2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Disleksi Olan Çocuklarda Sözcük Dağarcığını Geliştirme
YAZI #3923 © Yazan Psk.Dnş.Eylem Metin ÖZKURAL | Yayın Ekim 2017
Disletik çocuklar genellikle kendi seviyelerindeki veya seviyelerinin biraz altındaki okuma parçalarını okumak isterler yada öğretmen veya aileleri çocuğun rahat okuması adına böyle yaparlar. Bu öğrencinin okuma konusunda ilerlemesi ve özgüveni için doğru bir karardır. Ancak öğrencileri bazen seviyelerinin üzerindeki bir okuma parçasınını okumaya teşvik etmek gerekiyor. Buradaki amaç çocuğu zorlamak değil onun yeni sözcükler ile tanışmasını sağlamak ve anlama becerilerini geliştirmektir. Bu zorlayıcı metinleri önce ebeveyn veya eğitimci okuduktan sonra çocuktan okuması istenebilir. Bu sayede çocuğun metnin ağırlığı altında ezilmesi ve zorlanmasının önüne geçilebilir. Şunu unutmamak lazım burada amaç yeni ve bilmediği sözcüklerle çocuğu tanıştırmaktır.

Böylelikle daha geniş ve zengin bir sözcük dağarcıkları olacak ve bu kitaplar okuduğunu anlama becerilerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.
Diğer çocuklarla ve yetişkinlerle birlikte grup çalışması niteliğinde veya sesli kitap kullanılarak da okuma çalışmaları yapılabilir. Okuma parçasında karşılaşacakları yeni sözcükleri önceden verin. Öğrencilerden sözlük anlamlarına bakıp yeni sözcükleri tümce içinde kullanmalarını isteyin. Öğrencilere her tümce içinde yer alan yeni sözcüğü tartışabilme fırsatı verilmelidi. grupla okuma çalışmasını ilk aşamasında bu olabilir. Bu çalışmada öğrenci bir yetişkin sırayla okurlar Eğer öğrenci bir sözcüğün okunuşunda tereddüt yaşarsak o sözcüğü yetişkin okumalıdır. Çünkü buradaki asıl hedef sözcükleri doğru okuyabilme değil genel anlamda da dili kullanma deneyimlerini arttırmaktır.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Eylem Metin ÖZKURAL Fotoğraf
Psk.Dnş.Eylem Metin ÖZKURAL
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi41 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Eylem Metin ÖZKURAL'ın Makaleleri
► Çocuklarda Özgüven ve Özsaygıyı Geliştirme Psk.Dnş.Evrim Alkış DEMİREL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Disleksi Olan Çocuklarda Sözcük Dağarcığını Geliştirme' başlığıyla benzeşen toplam 26 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Disleksi Nedir Ağustos 2012
► Yetişkinlerde Görülen Disleksi Belirtileri ÇOK OKUNUYOR Eylül 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:23
Top