2007'den Bugüne 78,597 Tavsiye, 25,344 Uzman ve 17,635 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hasta Bir Kuşu Tanımak Gözlemlemek Kuşlar Hastalıklarını İyi Gizler Hasta Muhabbet Kuşu Papağanlar Güvercinler Kanarya’da Belirtiler Teşhis Tedavi ve Kuş Hastalıkları Özel Yayın /Özvet Line Avian &exzotic&reptil Merkezi
YAZI #3945 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Ekim 2017
HASTA BİR KUŞU TANIMAK GÖZLEMLEMEK KUŞLAR HASTALIKLARINI İYİ GİZLER HASTA MUHABBET KUŞU PAPAĞANLAR GÜVERCİNLER KANARYA’da BELİRTİLER TEŞHİS TEDAVİ VE KUŞ HASTALIKLARI ÖZEL YAYIN /ÖZVET LİNE AVİAN &EXZOTİC&REPTİL MERKEZİ İZMİR 02323881770 www.veterinerizmir.com
kimse bir kuşu kendi sahibi kadar iyi tanıyamaz. Kuşunuzun olağan dışı davranışları hastalık belirtisi olabilir. Eğer muhabbet kuşunuz evcil değilse hastalık başlangıcını fark etmek daha zor olabilir. Bu yüzden kuşunuzu çok yakından takip etmelisiniz çünkü muhabbet kuşları gerçek sağlık durumlarını gizleme konusunda çok başarılılar.
Asla Zayıflık Gösterme
Eğer bir kuş bulaşıcı bir hastalığa yakalanmışsa, büyük olasılıkla çok sağlıklı bir kuş izlenimi vermeye çalışacaktır. Aslında bu doğal bir davranış ve yaşama içgüdüsünün bir parçası çünkü doğada olası düşmanlar, avlanan kuşlar sürünün zayıf ve hasta kuşlarını öldürürler. Bu yüzden hasta bir kuşun zayıflık göstermemesi gerekir.
Bu evcil kuşlar için de genel bir davranıştır. Tipik olarak hastalık yardıma çok geç kalındığında fark edilir. Sorumlu bir evcil sahibi her zaman tetikte olmalıdır.
Garip, bu kuş bunu daha önce yapmamıştı…
En küçük endişe bile sizi alarm durumuna geçirmelidir. Örneğin bir kuş artık geceleri uyurken tek ayağı üzerinde durmuyorsa bu bir hastalık işareti olabilir. Bir başka örnek ise yeme ve içme davranışlarındaki değişiklik olabilir. Eğer bir kuş göze batacak şekilde normalden çok daha fazla su içiyorsa böbrek problemi yaşıyor olabilir. Diğer bir dikkat çekici işaret ise kuş çok fazla yediği halde sürekli olarak kilo kaybediyor olabilir.
Eğer kuşlar çift olarak yaşıyorsa ve kuşlardan biri eşiyle önceden olduğu gibi ilgilenmiyorsa ve yalnız kalmak istiyorsa bu başlayan bir hastalığın işareti olabilir. Ancak bu tüy dökme işareti de olabilir. Her halikarda çok temkinli olmalısınız, çünkü sağlık durumundaki bozulma sebebiyle kuşun daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olabilir.
Canlılıktan tembelliğe
Eğer kuşunuz ortada kesin bir neden yokken normalden daha fazla uyumaya başlarsa kuşunuzu yakından gözlemlemeye başlamanız tavsiye edilir. Bütün gün uyuyan bir kuş ya hastadır ya da kafesteki akarlar yüzünden gece uyuyamıyordur. (kuş gece boyunca akarlar yüzünden kafesin içinde hareket ederse dışkı tek bir yerde toplanmaz Gece uyuyamama sorunun bir sebebi de basitçe kuş kafesinin çok gürültülü bir yere konulmuş olması olabilir.
Hey, küçük tombul !
Eğer bir kuş tüylerini kabartmış bir şekilde – etrafına bakınan bir top gibi - etrafındaki nesnelere ve arkadaşlarına dikkatsizce bakıyorsa başlayan veya kronik bir hastalık bunun sebebi olabilir. Dağınık tüyleri, donuk gözleri olan ve kümesteki arkadaşlarıyla ilgilenmeyen bir kuş büyük ihtimalle hastadır.
Zayıf ve üşümüş
Hasta kuşlar genel olarak düşük vüvut ısısına sahiptir, 41 dereceden daha az, şiddetli titreme eğilimindedirler ve kolayca fark edebileceğiniz kabarık tüyleri vardır. Eğer kuşunuz evcilse vücut ısısını ayaklarından kolayca kontrol edebilirsiniz. Eğer ayakları aşırı deredece soğuksa kuş büyük ihtimalle hastadır.
Kuşun ağır bir şekilde nefes aldığına ve kuyruk tüylerinin aşağı yukarı hareket ettiğine dayanarak solunum yolu problemi veya enfeksiyon başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz.
Veterinere Gidin !
Kuşunuzun hasta olduğunu fark ederseniz biran önce bilgili bir veterinere gitmelisiniz. Ayrıca kuş eşinden/arkadaşlarından ayırılmalıdır. Sadece bir veteriner kuşu tatmin edici bir şekilde muayene edebilir ve kesin tanı koyabilir. Veterinere gitmek için tereddüt etmeyiniz çünkü en iyi tedavi edilen hastalıklar başlangıç aşamasında olanlardır
MUHABBET KUŞU HASTALIKLARI
Muhabbet Kuşlarının Sağlık Karnesi
Muhabbet kuşları, bütün kuşlar gibi hastalıklarını çok iyi gizlerler. Bu, yırtıcıların hasta ve zayıf kuşlara odaklanmaları nedeniyle oluşturdukları bir kendini koruma mekanizmasıdır. Bu yüzden kuşunuz hasta olduğunu belli ettiğinde, gerçekten ciddi/ileri şekilde hastadır ve uygun tedavi sağlanmazsa çok yakında ağırlaşacağını öngörebilirsiniz.
Evcilinizi her gün gözlemleyerek onun normal davranışını öğreneceğinizden, sıradışı gelişmeleri fark edebilirsiniz. Aşağıda hastalıkların olası göstergelerinin listesi yer almaktadırve bir veteriner hekime danışılması gerekmektedir.
Dikkat edilmesi gereken hastalık işaretleri
Kritik / ciddi ve veteriner hekim tedavisi gerektiren belirtiler:
• Solunum problemleri / anormal nefes alış,
• Sürekli aşağı / yukarı hareket eden kuyruk,
• Gaga/ağız, göz veya burun deliklerinden akıntı,
• Yüz ve kafa tüylerinin sümüksü madde ile kaplanması, yarı sindirilmiş yem ve anormal dışkı,
• Anormal tüy, anormal tüy gelişimi/değişimi/dökümü,
• Kanama
• Başın, kuyruk veya kanatların düşmesi, bükülmesi,
• Soluk veya şişmiş gözler,
• Tünekte duramamak, düşmek,
• Kamburlaşma,
• Vücutta yumru veya şişlikler,
• Kafes tabanında oturma,
• Kusma,
• Kilo kaybı, zayıflama.
Veteriner hekime danışılmasını gerektiren ciddi olabilecek belirtiler:
• İştahın kaybı,
• Kabarma ve düzensiz görünüş,
• Anormal dışkı,
• Sıradışı tüy yolma,
• Anormal uyku düzeni (Sürekli uyuma, normalde bir ayak yerine iki ayakla tüneğe tutunarak başın, kanatın altına sokulması, baş kanatlara çevrildiğinde gözlerin yalnızca kısmen kapatılması),
• Normal faaliyetlerindeki herhangi bir değişiklik (Konuşma, ötme, oyuncaklarla oynama, diğer kuşlar veya insanlarla etkileşim, enerji düzeyinin azalması, farklı yerlerde tüneme),
• Yolunu bulamama,
• Olağandan fazla su içme,
• Kirlenmiş dışkılık.
Hastalıklar / belirtiler genellikle aşağıdaki nedenlerden oluşurlar:
• Kötü beslenme: A vitamini ve kalsiyum yetersizliği, beslenme zincirindeki en ortak eksikliklerdir. Verilen besinler, birçok diğer yiyecekten yağ oranı açısından yüksek olduğunda, bu kuşlar çoğunlukla aşırı şişmanlayacaktır. Fazla kilolu kuşlar, romatizma ve karaciğer yağlanmasına karşı daha hassastırlar.
Ne yapabilirsiniz: Yeşil yapraklı sebze, kırmızı veya sarı portakal suyu, beta karoten içeren sebzeler gibi sağlıklı besinler verilmelidir. Kalsiyum blokları da kalsiyum eksikliğini gidermek için sağlanmalıdır. Hastalıktan etkilenmiş kuşların beslenmesi için bunların yerine filizlenmiş tohumlar da verilebilir. Filizlenmiş tohumlar, filizlenmenin süreci tohumlardaki yağ içeriğini azalttığı için daha sağlıklıdır ve yağ oranı daha düşüktür, genellikle filizlenmiş tohumların kuşlar tarafından kabullenilmesi taze meyve ve sebzelere göre daha çok kolaydır.
• Kötü huylu tümörler, lenfomalar ve yağ tümörleri (tek tip diyet neden olabilir): Tümörler, iyi huylu veya kötü huylu (kanserli) olabilir ve herhangi bir organ veya sistemi etkileyebilir. Bazı kuş türlerinde, iyi huylu yağ tümörlerinin (Lipoma) gelişimi daha kolay olmaktadır.
• Yağ tümörleri (lipoma) genellikle, fazla kilolu amazon papağanı, gül-göğüslü Avustralya papağanı ve muhabbet kuşlarında görülür. Daha yaşlı kuşlarda, yumurtalık tümörü, testis veya böbrek tümörü şeklinde belirerek , etkilenen taraftaki siyatik sinirinde baskı yapar, daha çok ayak veya bacağın aksamasına neden olmaktadır.
• Lifli tümörler (Fibroma), kanatta bulunan tümörlerdirve cerrahi olarak çıkarılmaları gerekebilir. Bazı vakalarda, kanadın kesmesi zorunlu olabilir.
• Gut hastalığı; böbrek hastalığı veya metabolik bir problemden kaynaklanır. Zaafiyet durumda veya ilerlemiş hastalıklarda ortaya çıkar.
• Şeker hastalığı ; insülinle tedavi edilebilir.
• PBFD ve Polyoma viral enfeksiyonları
• Üreme sistemi problemleri, yumurta tıkanması, yumurta peritoniti, aşırı yumurta üretimi ve karın fıtığı gibi.
• Giardia enfeksiyonları (paraziter hastalık), sindirim sistemindeki kusma ve ishal gibi sorunlar.
• Ayrıca yüksek oranda duyarlı oldukları hastalıklar: Polyoma , Psittacine Gaga ve tüy hastalığı (PBFD), Tüy yolma,. Ur gelişimi (kanser)....Muhabbet kuşları diğer evcillerde daha fazla tümöre yakalanırlar. Böbrek, yumurtalık, testis and karaciğer tümörleri en çok görülenlerdir.... Parazitler: Yüz oyucu parazitler en sık rastlananlardır ve İvermectin içeren ilaçlarla tedavi edilirler.... Tüy kistleri, . Tüy bitleri, French Moult , Pullu yüz / pullu bacak, Aspergillosis (solunum yolu hastalığı).
Çevirenin notu: Bu çeviri, site kütüphanemizde yer alan diğer bilgilerle birlikte değerlendirilmelidir.
GÖZ PROBLEMLERİ
Göz nezlesi (Konjunktivit)
Etkilenmiş kuşlarda tipik olarak, gözlerinin etrafında çeşitli derecelerde kabuğumsu kıvamlı oluşumlar görülür. İlerlemiş hallerde, bu büyümeler tamamen gözü örtebilir. Gözler çoğunlukla kırmızımsı, suludur. Konjunktivitli kuşlar ayrıca, ölümle sonuçlanabilen solunum problemlerine de yakalanabilir.
Konjunktivitin nedeni birkaç faktör olabilir; yaralar, bakteriler, mantarlar, ipliksi kurtlar ve tekhücreli canlılar. Her konjunktivit olayında, nedeni tam olarak belirleyebilmek için teşhise yönelik test zorunludur.
Gözkapağı İltihabı
Aşağıdaki öneriler, bu konudaki genel görüşleri içermektedir ve her olaya uygulanmayabilir. Herhangi bir tedavi yöntemi, deneyimli bir hekimce kararlaştırılmalıdır....
Bu hastalık, göz kapaklarının ağrılı şişliğidir. Göz kapağı kenarlarının ağrılı şişliği şeklinde gözlemlenir. Genellikle, gözlerde kızarıklık, kaşınma ve her iki gözde göz kapaklarının tahrişine sebep olur. Görünüşü, çoğunlukla konjunktivitle karıştırılır ve "Tekrarlayan konjunktivit" olarak değerlendirilebilir.
İki tipi vardır:
1. Ön iltihaplanma, göz kapaklarının önünü etkiler. Nedenler; seboreik dermatit (kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü,kepeğe benzer) ve nadiren de Stafilokok bakterileridir.
2. Arka iltihaplanma, göz kapaklarının gözlere temas eden yüzeyini etkiler. Buna, bu bölgedeki yağ salgı bezlerince neden olunmuş olabilir.
Aşağıdakiler kuşlara uygulanabilir.
Not: Herhangi bir tedavi yöntemi (aşağıdakiler dahil) deneyimli bir hekimce önerilmelidir.
• Her iki göze, günde bir ya da iki kez 5 dakika süre ile sıcak kompresler uygulanır. Ilık papatya çay poşetleri çok etkilidir ve anti enflamatuardır (kaşıntı, yandı giderici)!. Papatya çay poşeti açılarak üzerinde sıcak su dökülür, su fazlası sıkılır ve kullanılabilir ısıya ulaştığında kuşun gözüne nazik ve dikkatli biçimde konulur!
• Veteriner hekim, gözün temizlenmesi için (eritromisin gibi) göz merhemi önerebilir.
• İltihaplanmaya bağlı olarak, çabuk rahatlatma için uygun antibiyotik ve steroit damlası karışımları veya merhemler önerilebilir. Ancak, bu uygulama, göz tansiyonunu artırabilir ve posterior subkapsüler katarakt (PSK) biçimi için önemli riskler taşıyabilir.
• Uzmanlar; anti-enflamatuar, mantar ilacı veya hafif etkili steroid tedavisi önerebilir .
Katarakt (Göz Perdesi)
Kuşlarda katarakt, kapsamlı araştırılmamıştır ama genel anlamda insan, köpek, at gibi canlılarda olduğu gibi çeşitli nedenlerden oluştuğu düşünülmektedir.
Bu nedenlerden bazıları:
• Kalıtım: Bazı kataraktlar (onunla doğulmuştur) doğuştandır; diğer kalıtımsal olanlar, yaşamın ileri evresinde görülebilir.
• Şeker hastalığının yan etkisi
• Gözdeki enfeksiyonun yan etkisi
• Stres
• Radyasyon dahil mikrodalga ve ultraviole
• Yıldırım düşmesi (kazazedeler katarakt oluşum riski altındadır)
• Çeşitli toksinler
YUMURTA TIKANMASI
Yumurta tıkanması, dişi kuşlarda bir eşin olmasına gerek bulunmaksınız ortaya çıkabilir. Yumurtanın, normal bir biçimde üreme sisteminden geçmediği zaman oluşur. Distosi ise bir engel nedeniyle yumurtlama zorluğudur. Her ikisi de evcil kuşlarda ortak bir problem olup çoğunlukla önlenebilmektedir. Diğer yandan her iki durum da, yumurtalar dişi kuşlarda doğal olarak gelişerek, kendiliğinden oluşup dışarı çıkarıldıklarından bir eşe gereksinim bulunmaksızın meydana gelebilir. Eğer erken teşhis edilir ve müdahalede bulunulursa, genellikle çok iyi sonuç alınmaktadır. Eğer her iki olumsuzluk çok uzun süreyi kapsarsa, özellikle daha küçük kuşlarda komplikasyon ve ölümlerle sonuçlanabilir.
Hangi kuşlar genellikle yumurta tıkanması ve yumurtlama zorluğu ile karşılaşırlar ?
Yumurta tıkanması riskini artıran birkaç faktör bulunmaktadır:
Küçük Cinsler: Yumurta tıkanması; muhabbet kuşları, cockatiel, kanarya ve ispinozlar gibi küçük kuşlarda daha sıklıkla görülmektedir.
Güçlü Bağlılık: Risk, tek yaşayan ve sahiplerine aşırı bağlanan dişi kuşlarda daha yüksektir. Aynalara veya belirli oyuncaklara aşırı bağlılık gösteren kuşlar, yumurta tıkanmasına daha fazla yakalanmaktadırlar.
Kuluçka sayısı: Plansız üretim uygulamalarının sonucu olarak tekrar tekrar kuluçkaya yatırılan (mesela, yumurtalar veya yavru kuşlar gereğinden daha kısa sürede yanlarından alındıklarında, uygun mevsimlerin dışında üretim yapıldığında) veya aşırı yumurtlayan kuşlarda çoğunlukla yumurta tıkanması ile sonuçlanan sağlık problemleri oluşabilir.
Yaş: Çok genç kuşlar ilk yumurtladıklarında, daha "büyük" kuşlara oranla genellikle yumurtlama zorluğuna yakalanırlar.
Üreme sağlığı: Önceden kusurlu veya yumuşak kabuklu yumurtalamaya eğilimli olduğu bilinen, üreme problemleri yaşayan kuşlar yumurta tıkanmasını daha sıklıkla yaşarlar.
Kötü beslenme: Yalnızca tohumlarla beslenen veya kalsiyum, A vitamini, protein, E vitamini ya da selenyum eksikliği olan kuşlarda daha yüksek risk bulunmaktadır.
Genel sağlık durumu: Yumurta tıkanması, aşırı şişmanlık veya egzersiz eksikliği gibi diğer sağlık problemleri bulunan kuşlarda daha fazladır, bunlara ek olarak uygunsuz sıcaklıklar gibi çevresel koşulların yarattığı stres altında bulunmak da etkili olmaktadır.
Yumurta anormallikleri: Doğru konumda olmayan, fazla büyük veya kusurlu, kırık, diğer yumurtalarla birleşmiş bir yumurta da neden olur.
Kalıtım: Kuşların genetik yoluyla taşıdıkları belirli karakteristikleri yumurta tıkanması yönünden etkili olabilmektedir.
Yumurta tıkanmasının ve yumurtlama zorluğunun belirtileri nelerdir ?
Durumun ağırlığına bağlı olarak çeşitlilik göstereceklerdir; aşağıdaki belirtiler görülebilir:
• Karın gerginliği
• Kuyrukta aşağı yukarı inip kalkma veya sallanma
• Kanat düşmesi (sarkması)
• Hastalık belirtileri görülmesi
• Stres
• İştah azalması
• Topallama, bacak felci (Yumurta, bacaklara giden sinirlere baskı yapar)
• Karın şişliği
• Kloak (Dışkılama) bölgesine yapışan dışkılar (kuş, dışkı geçerken kuyruğunu kaldıramaz)
• Bozulmuş tüyler
• Halsizlik
• Güçlükle nefes alma (Takılmış yumurta, hava keselerine baskı yapar)
• Kafes tabanında oturma
• Üreme sisteminde olası sarkma (Üreme sisteminin iç kısmı, kloak (dışkılık) bölgesinden, pembe bir kütle halinde görünür biçimde dışarı çıkacaktır)
• Nadiren ani ölüm
Tıkanma nasıl teşhis edilir ?
Veteriner hekim; klinik işaretleri, geçmişini, fiziksel davranışlarını, röntgenini ve/veya ultrasonu temel alarak teşhiş koyacaktır. Eğer kuş, çok stresli veya şoktaysa, daha ileri tanı yöntemlerine başvurmadan önce bu durumu dengelemek zorunludur.
Nasıl tedavi edilir ?
Tedavi; kuşun durumuna, belirtilerin ağırlığına, yumurtanın nerede saptandığına, tıkanma halinin ne zamandır sürdüğüne bağlı olarak değişecektir. Bu durum, tedavi ve müdahale edilmezse birkaç saat içinde ölebilen daha küçük kuşlar için (kanaryalar ve ispinozlar gibi) çok ciddidir.
Az düzeyde stres gösteren bir kuşun tedavisi aşağıdaki önlemleri içerebilir:
• Nemin yükseltilmesi ve ortam ısısının 30-35 C dereceye çıkarılması
• Dışkılığın yağlanması
• Kalsiyum ve muhtemelen A,D ve E vitaminleri ile selenyum enjeksiyonu
• Sıvı ve dekstroz takviyesi
• Oksitosin veya arjinin vasotosin enjeksiyonu ya da prostaglandin jeli uygulaması. Bu ilaçlı tedaviler, üreme sistemindeki kaslarda kasılmaya neden olarak yumurtanın geçişini kolaylaştırabilir. Ancak bu ilaçlar, üreme sisteminde herhangi bir engel mevcutsa kullanılmamalıdır.
Çok ciddi şekilde etkilenmiş bir kuş, öncelikle şoka karşı tedavi edilerek stabil hale getirilmelidir. Sakinleşmesinin, dengelenmesinin ardından aşağıda belirtilen gerekli diğer tedavi yöntemlerine geçilebilir:
• Antibiyotik uygulamaları ve mümkün olduğunca kısa süreli kortikosteroidler
• Hekim tarafından parmaklarla hafif baskı uygulanarak yumurtanın çıkarılması. Bu işlem anestezi gerektirebilir.
• Sarkmış dokuların temizlenmesi ve düzeltilmesi/iyileştirilmesi
• Ovocentesis: Sıkışmış yumurtanın içeriği; kloak (dışkılık) bölgesinden görünebilir durumda ise oradan veya görünmüyorsa karın bölgesi derisinden ulaşılarak bir iğne yardımı ile boşaltılabilir. Bu işlem yumurtayı küçülterek geçişi kolaylaştıracaktır.
• Üreme sistemi zarar görmüşse, yumurta üreme sistemi dışında oluşmuşsa (ektopik yumurta) veya herhangi bir fiziki engel mevcutsa karın ameliyatı gerekli olabilir.
• Antibiyotiklerle, sıvılarla itinalı bakım, uygun ortam ısısı ve nemi sağlanması ve beslenme desteği
Ortaya çıkabilecek olası sorunlar nelerdir ?
Çoğunlukla kanaryalar ve ispinozlar gibi küçük kuşlar birkaç saat içinde tedavi edilmezlerse şok ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca, aşağıda belirtilen diğer sorunların da oluşması muhtemeldir:
Sıkışan yumurta, böbreklere basınç yaparak onların görevini ve dolayısıyla kuşun sağlığını etkiler.
Yumurta kuşun içinde iken kırılırsa yaşamını tehdit edecek peritonit (karın boşluğunda ciddi bir ağrılı şişlik) meydana gelebilir.
Oksitosin, arjinin vasotosin veya prostaglandinler, üreme sisteminde parçalanmaya ve ölüme götürebilen kuvvetli kasılmalara neden olabilirler.
Sürekli gerilmeler, üreme sisteminin veya kloakın (dışkılık) sarkmasına sebep olabilir. Bu durum; enfeksiyon, kabuklaşma (ki bu gelecekte yaşayacağı yumurta tıkanmasında daha ileri problemlere yol açar) veya yumurtada peritonitle sonuçlanabilir.
Önlenebilir mi ?
Aşağıdaki önlemler alınarak risk azaltılabilir:
• Doğru beslenme sağlama
• Üretimin zamanlaması, uygun yaşta üretim gibi doğru üretim tekniklerinin kullanımı, genetik bozuklukları olan kuşların üretimden çekilmesi, doğru ve sağlıklı çevre koşullarının sağlanması
• Aşırı kuluçkanın önlenmesi
• Yeterli egzersiz sağlanması ve şişmanlığın, yağlanmanın önlenmesi
• Yumurtlamayı önlemek için hormon tedavisi
• Yumurtlamanın sürekli olarak engellenmesi amacıyla üreme sisteminin alınması için kısırlaştırma ameliyatı. Bu ameliyat, kuşların çok küçük boyutlarda olmaları ve üreme sistemlerinin hassaslığı nedeniyle yüksek risk taşıyan bir yöntemdir.
KUŞ BİTİ
bit dış parazitler grubuna girer. Uçamayan bu böcekler kuşların tüylerinde yaşarlar, tüylerle ve ölü deriyle beslenirler. Bu tür kan emmediği için kam emenler kadar zarar vermez. Isıran bitlerin birkaç türü vardır ve her bir tür farklı kuşları konak olarak seçer. Bütün bitlerin yaşam tarzları aynı olduğundan bu paragrafta kısa bir özetle geçiyoruz.
3 mm den biraz uzun olan boylarına rağmen bunları çıplak gözle görebiliriz. Genellikle koyu renklidirler, 6 bacaklı, uzun ve ince bir yapıları vardır. Biraz ürkektirler ve bu yüzden ışıkla karşılaştıklarında kuşun tüylerinin arasına sürünürler. Sağdaki resimde 4 defa büyütülmüş bir fotoğrafla nasıl göründüklerini anlayabilirsiniz.
Bit kuşun tüylerinin arasına kalıcı olarak yerleştikten sonra başarabildiğince ürer. Yumurtalarını kuş tüylerinin kıvrımlarına bırakırlar. 1-2 hafta içinde yumurtalar çatlar ve larvalar dışarı çıkar, 5 hafta geçtikten sonra larvalar erişkin hale geçer.
Büyütmek için resme tıklayınız...
Bit salgınını nasıl fark edersiniz ?
Yoğun bir bit salgını; çok sayıda bitin tüyleri yemesinden dolayı dağınık ve zayıf tüy yapısından anlaşılabilir. Etkilenen kuşlar kaşınmaktan dolayı acı çeker ve uykusuzluk sorunu ortaya çıkar. Işıktan çekinmelerinden mütevellit yetişkin bitler tüylerin altına çabuk saklanacağından fark etmek zordur.
Yumurtalar ve larvalar daha kolay fark edilebilir. Uçuş tüylerinin üstünde(özellikle kanatlarda) kahverengi lekeler görülebilir. Bireysel tüylerinin orta kısımlarından aşındığını göreceksiniz.
Tedavi
Eğer bir bit bulaşmasından şüpheleniyorsak öncelikle veterinere başvurmak çok önemlidir. Bitler genellikle kontak haşere ilaçlarıyla(zehir) yok edilir. Pire tozu genellikle kullanılan yöntemdir. Bu şey buna rağmen kuş bakımından tehlikesiz değildir. Bitler kanat tüylerinin altında yaşamayı tercih ettiğinden dolayı kuş, tüylerinin altına kadar tamamen pudralanacaktır. Exner Petguard ile kuşu spreyleme yalnızca Avrupada mümkündür. Bu ürünün kuşa daha az zarar verdiği ispatlanmıştır. Bu tedavi toksin bileşenli laktik asit içerir. Bunlar kuşa zarar vermeden, bitin solunum yollarına yapışarak onları öldürürler. Dünyanın diğer ülkelerinde pet shoplarda benzer tedavi ürünleri mümkün olabilir.
Şu belirtilmelidir ki Exner Petguard da dahil hiçbir anti-parazit ürün kuşların gözüne ya da mukozasına temas etmemelidir!!!
Hangi kuş türleri daha çok etkilenir ?
Bitler muhabbet kuşlarını ve papağanları nadiren etkiler. Asıl bulaşma güvercinlerdedir. Ancak dış ortamda tuttuğumuz kuşlarımız da diğer kafes dışı kuşlardan(güvercin, bıldırcın) bit kapabilir. Bulaşma bir başladımı bir kuştan diğerine yayılır.
İSHAL
birçok nedeni olabilir. Sıklıkla yanlış beslenme sebebidir. Örneğin bir muhabbet kuşu sahibinin tabağından bir şeyler beğeniyorsa, bu ona iyi geleceği manasına gelmez. Duruma göre yediği yiyecekler ona uzun süreli ishal yapabilir ve hastalığın tedavisinin mutlaka veteriner tarafından yapılması gerekir.
Bir başka sebep ise enfeksyonlardır. Bakteri, mantar ya da parazitler bunun sebebi olabilir. Kuşun bağışıklık sistemi zayıflamış olabilir. Bunun nedeni herhangi bir stres olabilir ( mesela yeri değişmiş olabilir), bağışıklık sistemi de zayflayınca bakteriler (ya da mantar,parazit) çoğalmaya başlarlar. Çoğunlukla bu hastalık yapan etmenler normalde de kuşta ya da etrafında bulunur, ve normal faal olan bir bağışıklık sistemi varken kuşu hasta etmezler.
Normalde çevrede bulunan bir bakteri mesela E.coli (Kolai basili)dir. Ama Candida türü mantarlar veya Trichomona adlı parazit ishale sebep olabilir. Muhabbet kuşlarında ve diğer süs kuşlarında sıklıkla -kok la biten yuvarlak bakteriler ishale sebep olur (enterokok, stafilokok, streptokok). Eğer şüpheniz bu konuda yoğunlaştı ise, mutlaka bir veteriner hekime gidin. Kesin teşhisi o koyabilir. Etkili antibiyotiğii tespit etmek için bir kültür hazırlayabilir (antibiyogram)
İshalin sebeplerinden birtanesi de ağır psikolojik sorunlardır. Ancak, bu muhabbet kuşlarında oldukça ender görülür. İshal kanlı olunca, zehirlenme şüphesi vardır. Bu durumda çok acilen veterinere gitmeniz gerekir. Aksi takdirde muhabbet kuşunuz hayatını kaybeder. Bağırsak tümörü veya başka iç organlardaki hastalıklar da ishale sebep olabilir. Ayrıca hormonal bozukluklar da ishala yol açabilir.
İshali Tanımak
Bir kuş sıvı dışkılar bırakıyorsa, bu ille de ishal olmuş manasına gelmez. Bir çok muhabbet kuşu sahibi kuşların dışkı ve idrarı birlikte bıraktığını bilmez. Normalde idrar muhallebi kıvamında ve süt rengindedir. Koyu renkteki "kaka" ise bu idrarin etrafında yer almaktadır. Normal şartlarda her ikisi katı, kokusuz ve kısa zamanda tamamen kurumaktadır. (Sağdaki resme bakınız) Eğer bir kuş çok sıvı içtiyse ya da taze sebze meyve yemişse, o zaman aynen biz insanlardaki gibi, boşaltılan idrarın miktarı artmaktadır. Bu nedenle bıraktığı "kaka" dikkatli bakılmazsa ishala benzemektedir.
İkinci resimde de görüldüğü gibi, kaka kısım aynı kalıyor ama beyaz olan kısım çok daha sıvıdır. Bu durumda endişeye gerek yoktur. Belki fazla salata yemiştir, ya da banyo yaparken su fazla içmiştir. Fakar bu durum uzun süre devam ederse ve kuşunuz halsiz görünüyorsa, böbrek iltihabi şüphesi ile veterinere danışınız. Gerçek ishal varsa, koyu renk olan kısım da dağılmaktadır (üçüncü resim) Genelde de kuşun poposunda da bu dışkının bir kısmı tüylere yapışmaktadır.
İshalin Tedavisi
İshali tedavi edebilmek için ilk önce sebebini tespit etmek gerekir. Bu nedenle kuşunuzu biran evvel veterinere götürmeniz sarttır. İshal muhabbet kuşunuzun gücünü çok çabuk tükettiği için, vakit kaybetmeden harekete geçmek gerekir. Veterinerin kesin teşhisi koymasından sonra, (gerekirse yukarıda belirtilen antidiyagram yolu ile) tedavi için verilecek ilaç ve gerekirse diyet tespit edilir. Veterinerin tüm önerilerine aynen uymak gerekir aksi takdirde ağır sonuçlar olabilir ve kuşun hayatı tekrar tehlikeye girer.
Eskiden ilk yardım olarak karbon verilmesi önerilirdi. Ancak bunun sakıncaları bugün şu sekilde izah edilmektedir. Birincisi, alınan karbon (kömür) sayesinde sıvı absorbe olduğu için dışkı normal gözükmekte, ama esas hastalığın sebebi ortadan kalkmış olmamaktadır. Bu yüzden veterinere gitmeyip karbonla kendi kendinize muhabbet kuşunuzu tedavi etmeye kalkışmak çok yanlıştır. Bunun dışında karbon ayrıca besinleri bağlamaktadır, yani kuş yediği besinleri değerlendirememektedir.
Benzeri Hastalıklar
Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ishal kolaylıkla idrar yollarında bulunan bir rahatsızlıkla karıştırılabilir. Ağır bir ishal da Giardia adlı bir parazitten kaynaklanabilmektedir. Bağırsak parazitleri veya tümörler, dişi muhabbet kuşunda ise yumurtalıklarla ilgili sorunlar...O yüzden mutlaka tecrübeli bir veteriner ishalin nedenini tespit etmelidir.
Not: İshal durumlarında kendi başınıza tedavi uygulamak yerine acil olarak veterinere danışmanız gerekir. Muz, dal darı, haşlanmış pirinç suyu, haşlanmış patates vermek gibi önlemler sadece muhabbet kuşunun diyetinde yapılan değişikliklerdir
SOĞUK ALGINLIĞI
Kuşlarımızın çoğu, hava akımına maruz kaldıklarında veya ani ısı değişikliklerinde hastalanmaya meyillidir. Soğuktan etkilenen kuş, tüylerini kabartır, ilgisiz davranır. Bu durumda bir hayvanın, (Aşağıyı okuyunuz) soğuğa yakaladığı burnunun akmasından ve zaman zaman aksırmasından anlaşılır. Diğer enfeksiyonlar, akciğerler, hava keseleri gibi alt solunum bölgesini etkiler ve kuş öksürmeye benzeyen sesler çıkarır. Aslında, öksürme, kuşlar için tamemen doğru bir tanımlama sayılmaz. Onların bir diyaframı yoktur ve anatomilerindeki bu farklılık yüzünden yalnızca öksürmeye biraz benzer olan sesleri çıkarabilirler. Kuşlar, sık nefes alabilir ve ağır olaylarda birkaç dakika boyunca devam edebilen boğmaca krizleri çekebilir. Bu yüzünden, birçoğu tüneklerinde zorlukla durabilir, yerde yalpalar, yeteri kadar oksijen alabilmek için umutsuzca çabalar.
Bir kuşun, (Ses örneğini dinleyiniz, wav dosyası, 95 kB) solunum hastalığında, tipik sayılan ve her nefeste duyulan bir ses algılayabiliriz. Hasta kuşlarda, her nefes alıp verişinde kuyruğu aşağı yukarı hareket ederken göğsünde bir "Pompalama" hareketi gözlenebilir. Birçok hayvan, nefes borularını düzgün duruma getirerek ferahlamaya çalışır.Bunun tipik göstergesi, her iki ayağı ve gagası ile kafesin tellerine sıkıca tutunması ile boynunu germesidir.(Resme bakınız)
Bahsedilen bulguları gözlemlediğinizde,mümkün olduğu kadar çabuk kuşlar hakkında deneyimli veteriner hekime danışmalısınız. Kuşunuzun (her vakada değil ama çoğunlukla) özel ilaçlara ve etkili bir antibiyotiğe ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, iyileştirme sürecinde desteklemek için yapmanız gereken başka şeyler de vardır. Örneğin, bir ısı terapisi yararlı olabilir. Lütfen hekiminize kızılötesi ışık ile ısı terapisi uygulamadan önce danışınız. Başka bir koruyucu/destekleyici yöntem inhalationdur(solunum desteği). Hekiminiz, size, kuşunuza zarar vermeden (Sıcak su, sıcak buhar) nasıl uygulayacağınızı belirtecektir.
Üşütme çeşitleri
İnsanlardaki tipik soğuk algınlığına farklı virüs türleri sebep olur. Kuşlarda durum tamamen farklıdır. Virüsler tamamen konu dışı kalır, onun yerine kuşlarımız, bakterilerin neden olduğu üst solunum bölgesi hastalıklarına yakalanırlar. Problem şudur ki:İnsanlar soğukalgınlığı nedeniyle hastalığa yakalandıklarında, doktorlar , birkaç gün içinde , virüslerin doğal olarak öleceklerini ve soğuk algınlığının kendiliğinden geçeceğini söylerler. Ama kuşlarda, bakterilerin neden olduğu hastalık, birkaç günde iyileşmeyecektir. Çok daha uzun süre alacaktır! Hatta bakterilerin çoğalması, burun, sinüsler ve ağzın,boğazın pek çok kısmına yerleşmeleri nedeniyle daha da kötüleşecektir. Burun akıntıları , sulu değil, yapışkan ve sarımsıdır; Bu, akıntının cerahatli olduğunu ifade eder. Aynı zamanda, burun (Cere), resimdeki gibi şişmiş de olabilir.
Dikkat: İnsanlardaki üşütmeden farklı olarak, kuşlarda cerahatli burun akıntısı, kendi başına iyileşmeyecektir. Eğer bir antibiyotik kullanılmazsa kronikleşecektir ! En kötü durumda bu hastalık, burun ve cereyi yok edecektir. Burun delikleri büyüyecek, hasta kuş burnunda yapışık olan sümükten dolayı acı ve boğulma krizleri çekecek. Resimde iyi bakılmadığı ortamdan kurtarıldıktan sonra iyileşme sürecindeki kuşlardan biri görülmektedir. Önceki sahibi, üşütmenin kendi başına iyileşmeyeceğini fark etmedi. Burun ve sinüsler,çeşitli parazitlerce enfekte edilmişti. Cerenin parçaları yok edildi ve bu yüzden burun delikleri çok büyüdü. Sol burun deliğinde , kuruyan irin ve sümüğün bir kabuğa dönüştüğü görülebilir. Gagada da iltihaplanma görülmekte (Burun deliğine yakın sarımsı parçalar). Bir kuşun burun delikleri bir kez büyüdüğünde bir daha asla doğal, daha küçük boyutuna dönemezler.
Kuşun burnu nasıl temizlenir ?
Eğer bir kuşun burnu tıkanırsa, hayvan zorlukla nefes alacaktır.İnsanlar burnunu boşaltabilir ancak kuşlarımız yapamazlar. Bu yüzden bizler, kuşun burnunda sümük olduğu zaman yardım etmek zorundayız. Islak olmayan kağıt mendiller, küçük parçalara bölünerek parmaklar arasında köşeleri kıvrılıp yuvarlatılarak çok yardımı dokunacak küçücük "Burun temizleme gereci" oluşturulabilir. Ancak burun deliklerinin içine fazla itmemek için dikkatli olunmalıdır. Onlar sümüğü çeker, ve kuşa acilen rahatlama sağlar. Burnun temizlenmesi için kullanılan parça yalnızca bir kez kullanılmalıdır! Ve aynı zamanda; başka hastalığa, bir göz hastalığına (Ophthalmitis) neden olmamak için kesinlikle bu kullanılan parça ile gözlere dokunulmamalıdır.
Benzer hastalıklar
Bazen benzer hastalıklarda, hasta kuşlar zorlukla nefes alabilir ama burunda hiçbir sümük yoktur. Birçok olayda alt solunum yolu bölgesinin daha aşağı kısımları etkilenir. Kuş; uçtuktan sonra öksürür veya geceleri hava kesesi kurtlarının istilası yüzünden acı çeker. Çoğunlukla, kuşun aldığı her nefesle birlikte,küçücük parazitlerin neden olduğu çok tipik bir gıcırdama sesi duyulabilir.
Gözlerin altındaki bir şişlik, sinüzit için işaret olabilir. Bu, sinüs iltihabıdır ve çoğunlukla bu hastalık geçirilirken burun akıntısı oluşmaz.
Çok önemli
Soğuk algınlığı aynı zamanda psittakoz /papağan ateşi de denilen bir hastalığın bulgusu da olabilir! Hekiminiz, kuşun, hayvanlardan insanlara bulaşabilen nitelikteki bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığını kontrol edecektir.
SAKAT AYAKLI YAVRULAR
Yavrunun rengi kırmızı ise su ve mineral kaybettiğinin (elektolit ve şeker takviyesi lazım) belirtisidir. İyi beslenemediğinden olur. Bu durumda kasılmalar meydana gelebilir, bacakları veya kanatları birarada tutamamasına sebep olur. Bu belirtiler doğrultusunda "çarpık bacak" sendromunu düşünebiliriz. Bu durumda bacaklardan biri veya ikisi birden normalden farklı olur. İki bacak da dışarı açık veya biri öne, diğeri geriye doğrudurur. Yavru bacaklarını kullanamaz ve ayakta duramaz.
Bu duruma kalsiyum yetersizliği, annenin yavruların üstüne çok sıkı oturması, genetik faktörler veya yetersiz beslenme sebep olabilir. Yavru ayakta duramadığı için anne onu besleyemez veya reddedebilir. Böyle durumlarda bacakları bandajlamak veya bir süngere geçirmek gerekir ki, genellikle bu yavruyu elde beslemeye başlamayı da gerektirir. Çok küçük yavrularda tedavisi başarılıdır ve 7-10 gün arasında tamamen düzelme olabilir. Yavrunun yaşı ilerlemişse ömür boyu sürebilecek sakatlık meydana gelebilir.
Yavru beslerken Türkiyede özel elde besleme mamaları olmadığı için biraz çaresiziz. Bu durumda doğal toz bebek mamalarını sıcak suyla karıştırıp enjektör veya kenarları kıvrılmış plastik çay kaşığı ile yavruya vererek sonuç alabiliriz. Yabancı bir kaynakta toz bebek mamasının elektrolit ve gerekli mineralleri içerdiği için normal kuş mamasına karıştırılabileceğini okumuştum. Zorda kalıp da sırf bebek mamasıyla yavru kuş yaşatanları da okudum. Hiçbiri olmazsa yumurta sarısının yine sıcak suyla karıştırıp vermeyi deneyebilirsin. İlk başlarda yavrunun her 2-3 saatte bir beslenmesi gerekir ve mamanın ısısı bile çok önemlidir. Yabancı kaynaklarda yaklaşık 105 F derecesi önerilir. Bu sanırım bizde 39-40 dereceye denk geliyor.
Yavruların gagasının üstüne hafifçe dokunman veya tıklatman onlarda beslenme vakti çağrışımı yapar ve gagalarını açmalarını sağlayabilir.
Çarpık Bacaklar
Bacaklar düzgün duramıyorsa bandajlamak veya sünger yardımıyla onları düzgün hale getirmek gerekir. Yoksa ömür boyu sürecek bir sakatlık oluşur. Ne kadar erken müdahale edilirse tedavide başarı şansı da o kadar artar.
Bandajlama Methodu
Yavruların bacakları veterinerlerde bulunabilecek hayvanlar için kullanılan bandajlar (bandaj sadece kendisine yapışma özelliği taşıyor) ile aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi bandajlanmalı. Birbirlerine paralel durmaları için bu pozisyona getirip bandajlama ya dikkat edilmeli.
Bandajlama kan dolaşımını engelleyecek kadar sıkı yapılmamalı.
Bandajlar hergün en az 2-3 kere kontrol edilmeli. Ayaklarda şişme varsa bandaj açılarak 12-24 saat kan dolaşımının düzene girmesi beklenmeli. Bandajlanmış yavrular yuvada ayakları yuva tabanına deymeyecek şekilde yumuşak yuva malzemeleri ile desteklenmeli. Bu yavruların sık sık kontrol edilip, gerekirse dışkıların temizlenmesi gerekir.
Anne yavrulara bakmayı redederse yavruların bakımı ile ilgilenmelisiniz.
Tedavi 7-15 gün arası devam ettirilmeli. Zaman zaman kontrol ediniz, yavru ayakta durabiliyorsa sonuç alacaksınız demektir. Bu tedavi sırasında beslenmeye azami önem gösterilmelidir. Kalsiyum takviyesi şart.
Sünger Yardımı İle Destekleme
Bu yöntem için en uygun malzeme bir makyaj süngeridir. Bu yoksa benzer diğer süngerlerden de kullanılabilir.
Önce süngeri uygun boyutlarda kesmelisiniz. Daha sonra bacaklar için üzerinde iki delik açın. Daha sonra yavrunun bacaklarını bu deliklerden geçirin. Bu işlemi yaparken 3 parmak ileri, 1 parmak geride olacak şekilde bacağını tutarsanız daha rahat edersiniz.
Daha sonra yavruyu yumuşak bir zemine yerleştirin. Yavrunun ayakları sert zemine kesinlikle deymemeli Tedaviden sonraki durum
Bu yöntemde de tedavi 7-15 gün devam ettirilmeli, beslenme ve kalsiyum takviyesine özen gösterilmelidir.
Tolgay Aytar
Veteriner Hekim

İZMİR PET KUŞ HASTANESİ VE EĞZOTİK CERRAHİ MERKEZİ OLARAK HİZMETİNİZDEYİZ. 02323881770 Öz-vet Hizmette 26.Yıl www.veterinerizmir.com veteriner Merkezimizde 4 veteriner Hekim 2 veteriner sağlık teknikeri 1 iletişim personeli görev yapmaktadır veteriner Bornova
veteriner Merkezimizde (Muhabbet kuşu,Kakadu papağan,Jako papağan,Ara papağan ,Macar papağan,Sultan papağanı,sultan papağanı ,kanarya,güvercin ,örümcek maymun ,iguana,tavşan,hamster,gonzales,su kaplumbağası,atmaca,baykuş)
İzmir Özkanlar veterineri,manavkuyu veteriner,Pınarbaşı veteriner,Atatürk mahallesi veteriner,evka-3 veteriner,Yeşilova veteriner,Altındağ veteriner,alsancak veteriner,Güzelyalı
İzmir hayvan Hastanesi veteriner
İzmir veteriner
İzmir papağandan anlayan veteriner
İzmir tavşandan anlatan veteriner
İzmir en iyi veteriner
İzmir en iyi veteriner kliniği
İzmir Bornova veteriner
Manavkuyu veteriner
Bornova evka 3 veteriner
İzmir iguanadan anlayan veteriner
İzmir Guinea pigden anlayan veteriner
İzmir hamsterdan anlayan veteriner
İzmir guina pig veterineri
İzmir Bornova hayvan Hastanesi
İzmir veteriner Cerrahi uzmanı
İzmir veteriner dahiliye uzmanı
İzmir veteriner hekimler odası
İzmir ticaret odası
İzmir sosyal güvenlik kurumu
İzmir dokuz eylül tıp fakültesi
İzmir eğe tıp fakültesi
İzmir veteriner polikliniği
İzmir tavsiye veteriner
*veteriner CR BİLGİSAYARLI RÖNTGEN
*veteriner ULTRASONOĞRAFİ
*veteriner KUŞ VS KAN HEMOĞRAM VE BİYOKİMYA b
*veteriner CERRAHİ OPERASYON (KUŞ VS KIRIKLARI VİDA ÇİVİ ,ATEL ,TİTANYUM PLAKA UYGULAMALARI)
*veteriner KUŞLARDA DNA TESTLERİ (KAN -TÜY)ANLAŞMALI LABRATUVAR
*veterinerveterinerKUŞLARDA KURSAK TÜPÜ YERLEŞTİRME
*KÜLTÜR ANTİBİOĞRAM BACTERİ VE VİRÜS TARAMASI
*MEGABACTERİ TESTİ veteriner
*KLAMİDYA TESTİ veteriner
*ISITMA VE İNHALASYON İLAÇ VEREN YOĞUN BAKIM KÜVEZİ
*YUMUŞAK DOKU LAZER TEDAVİSİ veteriner
*KUŞLARDA GAGA TIRNAK BAKIMI veteriner
*EKĞ veteriner
*KUŞLARDA KIRMIZI IŞIK UV KULLAMI veteriner
*KLAMİDYA TESTLERİ
*HOMEOPATİ TEDAVİSİ
*PARAZİTER VE MANTAR UYUZ TESTLERİ
*KANAT AYARI TELEK veteriner TÜY TEDAVİSİ
*KUŞ GÖZ MUAYNE
*KUŞ PROTOZOON TESTİ
*KUŞLARDA HORMON TEDAVİSİ TESTİ
*TAVŞAN KISIRLAŞTIRMA
*TAVŞAN İĞUANA MAYMUN OPERASYON VS
TOLGAY AYTAR
Veteriner Hekim
"Öz-Vet veteriner Pet Kuş Hastanesi ve Egzotik Veteriner Cerrahi Merkezi
" İzmir Kuş hastanesinin , telefon ve elektronik posta youlu ile teşhis ve tedavi hizmeti yoktur. Bunu etik bulmadığımızı ve hayvan sahiplerinin bu tür yollara başvurmamasını önemle rica ederiz. Bizim birinci görevimiz "zarar vermemektir". Getirmenizi öneririz
İzmir kuş Hastanesi,
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşundan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi sultan papağanından anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi papağandan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi jako papağandan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi maymundan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi Şahin'den anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi tavşandan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi hamsterdan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi kuştan anlayan veteriner,
İzmir kuş Hastanesi iguanadan anlayan veteriner,
izmir kuş Hastanesi güvercinden anlayan veteriner
İzmir kuş Hastanesi su kaplumbağasından anlayan veteriner,Kuş veterineri,
Türkiye kuş veterineri,
İzmir su kaplumbağasından anlayan veteriner,İzmir en iyi veteriner
Ali Tolgay Aytar
Avian veterinian
Öz-Vet veteriner Pet Kuş Hastanesi ve Egzotik Veteriner Cerrahi Merkezi
(Muhabbet kuşu,papağan,tavşan,iguana,hamster,Şahin,maymun,yaban hayvanı)
Öz-Vet Line Hizmette 25. Yıl
02323881770
İzmir kuş Hastanesi Çiğli muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi mavişehir muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Bostanlı muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Karşıyaka muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Girne muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi bayraklı muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Bornova muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi buca muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Gaziemir muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Alsancak muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi güzelyalı muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Güzelbahçe muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Urla muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi çeşme muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Üçkuyular muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi narlıdere muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Hatay muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Göztepe muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi manavkuyu muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Atatürk mahallesi muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Evka 3 muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Manisa muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi aydın muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Denizli muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Uşak muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Bursa muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi bodrum muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Antalya muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Edremit Akçay muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi tavşandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi iğuanadan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi maymundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi hamster anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi gonzales anlayan Hekim
İzmir kuş Hastanesi mavişehir guina piğden anlayan Hekim anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Karşıyaka guina piğden anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Çiğli papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi mavişehir papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Bostanlı papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Karşıyaka papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Girne papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi bayraklı papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Bornova papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi buca papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Gaziemir papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Alsancak papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi güzelyalı papağandan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Güzelbahçe papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Urla muhabbet kuşundan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi çeşme papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Üçkuyular papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi narlıdere papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Hatay papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Göztepe papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi manavkuyu papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Atatürk mahallesi papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Evka 3 papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Manisa papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi aydın papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Denizli papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Uşak papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Bursa papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi bodrum papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Antalya papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi Edremit Akçay papağandan anlayan veteriner hekim
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu
İzmir kuş Hastanesi Mantar belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu uyuz belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu tüy dökme belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu kusma belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu tırnak kesimi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu beslenmesi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu İzmir kuş Hastanesi karaciğer ve pankreas hastalıklarının belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu hastalıkları belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu oyuncakları,banyosu
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşunu konuşturma
İzmir kuş Hastanesi muhabbet acil tedavi
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu ayak kırığı belirti
İzmir kuş Hastanesi muhabbet kuşu göz kulak hastalıkları
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu yağ bezesi belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu kaşıntı ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu tüy dökümü
İzmir muhabbet kuşundan en iyi anlayan veteriner İzmir kuş hastanesi
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu etrafında dönme ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu hastalıkları
İzmir kuş Hastanesi Jumbo Muhabbet kuşu hastalıkları
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu tümör ur belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu güvenli ameliyat
İzmir kuş Hastanesi Muhabbet kuşu kabızlık tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan kusma belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan kabızlık belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan tüy dökümü belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan tüyden DNA testi
İzmir kuş Hastanesi papağan kandan DNA testi
İzmir kuş Hastanesi papağan tüyden DNA tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan Mantar ,uyuz testi
İzmir kuş Hastanesi papağan klamidya enfeksiyonu belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan parazit,pire,akar belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan kanat ayarı,papağan kanat kesimi
İzmir kuş Hastanesi papağan tümör,ur,şişkinlik belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan beslemesi belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi yavru papağan ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan üreme tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan serum bağlama,papağan kan alma
İzmir kuş Hastanesi en iyi papağan veterineri
İzmir kuş Hastanesi papağan megabacteriosis ,kuruma,kursak mantarı belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan allerji belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi papağan vitaminleri ve yemleri
İzmir kuş Hastanesi papağan eğitimi
İzmir kuş Hastanesi suni dölleme yöntemleri
İzmir kuş Hastanesi papağan hastalıkları
İzmir kuş Hastanesi
İzmir baykuşdan anlayan veteriner
İzmir kuş Hastanesi güvercin ishal belirti ve tedavisi
İzmir kuş Hastanesi Bornova güvercin Aşıları
İzmir kuş Hastanesi Bornova güvercin İlaçları satan yer
İzmir güvercin Hastanesi
İzmir ithal güvercin İlaçları satan yer
İzmir güvercinden anlayan veteriner
İzmir Erkek tavşan kısırlaştıran veteriner
İzmir maymundan anlayan veteriner
İzmir en iyi veteriner
İzmir guina piğ veterineri
İzmir kuş Hastanesi sultan papağanından anlayan veteriner
İzmir kuş Hastanesi kuş kırık tedavi
İzmir sultan papağanından en iyi anlayan veteriner
İzmir Urla sultan papağanından anlayan veteriner
Sultan papağanı veteriner türkiye
PAPAĞAN,MUHABBET KUŞU,SULTAN PAPAĞAN,MAKAW,PAPAĞAN,ARA PAPAĞAN,KANARYA ,GÜVERCİN,CENNET PAPAĞANI,KEKLİK,SAKA KURUMA HASTALIĞI KURUMA HASTALIĞI Teşhis ve Tedavi Yöntemleri Amphoterecin B tedavisi Öz-Vet pet kuş Hastanesi ve Eğzotik Merkezi
Bornova veteriner,Bornova veteriner kliniği,Bornova veteriner klinikleri,Bornova en iyi veteriner,İzmir en iyi veteriner,kuş veteriner,kuş hastanesi
◊ Papağan Bakımı-Üremesi-Konuşturma-Besleme-Dna Testi-İlaçları-Hastalıkları Özel Yayın
◊ Muhabbet Kuşu Hastalıkları Belirti ve Tadavisi Muhabbet Kuşu İlaçları
◊ Macaw Papağan-Ara Papağan-Gri Papağan -Sultan Papağan-Eclectus Papağanlarda Sağlıklı Besleme Yöntemleri/İzmir Kuş Hastanesi Öz-Vet
◊ Papağan,muhabbet Kuşu,sultan Papağan,makaw,papağan,ara Papağan,kanarya ,güvercin,cennet Papağanı,keklik,saka Kuruma Hastalığı Kuruma Hastalığı Teşhis ve Tedavi Yöntemleri Amphoterecin B Tedavisi Öz-Vet Pet Kuş Hastanesi ve Eğzotik Merkezi İzmir
◊ Kuş Tedavilerinde Homeopati Yeni Bir Açılım.. Öz-Vet İzmir veteriner Kuş Hastanesi
◊ Jakolarda Papağanlarda Görülen Hastalıklar ve Tedavisi -Jakolarda Beslenme Öz-Vet İzmir Kuş Hastanesi veteriner
◊ Papağanlarda Pelet Olarak Gdo'lu Kullanımının Papağanın Sağlığındaki Olumsuzlukları !İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağanın Cinsiyeti Nasıl Belli Olur? Papağanın Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Papağanda Cinsiyet İçin Tüyden Kandan Numune Alma Yöntemi? Papağanda Cinsiyet Belirlemenin Önemi? İzmir Kuş Hastanesi boş
◊ Güvercinlerde Mantar Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi İzmir Güvercin Hastanesi
◊ Papağanlarda Besleme İzmir Papağan Hastanesi/ Öz-Vet İzmir Kuş Hastanesi
◊ Jako Papağan ,macaw Papağan,ara Papağan,sultan Papağan Veteriner İzmir Kuş Hastanesi
◊ Maymun Hastalıkları Tedavisi ,maymun Operasyon ,maymun Kırık Ameliyatı Öz-Vet İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağan,muhabbet Kuşu ,güvercin Kuruma Hastalığında Etkili Tedavi Yöntemleri İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağan ve Muhabbet Kuşlarında Hastalıkgizleme İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağanlarda Muhabbet Kuşlarında Depresyonve Tedavisi İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağanlarda Muhabbetkuşlarında Zehirlenme İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağanlarda Tüy Yolma ve Tedavisi İzmir Papağan Hastanesi/ Öz-Vet İzmir Kuş Hastanesi
◊ Papağanlarda Hastalık Belirtileri Nelerdir İzmir Papağan Hastanesi
◊ Muhabbet Kuşuve Papağan,kanarya,güvercinlerde Mutlaka Kullanılması Gereken Vitaminler İzmir Kuş Hastanesi
◊ İzmir Muhabbetkuşu Hastanesi/ Öz-Vet İzmir Kuş Hastanesi
◊ İzmir İthal Güvercin Aşısı ve İlaçları Kullanımı İzmir Kuş Hastanesi
◊ İzmir Papağan Hastanesinde Yaptığımız Uyğulamalar
◊ Muhabbet Kuşlarında ve Papağanlarda Homeopati İlacının Kullanılması
◊ Jakolarda Görülen Hastalıklar -Jakolarda ve Papağanlarda Beslenme-Jakolarda Kullanılan Tedavi Yöntemleri ve İlaçlar-Jako Papağan Kanat Ayarı
◊ Köpeklerde Lyme Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi Lyme Aşısı
◊ Köpeklerde Leishmaniasis Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi
◊ Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığının Belirtisi ve Tedavisi-Parvo Virüs
► Muhabbet Kuşu Papağan ve Diğer Kuşlarda Depresyon Belirtileri ve Tedavisi
► Hamster Hastalıkları ve Tedavi Bakım Yöntemleri Nelerdir?
► Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Nedenleri
► Dişi Köpeklerde Gebelik ve Doğum Erkek Köpeklerde Üreme Kontrolü ve Kısırlaştırma,çiftleşme
► Muhabbet Kuşlarında Endokrin Hastalıkları, Diabetes Mellitus, Kilo (Aşırı Yağlanma), Guatr, Gözle İlgili Rahatsızlıklar ve Körlük
► Muhabbet Kuşlarında Karaciğer ve Böbrek Hastalıkları Knemidocoptes Enfeksiyonu
► Kedi ve Köpeklerde Zehirlenme ve Tedavileri-Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler -Kedi ve Köpeklerde Parasetamol Zehirlenmesi
► Köpeklerde Konjenstif Kalp Yetmezliği, Kedilerde Hypertrophic Cardiomyopathyalp (Hcm) , Kedilerde Kalp Kurdu Hastalığı (Heartworm Disease) Köpeklerde Şişmanlık , Kedilerde Şişmanlık
► Kaplumbağalarda ve Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağasında (Red Eard Slider/Singapur Kaplumbağası) Görülen Hastalıklar Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri
► Kedi ve Köpeklerde Köpeklerde Diş Eti,diş Taşı Diş Tümörleri ve Diş Hastalıkları Diş Tümörleri
► Köpek ve Kedilerde Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi
► Kedi ve Köpeklerde Egzama Tedavi ve Belirtiler Otohemateropi/Veteriner Hekimlik Mesleği Üzerine Güncel Yaklaşımlar
► Kedi ve Köpeklerde Allerji: Gıda Allerjisi, İlaç Allerjisi, Pire Allerjisi, Tedavi ve Belirtiler
► Muhabbet Kuşlarında ve Kuşlarda Tedavide Serum Uygulama Yöntemleri ve Yoğun Bakım Küvöz Kullanımı
► Köpek ve Kedilerde Meme Tümörleri Tedavi ve Belirtiler Nelerdir?
► Köpek ve Kedilerde Uyuz Hastalığı Belirtiler ve Tedavi
► Kedi ve Köpeklerde Raşitizm Kemik,kas ve Eklem Hasarları (Kırık,çıkık ve Ezilmeler)Belirtiler ve Tedavi Kedi ve Köpeklerde Kemik Operasyonları(Osteosentez –çivileme-Plak-Vidalama)Teknikleri Sorular?
► Köpek ve Kedilerde Kulak Hastalıkları Tedavi ve Belirtileri Nelerdir?
► Tavşan Bakımı Hastalıkları ve Tedavisi
► Kedi ve Köpeklerde Colitis (Kanlı İshalin) Nedenleri Tedavisi?
► Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama Sorunları Belirtileri İlk Yardım ve Tedavi Yöntemleri
► Köpeklerde Kalça Çıkığı Displazisi Belirtiler Tedavisi -Yavru Köpeklerde Kalça Çıkığı Belirtileri Erken Tanı Tedavi ve Önleme Metodları- Juvenile Pubik Simfizyodesis Jps
► İguana Beslenmesi Bakımı Hastalıkları ve Tedavileri
► Muhabbet Kuşları Jako Papaganlarda İshal Nedenleri ve Tedavisi
► Kedi ve Köpekte Kusma Belirtileri ve Tedavisi
► Kedi ve Köpekte İshal Belirtileri ve Tedavisi
► Muhabbet Kuşlarında, Jako Papağanlarda, Sultan Papağanda,kanarya,güvercin, Lori Papağanı, Macav Papağanı Kusma Tedavisi ve İlaçları
► Muhabbet Kuşu,papağan,jako,sultan Papağanı Tümör Kanser Ur Belirtiler Teşhis ve Tedavi Yöntemi
► Muhabbet Kuşu Mantar Hastalığı Tedavisi Belirtiler(Candiasis)
► Kedi Bakımı Hastalıkları ve Tedavilerinde Veteriner Tavsiyeleri
► Kedi Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi
► Kedi İdrar Yolları Taşı Enfeksiyon Belitiler Yeni Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları
► Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtiler Aşı Yeni Tedavi Yöntemleri.....
► Kedi Gençlik Hastalığı Belirtileri Yeni Tedavi Yöntemleri Korunma Yolları
► Köpeklerde Kanlı İshal (Parvo Virüs) Tedavisi ve Korunma Yolları
► Muhabbet Kuşlarının Bakım ve Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
► Kuşlar Neden Tüylerini Kopartırlar? (Muhabbet Kuşu, Kanarya, Papağan, Güvercin, Sultan Papağan,cennet Papağan, Jako Papağanda Tüy Koparma)
► Kedi ve Köpeklerde Şeker Hastalığı (Diabetes Mellitus)
► Kedi Aıdsi Feline İmmunodeficiency Virus/Fıv Aşılama Kedilerde Etkili Midir?
► Köpeklerde ve Kedilerde Hayali(Yalancı) Gebelik (Pseudocyesis)
► Kedinizin Yaşam Ömrünü Uzatmak Sizin Elinizde,veteriner Hekim Gizli Bilgiler Yaşlılık..
► İguanalarda Metobolik Kemik Hastalığı (Mbd)-İguanalarda Böbrek Hastalığı(Renal)
► Kedilerde Psikolojik Depresyon Belirtileri ve Veteriner Hekimlik Tedavi Yöntemleri?Kedi Sesleri-Homeopati-Re İki
► Tavukçuluk 2 - Tavuk Kümesleri, Kümes Ekipmanları ve Kümes Koşulları
► Tavşan, Bakımı, Yemleri, Beslenmesi, Sindirim Fizyolojisi, Hastalıkları ve Tavşan Davranışları
► Sürüngenler – Reptılıae - Yılanlar, Kertenkeleler, Kaplumbağalar, Timsahlar, Tuataralar, Terraryum ve Paludaryum
► Bıldırcın Yetiştiriciliği

► Guineapiglerde Üremeyle İlgili Bilgiler, Üreme Sırasında Oluşabilecek Hastalıklar ve SorunlarÇOK OKUNUYOR
► Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar ve Leopar Gekolar
► Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar
► veteriner Sokak Hayvanları İçin Barınak mı Rehabilitasyon Merkezi mi?
► Kedi Yavrularında Süt Anne Bulunması Durumunda Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar
► Bir Yılan Hikayesi Daha ve Doğaya Geri Dönüş Üzerine Bir Bakışl
► Guinea Piglerde Beslenme ve Sindirim Sistemi
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR
► Veteriner Hekim Anlamaz
► Yaban Hayvanları ile Karşılaşma ve Yaralı Hayvana Yardım
► Guinea Pigler ve Çocuklar
► Kafes Kuşlarında Zoonoz Hastalıklar
► Sokak Kedilerini Koruma Konusunda Veteriner Önerileri
► Sokak Köpekleriyle İlgili Bilgiler
► Kedim Sokağa Çıkmalı mı?
► Çocuklar Doğadan ve Hayvanlardan Uzaklaşıyor
► Kadın-Erkek İkili İlişkilerde Evde Beslediğimiz Hayvanların Etkileri
► Hayvan Dostluğu, Sorunsuz, Kişilikli, Sorumluluk Sahibi, Kendisi ile Barışık Çocuklar Yaratır
► Köpeklerde Depresyon: Depresyondaki Köpeğiniz Sizinle Konuşuyor…tabi Siz Anlıyorsanız.
► Çocuklarda Hayvan Sevgisi : İşte Biz Çocukken Böyleydik..
► Muhabbet Kuşları Konusunda Bilgiler ve TavsiyelerÇOK OKUNUYOR
► Guinea Piglerde Coccidiosis
► İguanalarda Sağlık,beslenme ve Davranış
► Hamster Isırırsa Kuduz Olur Muyum ve Hamsterlarla İlgili Diğer Merak Ettikleriniz Üzerine Tavsiyeler
► Evlerde Evcil Hayvan Beslenmesi ve Guinea Pig
► Guinea Pig ve İguana Birlikte Beslemek Çok Keyifli
► Guinea Piglerde Doğum ve Düşükler Üzerine Tavsiye ve Görüşlerim
► Pitbulların Toplatılması ve Satışının Yasaklanmasına Yönelik Genelge Üzerine Düşünceler
► Engerek Yılanları - Yılan Sokmasında Yapılması Gerekenler
► Doğaya Yabancı Bilgisayar Bağımlısı Çocuklarımız
► Sadık Dostumuz Köpekler
► Canlıya Saygı En Başta Gelen İnsanlık Görevimiz (Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi)
► Dostunuzdan Ayrılmak (Hayvanınızdan Ayrılmak)
► Onlar Benim Yaşamımda (Hayvanların Yaşamımızdaki Yeri)
► Hayvan Dostlarımız ile Birlikte Yaşamaya Korkmayın
► Hayvan Sevgisi : Yürüyüp Gidenler ve Durup Bir Şey Yapanlar
► Kedi ve Köpeklerde Tüy Bakımı ve Tüyden Geçer Diye Bilinen Hastalıklara Bir Bakış
► Bir Sokak Kedisinin Kısırlaştırma Operasyonu Olduğu Nasıl Anlaşılır ?
Uzmanın Diğer Yazıları
◊ Köpek İstenmeyen Gebelikten Korunma
◊ Sokakta Yaralı Bir Köpek Bulduğunuzda Ne Yapmalısınız?
► Guinea Piglerde Follikülar Kistler ( Ovaryum Kistleri )
► Guinea Piglerde C Vitamini İhtiyacı
► Kedi-Köpeklerde Kanser ve Bpa(Bisphenol-A) İlişkisi
► Hayvanlarda Kanserde Ağrı Kontrolü, Beslenme Desteği, Bulantı ve Kusmanın Kontrolü
► Kedi ve Köpeklerde Parasetamol (Ağrı Kesici-Ateş Düşürücü) Zehirlenmesi
► Köpeklerde “xylitol” Zehirlenmesi
► Kuşlarda Aspergillosis
► Kedi ve Köpeklerde Obezite
► Hayvanlarda Tüy Dökümü ve Yağ Asitleri (Omega 3 & 6)
► Von Willebrands Hastalığı (Von Willebrand
► Kediler İçin Aşı Takvimi
► Köpekler ve Kediler İçin Aşı Takvimi
► Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi
► Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Teşhis
► Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri
► Kedi ve Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
► Kedilerde Aıds (Fıv)
► Kedi Gençlik Hastalığı - Feline Panleukopenia ve Kuduz
► Kedilerde Viral Hastalıklar ve Aşılama (Aşılamada Nelere Dikkat Edilmelidir?)
► Hangi Gıdalar Köpeğim İçin Tehlikeli Olabilir?
► Kedilerde Toxoplasmosis Nedir ? Gebelik ve Toxoplasmosis
► Kedi Tırmığı Hastalığı (Cat Scratch Disease)
► Kedilerde Çok Su İçme, Çok İdrar Yapma ve Nedenleri - Kedilerde Kanser
► Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırmanın Faydaları
► Kedi ve Köpeklerde “laktoz İntoleransı” (Sütün Sindirilememesi)
► Kedilerde Aıds Feline İmmumodeficiency Virus / Ağız Kokusu
► Feline Syncytium-Forming Virus Enfeksiyonu/ Feline Akne
► Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi
► Köpekler ve Çiğneme Problemleri
► Kedi ve Köpeklerde Obezitede Payı Olan Hastalıklar ve Durumlar
► Petiniz ile Mutlu ve Güvenli Yılbaşı Tatili
► Kedi ve Köpeklerde Obezite
► Hipervitaminosis A (A Vitamini Toksikozisi) ve Kediler İçin Zehirli Olan Bitkiler
► Kortizon Kullanımı ve Sonuçları:
► Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma
► Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme ve Kemoterapi
► Kedi ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct)
► Radyoterapi ile Kanserde Daha Uzun ve Ağrısız Sağ Kalım
► Köpeklerde Kalça Displazisinde (Kalça Çıkığında) Uygulanan Tedavi Yöntemleri
► Köpeklerde Kalça Displazisi (Köpeklerde Gelişimsel Kalça Çıkıklığı)
► Atlarda Gastrik Ülser (Mide Ülseri) ve Gastritis
► Atlarda Mandibula Kırıkları, Tedavinin Amaç ve Yöntemi
► Atlarda Koşu Bandında Faringoskopi ve Laringoskopi,
► Endoskopik Aksesuarlar ve Endoskopun Bakım ve Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
► Veteriner Tıpta Endoskopi
► Veteriner Ortopedide Biyoseramikler
► Kedilerde Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ve Dönemlere Göre Beslenme
► Köpekler İçin Yeni Geliştirilmiş Sementsiz Vidalı Kalça İçi Protez ile İlgili İlk Deneyimler
► Köpeklerde Kemik Çimentosu (Bone Cement) ile Uygulanan Total Kalça Eklemi Protezlerinde Karşılaşılabilecek Komplikasyonlar
► Köpeklerde Total Kalça Eklemi Protezi
► Atlarda Carpal Eklemdeki (Diz Eklemindeki) Radyografik Anormallikler
► Atlarda Carpal Eklemin (Diz Eklemi) Radyografik Değerlendirilmesi ve Radyografik Anatomisi
► Atlarda Articulatio Genu’nun Radyografik Değerlendirilmesi ve Olası Ortopedik Hastalıkları
► Atlarda Falanksların Radyografisi
► Atlarda Naviküler Kemik Radyografisi
► Köpeklerde Glaukom
► Atlarda Karaciğer Hastalıkları ve Sarılığa Neden Olan Bazı Hastalıklar
► Köpeklerde Topallığa Neden Olan ve Nadir Karşılaşılan Bazı Ortopedik Hastalıklar
► Atlarda Topallığın Değerlendirilmesinde Tanısal Analjezi
► Kedi ve Köpeklerde Çene Kırıklarında Olası Komplikasyonlar ile Postoperatif Bakım ve Çene Eklemi (Temporomandibular Eklem) Luksasyonu (Çıkığı)bir
► Hayvan Çene Kırıklarının Tedavisinde Uygulanan İnternal-Fiksasyon Teknikleri
► Çene Kırıklarında Genel Cerrahi Önlemler ve Maxillomandibular Fiksasyon Teknikleri
► Kedi ve Köpeklerde Kalça Ekleminin Travmatik Çıkıklarının Tedavi Yöntemleri
► Kedi ve Köpeklerde Kalça Ekleminin (Coxofemoral Joint, Articulatio Coxa, Hip Joint) Travmatik Çıkığı (Luxation, Dislocation) ve Tanı Yöntemleri
► Çene Kırıklarında Radyografik Muayene, Tedavi Prensipleri ve Dişlerin Durumu
► Kedi ve Köpeklerde Çene Kırıkları
► Köpeklerde Servikal Mukosel
► Köpeklerde Katarakt
► Diz Eklemi ve Patellar Luksasyon
► Kedi ve Köpeklerdeki Bazı Kemik Hastalıkları
Kuzu Besleme
► Kanatlı Hayvanlarda Sıcak Stresi ve Etkilerinden Korunma Yöntemleri
► Buzağılarda İshaller ve İlk Haftalarda Görülen İshallerin Sınıflandırılması
► Balıklarda Hastalığa Sebep Olan Başlıca Etmenler, Başlıca Balık Hastalıkları ve Tedavileri
► Türkiyede Balıkçılık Pazar Bilgisi ve Türkiye Su Ürünleri Yetiştiriciliği
► Yavru Köpekte Tuvalet Alışkanlığı
► Köpekte Uyuz ve Kene Olgusu ve Bununla Mücadelede İzlenecek Yöntemler
► İguana,timsah ve Kaplumbağa Besleme Konusunda Pratik Bilgiler
► Hindilerde Tibial Dyschondraplasia (Td) (Hindi ve Tavuklarda Görülen Yaygın Bir İskelet Bozukluğu)
► Kaplumbağa Beslenmesi, Bakımı Hakkında Pratik Bilgiler
► Köpekte Tasma Seçimi ve Kullanımı
► Modern Kanatlı Üretiminde C Vitamininin Pratik Kullanımları
► Köpekte Dişlerin Sağlığı ve Ağız Kokusu Nedenleri
► Kedilere Aşı
► Kedi-Köpekte Tüy Dökülmesi Problemi
Karşıyaka veteriner,boş
Bostanlı
Mavişehir veteriner,bayraklı veteriner,urla veteriner,Hatay veteriner,Gaziemir veteriner,urla veteriner,çeşme veteriner,Kemalpaşa veteriner,Kuşadası veteriner,Kemalpaşa veteriner,çeşme iyi veteriner,çeşme en iyi veteriner,çeşme tavsiye veteriner,çeşme Alaçatı iyi veteriner,çeşme İsmail ekmekçi,jako papağan veteriner, izmir en iyi veteriner, veteriner bornova, bornova hayvan hastanesi, papağan uzmanı veteriner, bornova veteriner tavsiye, veteriner tavsiye bornova, muhabbet kuşu veterineri, izmir kuş veterineri, kuş veterineri izmir, izmir tavsiye veteriner, izmir papağan veterineri, muhabbet kuşu uzman, tavşan kısırlaştırma, evka 3 veteriner tavsiye, muhabbet veteriner izmir, izmir iyi veteriner uzman, izmir hamster veterineri, maymun veterineri, acil veteriner bornova, iyi veteriner izmir özvet, kuş kırıkları ameliyat, bornova veteriner uzman, muhabbet izmir veteriner, izmir kuş hastanesi, izmir muhabbetkuşu, veteriner muhabbet, kuş veteriner izmir, iyi veteriner cerrah, izmir kanarya veteriner, kuş veterineri, veteriner klinik bornova, kuş ameliyat izmir, özkanlar izmir veteriner, kuş veterinerleri izmir, bornova iyi veteriner, maymun veteriner, tavsiye bornova izmir, kuş kırık veteriner, uzman veteriner izmir, izmir tavşan veterineri, bornova veteriner, veteriner hekim acil acil, tavsiye veteriner bornova, muhabbet veteriner, veteriner izmir bornova, bornova veterinerlik, muhabbetkuşu veteriner, muhabbet kuşundan anlayan, izmir iguana veteriner
jako papağan veteriner, izmir en iyi veteriner, veteriner bornova, bornova hayvan hastanesi, papağan uzmanı veteriner, bornova veteriner tavsiye, veteriner tavsiye bornova, muhabbet kuşu veterineri, izmir kuş veterineri, kuş veterineri izmir, izmir tavsiye veteriner, izmir papağan veterineri, muhabbet kuşu uzman, tavşan kısırlaştırma, evka 3 veteriner tavsiye, muhabbet veteriner izmir, izmir iyi veteriner uzman, izmir hamster veterineri, maymun veterineri, acil veteriner bornova, iyi veteriner izmir özvet, kuş kırıkları ameliyat, bornova veteriner uzman, muhabbet izmir veteriner, izmir kuş hastanesi, izmir muhabbetkuşu, veteriner muhabbet, kuş veteriner izmir, iyi veteriner cerrah, izmir kanarya veteriner, kuş veterineri, veteriner klinik bornova, kuş ameliyat izmir, özkanlar izmir veteriner, kuş veterinerleri izmir, bornova iyi veteriner, maymun veteriner, tavsiye bornova izmir, kuş kırık veteriner, uzman veteriner izmir, izmir tavşan veterineri, bornova veteriner, veteriner hekim acil acil, tavsiye veteriner bornova, muhabbet veteriner, veteriner izmir bornova, bornova veterinerlik, muhabbetkuşu veteriner, muhabbet kuşundan anlayan, izmir iguana veteriner
Türkiye'nin en iyi veterineri ali Tolgay aytar
Veteriner fakültesi,veteriner odaları,tarım bakanlığı,İzmir pet şhoplar,İzmir köpek çiftlikleri,Ankara veteriner fakültesi,aydın veteriner fakültesi,İstanbul veteriner fakültesi,Ankara veteriner hekimler odası,İstanbul veteriner fakültesi İzmir üniversite,Bornova küçükpark veteriner,İzmir Büyükşehir belediyesi veteriner,Bornova belediyesi veteriner,bayraklı belediyesi veteriner,kuş veterineri,güvercin veterineri,muhabbet kuşundan anlayan veteriner,papağandan anlayan veteriner,sultan Lore ara papağandan anlayan veteriner,maymun hamster iguanadan anlayan veteriner,tavşan veterineri,tavşandan anlayan veteriner,kaplumbağa veterineri ,su kaplumbağasından anlayan veteriner,avian excotic veterinerian,izmir en iyi veteriner,muhabbet kuşu mantar,muhabbet kuşu kusma,muhabbet kuşu cinsiyet tayini,papağan cinsiyet tayini ,papağan ilaçları,,muhabbet kuşu ilaçları,papağan kusma,izmirde iguanadan anlayan veteriner,tavşan hastalıkları,kaplumbağa veterineri,izmir iguanadan anlayan veteriner,izmir en iyi veteriner,bornova veteriner,muhabbet kuşu ur tümör tedavisi,muhabbet kuşu göğüs kursak şişmesi,muhabbet kuşu tümör belirtileri,muhabbet kuşu kursak şişmesi,muhabbet kuşu göğsünde şişlik,muhabbet kuşu kist tedavisi,muhabbet kuşu yağ bezesi,muhabbet kuşu kanser belirtileri,muhabbet kuşu urları,muhabbet kuşu ur ameliyatı,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,kuş veterineri,kuş veterinerleri,öz-Line ,öz-Line ,
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,635 uzman makalesi arasında 'Hasta Bir Kuşu Tanımak Gözlemlemek Kuşlar Hastalıklarını İyi Gizler Hasta Muhabbet Kuşu Papağanlar Güvercinler Kanarya’da Belirtiler Teşhis Tedavi ve Kuş Hastalıkları Özel Yayın /Özvet Line Avian &exzotic&reptil Merkezi' başlığıyla benzeşen toplam 87 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:57
Top