2007'den Bugüne 91,839 Tavsiye, 28,136 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kendine Nazik, Hoşgörülü ve Şefkatli Davranmak...
YAZI #3767 © Yazan Uzm.Psk.Serap BİLGEN | Yayın Temmuz 2017
Kendine karşı sabırlı ve hoşgörülü ol.
Her mevsim çiçek açmaz...

Bazen kendimize haksızlık eder ve gereğinden fazla yükleniriz. Koşullar uygun olmadığı halde kendimizden gerçeküstü bir performans bekleriz. Halbuki, bazen gerçekten bizi aşan durumlar olur ve bu durumlarda elimizden ancak bu kadarı geliyordur. Bazen de kendimize baskı yaptığımız durumla ilgili biraz daha zamana ihtiyacımız vardır. Şu an, adım atmak için hazır değilizdir. Bu nedenle kendinize bir durumla ilgili yüklenmeden önce diğer koşulları da gözden geçirin derim. Nasıl ki sevdiğiniz birinin başına kötü bir şey geldiğinde ya da kendini kötü hissettiğinde ona destek olmaya çalışıyor, nazik ve şefkatli davranıyorsunuz, hatta bazen ağlaması için ona bir omuz oluyorsunuz; kendinize de çok sevdiğiniz bir arkadaşınıza, yakınınıza davrandığınız gibi nazik, hoşgörülü ve şefkatli davranabilirsiniz.

Kendimizi kötü hissettiğinizde bize en iyi gelebilecek şeyler bizi yatıştıracak bir söz, bir omuz, bir teselli, ve biri tarafından şefkatle nazik bir şekilde yatıştırılmaktır. Bunu gerektiğinde kendimize de yapabilmeliyiz. ‘Biliyorum, canın çok yandı, biliyorum çok acıyor ama geçecek,’ diyebilmeliyiz. Bu şekilde daha kolay sakinleşir, daha kolay toparlanırız. Acımasızca kendimize yönelik yaptığımız eleştiriler bizi daha kötü hissettirmekten başka bir işe yaramaz. Kendinizi gereksiz yere eleştirip hırpalamayın. Şefkatle kalın…
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Serap BİLGEN Fotoğraf
Uzm.Psk.Serap BİLGEN
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi22 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Serap BİLGEN'in Makale ve Yazıları
► Çocuğun ‘iyiliği Adına’ Davranmak Psk.Fatma ÇAKIR ÇALIŞKAN
► Kendine Yakınlaşma Dr.Psk.Dnş.Öykü ÖZÜ GÖKCE
► Kendine Saygı Psk.Dnş.Kerim CANDAN
► Kendine Güven! Psk.Mert ÖZAYDIN
► Kendine Yabancılaşma Psk.Saadet EMİŞÇİ
► Kendine Güven Psk.Dnş.Fatma KIRIMLI TAŞKIN
► Kendine Güvensizlik Psk.Aylin AYDEMİR
► Kendine Güvensizlik Psk.Aylin AYDEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'Kendine Nazik, Hoşgörülü ve Şefkatli Davranmak...' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Başlamak Ağustos 2017
◊ Terkedilme Korkusu Ağustos 2017
◊ Onsuz Nasıl Olur? Ağustos 2017
◊ Mutlu Olmak... Temmuz 2017
◊ Özşefkat... Temmuz 2017
◊ Farkındalık Temmuz 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:09
Top