkeklere olan ilgisi, erkelerin kızlara olan ilgisi de bu uygulamayla artacak. Çünkü gerçek hayatta günün büyük bir kısmını geçirdikleri karşı cinsten mahrum yaşayacaklar. Beraber olsalar, arzu ve duygular doyuma ulaşacak, ama yasaklanırlarsa birbirlerine olan ilgileri de artacak.

EZİK ANNELER VE SORUMLULUKLARI ALTINDA EZİLEN BABALAR YARATIR

Okul bitince, bu tür okullardan mezun olan kızlar, erkeklerin yanında kendilerini güvensiz hisseder ve potansiyellerini gerçekleştiremezler. Onlarla iletişim kurmaktan çekinir ve utanırlar. İleride kadın-erkek ilişkisinde ve evlilikte problemler artar. Haklarını arayamazlar, özgüvenleri gelişemez. Toplumda hep ezik kalırlar. Kendine güveni olmayan, ezik hisseden kadınlar, aile bireyi olunca, babalar bütün sorumlulukları taşımak zorunda kalır ve bu sorumlulukların altında ezilir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevil YAVUZ Fotoğraf
Dr.Psk.Sevil YAVUZ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Doktor Pedagog - Klinik Psikolog
Pedagog, Klinik Psikolog, Oyun Terapisti, Akademisyen, Yazar, Emdr Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi175 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Sevil YAVUZ'un Makaleleri
► Yaz Okulu Seçimi Psk.Serap DUYGULU
► Çocuklarda Uyku Düzeni Psk.Duygu KARAKULAK TAKVİM
► İyi Bir Ana Okulu Nasıl Olmalı ? Psk.Dnş.E.Aygül ÇELİK İNCİ
► Hamile Okulu ve Psikolojik Destek Psk.Aysun DEVRAN
► Sağlıklı Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur Psk.Dnş.Sehir HİLOOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,644 uzman makalesi arasında 'Kız Okulu Cinsiyetçi Düzeni Pekiştirir- Ntv'deki Röportajım' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:14
Top