2007'den Bugüne 83,861 Tavsiye, 26,322 Uzman ve 18,761 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin
YAZI #3962 © Yazan Uzm.Psk.Saliha TÜRKSÖZ KAPLAN | Yayın Ekim 2017
MUTLU ÇOCUK YETİŞTİRMEK İÇİN 🙂

1.Koşulsuz kabul gösterin, koşulsuz sevin. Kuşkusuz her anne-baba çocuğunu çok sever. Önemli olan bunu doğru biçimde göstermek ve sevginin koşulsuz olduğunu öğretmektir. Koşullar ve istekler üzerine kurulmuş sevgi ilişkileri, hem karşılıklı güven sorgulamasına açıktır hem de temel olarak değersizlik hissi yaşatır. Her birey koşulsuz sevildiği zaman mutludur ve koşulsuz sevmeyi öğrendiği zaman huzurludur.
2.Çocuğunuzu nelerin mutlu ettiğiyle ilgili farkındalık kazanın.
3.Başarılı olabileceği alanları destekleyin. Yapabileceği işleri elinden almayın.Çocuklar hangi yaş grubunda olursa olsun işe yaradığını hissetmek ister ve bu duygu var olma güdülerini güçlendirir; yeterlilik hissini pekiştirir. Merdivenden çıkmak, masa hazırlamak, kapıyı açmak ve bunun gibi her yaş grubuna uygun birtakım fiziksel eylemleri gerçekleştirmesine izin vermek, çocuğunuzun özgüvenini pekiştirir ve başarma duygusunu tatmasını sağlar. Bu duyguyu çocuğunuzun elinden almayın.
4.İçsel motivasyonunu destekleyin. Yani yaptığı işi zevk aldığı için sürdürebiliyor olmasını sağlayın. Çocuğunuza; okuduğu kitap başına ödül-para vermek, onun gerçekten kitaptan zevk almasını ve kitap okuma alışkanlığı kazanmasını engeller.
5. Her istediğini yapmayın. Her dediği yapılan çocuklar bir süre sonra hiç bir şeyden mutlu olmamaya başlarlar.
6.Kendinizin mutlu ve iyimser olması çocuklara rol model olur. Yaşadığınız talihsizliklere olumlu bir bakış açısı ile bakmak ve yaşanılan olumsuz duygu ile baş edebilmek çocuğunuza örnek olacaktır.
7. Bedel ödetin: Her şeye rağmen yapmıyorsa, yine ceza vermeyin. Ama çocuk, davranışının bedeli ödemeli. Bedel, davranışın doğal sonucudur. Ceza değildir. Eğer elektrik faturanı yatırmazsan, elektriğin kesilir. Bu, bedeldir. Eğer elektrik faturanı ödemezsen suyun kesilirse, bu cezadır. Ve mantıksızdır. Ödevini yapmayan çocuğun bilgisayar oynaması yasaklanırsa; bu, ceza olur. Çocuk yemeğini yemeyince, aç kalırsa bu bedel olur.
8. Pozitif geri bildirimlerde bulunun.
9. Aşırı mükemmeliyetçi olmayın. Mükemmelliyetçi anne baba tutumuyla yetişen çocukların fikirleri genellikle çok katı olur, onlar için ya bir şey çok olumlu ya da çok olumsuzdur. Bu tutumda, çocuk kendi içgüdüleri ile ailenin beklentileri arasında sıkışıp kalır, bu iç çatışma çocuğun ailesine karşı sevgi ve nefret arası duygular beslemesine neden olur. Bu tutumla yetiştirilen çocuklar, her şeyin en iyisini yapmak ve en üstün olmak isterler. Eğer istedikleri seviyeyi yakalayamazlarsa hayal kırıklığına uğrarlar ve çalışmayı tamamiyle bırakabilirler.
10. Emek vermeyi öğretin. Çocuğunuz birşey istediğinde örneğin bir oyuncak hemen almak yerine ondan bu oyuncak için para biriktirmesini isteyebilirsiniz. Bu çocuğunuza hem sabrı öğretecek hem de kıymet bilmesini.
11. Problem çözme yeteneklerini geliştirmelerini destekleyin.
12. Çocuklarınızla şakalaşın. Neşelenin! Çocuğunuzla şakalaşmak, sosyal başarı için kendisini hazırlamasına yardım eder Ebeveynler şaka ya da taklit yaptığında, çocuklarına yaratıcı düşünmek ve stresle başa çıkmak için zemin hazırlanır.
13. Evliliğinize emek harcayın.
Çocuğunuz olduğunda sakın partnerinizle ilişkinizi ikinci plana atmayın. Dengesiz giden evlilikler, çocuklarda uyum bozukluğuna neden olabilir.
#mutluçocuk#psikoloji #çocuk #ergen #psikolog #bursapsikolog #annebaba #anne #baba #sağlıklıçocuk
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Saliha TÜRKSÖZ KAPLAN'ın Makaleleri
► Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin Psk.Aslı PAKSOY
► Mutlu Çocuklar Yetiştirmek Psk.Aslı TAŞ KAYABAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,761 uzman makalesi arasında 'Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:25
Top